Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, tata, ciąża, usg, zdjęcie
Wygląd i samopoczucie

Co lubi twoje dziecko w brzuchu - wiemy, jak je rozśmieszyć!

Dziecko przed narodzeniem wiele już potrafi i czeka na sygnały od świata. Sprawdź, jak możesz je rozweselić i... nawiązać pierwszy kontakt.

Jeszcze do niedawna uważano, że dziecko, będąc w łonie mamy, niczego nie odczuwa. Dziś dzięki rozwojowi diagnostyki i psychologii prenatalnej wiemy, że dziecko przed narodzeniem wiele już potrafi.

Dziecko chętnie słucha

W brzuchu wcale nie panuje cisza! I bardzo dobrze, bo dzięki temu zmysł słuchu dziecka jest przez cały czas stymulowany. I to już mniej więcej od 20. tygodnia ciąży, kiedy ośrodek nerwowy, odpowiadający za słuch, budzi się do życia. Co słyszy dziecko? Przede wszystkim przeróżne dźwięki dobiegające z twojego organizmu: bicie serca, szum krwi przepływającej przez naczynia krwionośne, oddech matki... Słyszy też dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego, przytłumione przez wody płodowe.

Zobacz kalendarz twojej ciąży tydzień po tygodniu.

Jakie odgłosy sprawiają dziecku radość

Dziecko lubi bicie serca mamy. Jego rytm jest stały, uspokaja. Dziecko bardzo dobrze go zna. To jeden z powodów, dlaczego po urodzeniu tak lubi być przytulone do ciebie.

Dziecko słyszy głos mamy. Brzmi on dla dziecka inaczej niż wszystkie inne dźwięki. Maluch słyszy go już od pierwszego momentu, od kiedy tylko zaczyna funkcjonować zmysł słuchu. Maleństwo uwielbia, gdy zwracasz się bezpośrednio do niego, kiedy ton twojego głosu staje się ciepły, wyjątkowo miły. Bez względu też na to, co myślisz o swoim śpiewaniu, możesz być pewna, że maluch za nim przepada. Dziecko czuje, kiedy mówisz tylko do niego lub jedynie jemu śpiewasz. Staje się wtedy bardziej aktywne ruchowo – fikanie i kopnięcia to jego ciche odpowiedzi. Badania potwierdzają, że już noworodki doskonale rozpoznają i odróżniają od innych słowa swojej mamy.

Do dziecka docierają także głosy innych ludzi. Już od 6. miesiąca ciąży dziecko słyszy, jak ktoś rozmawia z mamą. Nie rozumie oczywiście słów, doskonale jednak rozróżnia ton głosu, nastrój rozmowy. Jeśli tata często rozmawia z dzieckiem, także i jego głos rozpozna ono po urodzeniu.

Dziecko słyszy muzykę. Kiedy słucha jej ktoś w pomieszczeniu, w którym znajduje się kobieta, słyszy ją też jej dziecko. Lubi melodie spokojne, relaksujące. Czuje, że w tym momencie odprężasz się; ono robi to samo. Jeśli lubisz muzykę poważną, słuchaj Mozarta – badania naukowe dowiodły, że ma to znakomity wpływ na kształtowanie się mózgu dziecka. Jeśli jednak nie przepadasz za klasyką, nie zmuszaj się do jej słuchania. Lepiej włącz płytę, którą lubisz. Gdy mama jest zrelaksowana, odpręży się również jej dziecko.

Niesamowite zdjęcia z brzucha mamy - zobacz śmieszne miny dzieci!

USG w ciąży

8 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
8 miesiąc ciąży: od kiedy się zaczyna? Na co uważać?
8 miesiąc ciąży potraktuj jak okazję, by pozałatwiać zaległe sprawy i dużo odpoczywać. Dziecko jest już niemal dojrzałe, dałoby sobie radę poza twoim organizmem (w niektórych przypadkach dzięki pomocy inkubatora). Ale do porodu jeszcze kilka tygodni! W 8 miesiącu ciąży rosnący brzuch sprawia, że mogą dokuczać ci typowe dolegliwości: zadyszka i bóle pleców. Podpowiadamy, jak je łagodzić.

8 miesiąc ciąży to czas szybkiego przybierania na wadze i nasilających się skurczów przepowiadających . Brzuch zaczyna ci ciążyć, za to ruchy dziecka nieco słabną. Najpewniej zaczynają ci dokuczać typowe dolegliwości końcówki ciąży: bóle pleców, trudności w oddychaniu i... zniecierpliwienie. Sprawdź, na co uważać w 8 miesiącu ciąży. 8 miesiąc ciąży: od kiedy? Pewnie zastanawiasz się, od kiedy liczy się 8 miesiąc ciąży i które to dokładnie tygodnie. 8 miesiąc ciąży zaczyna się od 32 tygodnia ciąży i trwa do 35 tygodnia ciąży włącznie. W tym czasie twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najprawdopodobniej, jak większość dzieci, pasjonuje je też ssanie kciuka. Brzuch w 8 miesiącu ciąży Twój brzuch w 8 miesiącu ciąży jest już duży i wypukły. Coraz trudniej ci wstawać i się poruszać. Z drugiej strony ruchy dziecka w brzuchu są jakby słabsze, w każdym razie mniej... skoczne. W 8 miesiącu ciąży dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na fikołki. Nie ma też szans na tak częste jak dotychczas obracanie się, bo pewnie leży już główką do dołu – to idealne ułożenie dziecka do porodu . Prawdopodobnie odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa – to macica aktywnie przygotowuje się do porodu. USG i inne badania w 8 miesiącu ciąży Jeśli robiłaś USG ok. 32 tygodnia ciąży, kolejne wykonasz prawdopodobnie dopiero po terminie porodu. Ale jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w najbliższych tygodniach. To rutynowe badania w ciąży , ale bardzo ważne: pomagają zapobiec kile wrodzonej, która u noworodka wywołuje nieuleczalne zmiany....

ruchy dziecka, pierwsze ruchy dziecka, ruchy w ciąży, liczenie ruchów dziecka
Fotolia
Przebieg ciąży
Pierwsze ruchy dziecka - wcześniej niż myślisz
Choć z niecierpliwością czekasz na ruchy twojego dziecka, tych pierwszych ani nie zauważysz, ani nie poczujesz. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.

Dla przyszłej mamy (dla taty również)  pierwsze ruchy dziecka są namacalnym dowodem istnienia nowego życia, które rozwija się w jej ciele. Aby je poczuć, musisz czekać niemal do połowy ciąży . Nie oznacza to jednak, że dziecko do tego czasu tkwi w bezruchu. Ruch - jak wiadomo - to życie. Zobacz, jak gimnastykuje się twoje maleństwo w pierwszych tygodniach ciąży, choć ty nic jeszcze o tym nie wiesz. Ok. 7–8. tygodnia ciąży – ruchy dziecka przypominają prężenie się, które można wyraźnie zobaczyć podczas badania USG.  Ok. 10 tygodnia ciąży – widać pojedyncze ruchy ramion. Naukowcy twierdzą, że już na tym etapie może ujawniać się leworęczność – około 90 procent dzieci porusza prawą rączką, a tylko 10 procent lewą.   Ok. 12–13. tygodnia ciąży – dziecko jest w stanie wykonać salto w tył lub przód, osiąga też inną umiejętność związaną z pracą mięśni – marszczy czoło. Ok. 13–17. tygodnia ciąży – ramiona stają się na tyle długie, że dziecko sięga dłońmi do ust, wkłada kciuk do buzi i zaczyna ssać. Uczy się też ziewać, miewa czkawkę, podczas której porusza się całe jego ciało. Dziecko ćwiczy mięśnie i stawy, w ten sposób podnosi swoją sprawność, aby sprostać trudom narodzin. Ok. 24. tygodnia ciąży  – staje się bardziej ruchliwe, gdy słyszy znane dźwięki, a przestaje się poruszać przy odgłosach, z którymi wcześniej się nie zetknęło. Dlaczego wcześniej nie czułam ruchów dziecka? Ze względu na niewielkie rozmiary dziecka, długo nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ono już intensywnie się porusza. Gdy podrośnie, zamiast trzepotania motyla, poczujesz silniejsze, czasem nawet bardzo mocne kopniaczki. W pierwszej ciąży ruchy dziecka zarejestrujesz prawdopodobnie między 20–24. tygodniem . Jeśli spodziewasz się drugiego...

kiedy czuć ruchy dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Kiedy czuć ruchy dziecka – jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
To, kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, zależy między innymi od tego, w której jesteś ciąży i ile ważysz. W pierwszej ciąży możesz czuć ruchy dziecka nieco później niż w drugiej. Na początku rozpoznanie ruchów dziecka może sprawiać problem: odczujesz je jako bulgotanie, łaskotanie i burczenie w brzuchu.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinnaś czuć ruchy dziecka w ciąży, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawić się między 18 a 22. tygodniem ciąży. Na początku nie są dość wyraźne. Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, stają się dobrze wyczuwalne zarówno w dolnej, jak i w górnej części brzucha.  Moment, w którym zaczniesz czuć ruchy dziecka, to przeżycie, które trudno porównać do innych. Wyjaśniamy, jak go nie przegapić. Spis treści: Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Jak odczuwa się ruchy dziecka? Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu? Od kiedy liczyć ruchy dziecka? Jak liczyć ruchy dziecka? Jak zmieniają się ruchy dziecka w ciąży? Jak wywołać ruchy dziecka? Dlaczego przestałam czuć ruchy dziecka? Ruchy dziecka: kiedy do lekarza? Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Dziecko zaczyna poruszać się już około 7. tygodnia ciąży . Nie są to jednak ruchy wyczuwalne dla ciężarnej. Dziecko jest na to za małe – ma zaledwie centymetr (chociaż ma już wykształcone ramiona i nogi). Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się około  20. tygodnia ciąży . Większość kobiet odczuwa je między 20 a  22 tygodniem ciąży . A niektóre przyszłe mamy jeszcze później. Wiele zależy od ułożenia łożyska i objętości płynu owodniowego. Co jeszcze wpływa na moment, w którym czuć pierwsze ruchy dziecka? wrażliwość komórek nerwowych kobiety tusza przyszłej mamy (szczupłe kobiety szybciej czują ruchy płodu) ułożenie dziecka doświadczenia z poprzedniej ciąży (jeśli kobieta już rodziła) Jeśli mija 22 tydzień ciąży i martwisz się z powodu braku ruchów dziecka, powiedz o tym lekarzowi na kolejnej wizycie. Ginekolog może przeprowadzić badanie USG,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz