Czynniki ryzyka w ciąży
Czy wiesz, jakie czynniki mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu? Zobacz, jak możesz uniknąć zagrożenia.
- Materiały: „Ciąża i poród naturalny" wyd. Bellona
Pierwsze osiem tygodni ciąży to okres, w którym kształtują się główne organy dziecka, dlatego powinnaś wtedy na siebie szczególnie uważać, jako że ryzyko poronienia lub uszkodzenia organów, takich jak serce, płuca, nerki, mózg lub oczy, jest w tym czasie wysokie. I choć z początkiem drugiego trymestru maleje, nie powinnaś rezygnować ze zdrowego trybu życia, tak aby nic nie zagroziło Twojemu dziecku.
Środki farmakologiczne
Jeśli zażywasz lekarstwa, czy to z nawyku, czy z zalecenia lekarza (uspokajające, przeczyszczające, rozluźniające itp.), ważne, żebyś powiedziała o tym ginekologowi lub położnej, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. Niektóre lekarstwa, choć wydają Ci się niegroźne, takie jak zwykła aspiryna czy syrop, zawierają substancje mogące zaszkodzić dziecku, np. niektóre antybiotyki mogą zażółcić jego ząbki, a ponadto ich zażywanie z reguły prowadzi do grzybicy w pochwie. Pamiętaj: odpowiednia dieta, zdrowa i naturalna, oraz ogólnie spokojniejszy tryb życia mogą podziałać na Twój organizm lepiej niż jakiekolwiek lekarstwo.
Papierosy
Są absolutnym liderem „czarnej listy", bo, po pierwsze, nałogowo pali je mnóstwo kobiet, a po drugie, są narkotykiem, choć zwykle nie patrzy się na nie z takiego punktu widzenia. Jeśli jesteś nałogową palaczką, to zanim ominiesz ten akapit, przyjmij do wiadomości to, co zapewne słyszałaś już dziesiątki razy: kiedy ty palisz, twoje dziecko pali razem z tobą! Wiele przyszłych matek zgasiło ostatniego papierosa w chwili, gdy tylko dowiedziały się, że są w ciąży; niestety, dla innych nie było to takie łatwe. Jeśli i Ty do nich należysz, przeczytaj przynajmniej tych parę słów poniżej.
Wpływ tytoniu na płód: Szkodliwe związki dymu papierosowego dostają się do krwioobiegu matki, a potem do dziecka, czyniąc w obu szkody, które nie mijają z końcem ciąży, a dziecko ich konsekwencje ponosi nawet po urodzeniu.
Narkotyki i alkohol
Nie mówimy tu oczywiście o kieliszku dobrego wina przy jakiejś okazji, ale o nawyku regularnego spożywania napojów alkoholowych. Alkohol, podobnie jak narkotyki, dociera do krwioobiegu dziecka i bardzo szkodzi jego rozwojowi (zwłaszcza w pierwszym trymestrze). Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dziecko, którego matka jest narkomanką czy alkoholiczką, będzie miało w przyszłości kłopoty z sercem, trudności z rośnięciem albo będzie cierpiało na niedorozwój umysłowy. Może też przyjść na świat z tzw. syndromem abstynenta. Dlatego tak ważne jest oddanie się w stosownym czasie w ręce profesjonalisty i zastosowanie kuracji odwykowej, czy to od narkotyków, czy od alkoholu.
Zanieczyszczenia
Wszystko, czego potrzebuje – od jedzenia po powietrze, którym oddycha – dziecko otrzymuje za pośrednictwem matki, a ona jak większość z nas, mieszkających w wielkich miastach, żyje najczęściej w zanieczyszczonym środowisku. Ostatnie badania wykazują, że w naszych tkankach tłuszczowych gromadzą się setki (300-500) syntetycznych substancji przemysłowych, które pół wieku temu jeszcze wcale nie istniały. To oznacza, że zbieramy te zanieczyszczenia i kumulujemy z pokolenia na pokolenie. Dlatego ze wszech miar wskazane jest przeprowadzenie odtrucia organizmu jeszcze przed poczęciem.