Choć dziewięć miesięcy oczekiwania na maleństwo to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, to czasem przyszła mama musi zmagać się z różnego rodzaju dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Podpowiadamy, jakie są ich przyczyny i jak można je złagodzić.

Reklama

Dolegliwości przyszłej mamy

1. Nudności i zgaga. Najczęściej pojawiają się rano i zazwyczaj są spowodowane szalejącymi hormonami, które mają wpływ także na funkcjonowanie układu pokarmowego. Aby zmniejszyć te dolegliwości, szczególną uwagę poświęć temu, co robisz tuż po przebudzeniu. Wstań bez pośpiechu i powoli zjedz kilka sucharków i wypij kilka łyków wody mineralnej. Dopiero później zjedz pożywne śniadanie. Przez resztę dnia jedz często, ale niewielkie porcje. Posiłki przeżuwaj powoli i dokładnie i pij wodę z cytryną i imbirem. Unikaj objadania się, zwłaszcza wieczorem.

2. Wzdęcia. Są spowodowane spowolnioną perystaltyką jelit, której powodem również są szalejące hormony. Aby uniknąć wzdęć, zrezygnuj z ciężkostrawnych postaw i wzdymających produktów, a także gazowanych napojów. Ogranicz, a najlepiej całkowicie wyeliminuj ze swojej diety słodycze. Postaw natomiast na produkty mleczne zawierające żywe kultury bakterii, które wspomagają trawienie, np. jogurty czy kefiry, ogórki kwaszone. Nie zapominaj też o ruchu – po posiłku zamiast wylegiwać się na kanapie, idź na krótki spacer.

3. Zaparcia. To także skutek działania hormonów, które zwalniają pracę jelit, a uciskająca na jelita macica dodatkowo potęguje nieprzyjemne dolegliwości. W takiej sytuacji wiele możesz zdziałać, lekko modyfikując swoja dietę. Jasne pieczywo zmień na ciemne, pełnoziarniste, jedz surowe warzywa i owoce oraz produktów bogatych w błonnik. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody.

4. Hemoroidy. Powiększająca się macica uciska żyły w jamie brzusznej, które z kolei sprawiają, że odpływ krwi jest trudniejszy. Aby zapobiec tym bolesnym dolegliwościom, przede wszystkim unikaj spędzania dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Nawet jeśli Twoja praca wymaga siedzenia za biurkiem, co jakiś czas wstań i przejdź się po biurze, a w domu spędzaj czas w pozycji półleżącej na boku. Ból mogą złagodzić także ciepłe nasiadówki z naparu rumianku, kasztanowca lub kory dębu.

5. Żylaki. Za sprawą hormonów, napięcie żył maleje, a przez to krew krąży wolniej, do tego macica uciskająca na naczynia krwionośne miednicy i nieestetyczne sine „niteczki” na nogach gotowe. Żylakom sprzyja także nadwaga, dlatego kontroluj masę ciała i nie jedz za dwoje, tylko dla dwojga, czyli racjonalnie i zdrowo. Unikaj też siedzenia z nogą założoną na nogę i długotrwałego stania. Jeśli masz okazję – odpoczywaj z nogami lekko uniesionymi w górę.

Zobacz także

6. Obrzęki. Będąc w ciąży, z pewnością nie raz zauważyłaś, że buty, które jeszcze niedawno były dobre, zrobiły się jakby za ciasne, a obrączka za nic w świecie nie chce wejść na palec. Nie jest to spowodowane aż tak szybkim przybieraniem na wadze, ale zatrzymywaniem wody w organizmie, którego efektem są właśnie obrzęki. Aby ich uniknąć, ogranicz sól w swojej diecie, noś luźne, nieobciskające stroje. Pomóc może także chłodna kąpiel.

7. Bóle kręgosłupa. Twój szkielet musi teraz utrzymać dodatkowy ciężar – poza Twoją masą, także szybko przybierającego na wadze maluszka. Ponadto w ciąży zmienia się też środek ciężkości, a to wszystko powoduje bóle kręgosłupa. Aby zadbać o swoje plecy, unikaj długiego stania i siedzenia, często zmieniaj pozycję, a jeśli Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań – zapisz się na ćwiczenia dla ciężarnych. Możesz także poprosić swojego partnera o masaż lub pójść na taki zabieg do profesjonalnego masażysty, pamiętaj tylko, żeby przed wizytą zasięgnąć porady lekarza w tej kwestii, a masażystę – poinformować o swoim odmiennym stanie.

Reklama

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy radość z oczekiwania na maleństwo miesza się z wieloma pytaniami i troskę o zdrowie swoje i pociechy. W tym czasie każdej przyszłej mamie przyda się wsparcie w postaci dużej dawki wiedzy na temat ciąży, porodu, opieki i wychowania dziecka. Znajdziesz je w Klubie Enfamama. Dołącz do niego już dziś!

Reklama
Reklama
Reklama