Reklama

– Jeśli mamy ochotę na wypoczynek i relaks, pozwólmy sobie na nie. Właśnie teraz warto odrobinę zwolnić i pamiętać o tym, że chociaż ciąża nie jest chorobą, to jednak jest wymagającym okresem, w którym powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o siebie. Jeśli jesteśmy senne, to pozwólmy sobie na regenerujący sen. Warto by przyszła mama wiedziała, co ją w tym czasie relaksuje – czy jest to np. dobra książka, muzyka, czy film. I przy tym idealnie jest, gdy mama pamięta, że ten czas jest nie tylko dla niej, ale służy również maluchowi – podkreśla nasz ekspert.
Specjalistka zwróciła również uwagę na to, że w tym czasie wiele mam odczuwa potrzebę wysiłku fizycznego. Trzeba pamiętać, że on także wpływa na samopoczucie i emocje, dlatego jeśli aktywność będzie dopasowana do stanu mamy i jej możliwości, będzie wpływała korzystnie na zdrowie jej i maluszka.

Reklama

Jakie składniki są niezbędne w diecie mamy?

Mama powinna pamiętać przede wszystkim o tym, że je dla dwojga, a nie za dwoje. Warto, by zwróciła uwagę także na to, by posiłki były częstsze i mniejsze niż duże i rzadkie, a także regularne.
Jeśli chodzi o to, jak powinien wyglądać sposób odżywiania ciężarnej, to zaleca się, by dieta była zbilansowana, zdrowa i różnorodna. – Powinna obfitować w ciepłe posiłki, w których będzie dużo warzyw, owoców i co za tym idzie witamin, minerałów i składników odżywczych. Nie należy także wprowadzać dużych zmian w diecie. Oznacza to, że jeśli mama nie spożywała przed ciążą np. glutenu i nabiału, to nie powinna ich jednak wprowadzać w trakcie ciąży, gdyż po prostu może je źle trawić – zachęca dr Joanna Gzik.

Jak naturalnie radzić sobie z dolegliwościami w ciąży?

Przestrojenie hormonalne z jednej strony umożliwia utrzymanie ciąży i jej zdrowy rozwój. Z drugiej jednak strony, burza hormonalna może powodować szereg dolegliwości, których przebieg jest indywidualny i nierzadko uciążliwy. Zdarza się, że ciężarna ma ich niewiele, ale są również przypadki, w których kobiecie w ciąży trudno jest przez nie normalnie funkcjonować.
Na początku ciąży bardzo często występują wymioty i nudności. Aby je złagodzić, warto unikać produktów surowych i obfitych posiłków, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Lepiej sprawdzą się dania gotowane, a dodatkowo – warto wspierać się naparem z imbiru. Kolejną, uciążliwą dolegliwością są zaparcia, które także bywają trudne dla kobiet w ciąży. Można wtedy stosować siemię lniane, śliwki i buraki, które sprzyjają szybszemu trawieniu i regulacji perystaltyki jelit.

– Leczenie kobiety w ciąży jest bardzo trudne, bo wielu substancji chemicznych nie wolno u niej stosować. Dlatego, aby było skuteczne, a także bezpieczne dla dziecka, sprawdzają się w tej roli leki homeopatyczne. Są one pochodzenia naturalnego, dlatego też nie są toksyczne i nie mają działań niepożądanych. Sprawdzają się w leczeniu wielu dolegliwości ciążowych, w tym m.in. nudności, wymiotów, zaparć, zgagi, hemoroidów, a także bólu stawów – podkreśla dr Gzik. Warto wiedzieć, że homeopatia jest dobierana indywidualnie dla każdej pacjentki przez lekarza homeopatę. Jeżeli przyszła mama jest zainteresowana tego typu leczeniem, warto, by zgłosiła się do specjalisty. Co ważne, także wiele położnych dysponuje taką wiedzą.

redakcja ECS

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zobacz nasz wywiad z ekspertem!

Edipresse
Reklama

Materiał powstał we współpracy z Polskim Towarzystwem Homeopatii Klinicznej

Reklama
Reklama
Reklama