Cudownie byłoby uciec na czas jesienno-zimowy od chłodu oraz słoty i zapomnieć na dobre o przeziębieniach. Rzeczywistość jest jednak inna i trudno przeżyć dziewięć miesięcy bez kataru, kaszlu czy gorączki. Przyszłe mamy mają utrudnione zadanie w walce z infekcjami. Dlatego warto każdą potraktować poważnie i leczyć sprawdzonymi kuracjami.

Reklama

Jak wzmacniać odporność w ciąży?

Kiedy jest się osłabioną, dużo łatwiej złapać wirusa. Postaraj się zbudować parasol ochronny nad sobą i brzuszkiem. Pierwszymi jego elementami niech będzie herbata z cytryną. Co jeszcze?

  • Jedz warzywa i owoce - są źródłem najłatwiej przyswajanych witamin i składników mineralnych – najlepszych strażników zdrowia.
  • Hartuj się - nie bój się zimna; nawet gdy na dworze jest bardzo chłodno i wietrznie, możesz wybrać się na krótki spacer. Nie zaszkodzi, jeśli odpowiednio się ubierzesz.
  • Staraj się sporo ruszać. Rozumiem, że możesz nie mieć na to ochoty, bo gdy szaro za oknem, najlepiej zawinąć się w koc i poleżeć w ciepełku. Postaraj się jednak czasami wyskoczyć na spacer.

[CMS_PAGE_BREAK]
A w razie nagłej choroby...
Nie staraj się być twardzielką, której byle katar nie powstrzyma od wykonania obowiązków. Musisz dbać o was dwoje. Leczenie infekcji u przyszłej mamy jest nieco trudniejsze niż zwykle, bo nie wolno ci brać wielu leków. Gdy dopadnie cię przeziębienie, najlepiej już w momencie pojawienia się pierwszych objawów połóż się do łóżka i skorzystaj z domowych sposobów leczenia.
- Gdy męczy cię katar. Pozbędziesz się go, smarując nos maścią majerankową i nawilżając śluzówkę solą fizjologiczną albo roztworami wody morskiej. Jeśli wydzielina z nosa zrobi się zielona lub żółta, skontaktuj się z lekarzem.
- Suchy lub mokry kaszel. Trudno go leczyć, bo większość syropów zawiera kodeinę lub jej pochodne, których nie wolno ci teraz przyjmować. Możesz jednak stosować syropy dla dzieci lub przyrządzić sobie domową miksturę z cebuli.
- W gardle piecze i drapie. Uspokoisz ból, ssąc pastylki. One łagodzą objawy. Możesz też kilka razy dziennie płukać gardło naparem z szałwii lub roztworem wody z sodą oczyszczoną. Idź do lekarza, gdy pojawi się na migdałkach biały nalot – to może być angina.
- Masz gorączkę. Jeśli temperatura przekracza 38˚C, zacznij od domowych sposobów, czyli chłodzących kąpieli. W I trymestrze lepiej nie brać leków. W II i III sięgnij po preparaty z paracetamolem (Panadol, Apap). Zapomnij o aspirynie i przeciwzapalnych (Nurofen).

Zobacz także
Reklama

Zanim sięgniesz do apteczki
Wiele preparatów możesz dostać bez recepty. Nie oznacza to jednak, że są bezpieczne. Zanim cokolwiek weźmiesz, skonsultuj się z lekarzem; jeśli nie możesz, pamiętaj:
- Dokładnie przeczytaj ulotkę Powinna być tam konkretna informacja, czy lek można przyjmować w ciąży.
- Szczególnie uważaj na początku Pierwszy trymestr ciąży to okres najintensywniejszego wzrostu maluszka w brzuchu. Wtedy też najbardziej możesz mu zaszkodzić – bądź więc bardzo ostrożna.
- Unikaj nowości Nie bierz leków, których nigdy wcześniej nie kupowałaś – nawet przy ziołowym („bezpiecznym”) syropie może się okazać, że jesteś na jeden z jego składników uczulona.

Reklama
Reklama
Reklama