Wpływ muzyki na rozwój nienarodzonego dziecka

Muzyka w ciąży wpływa korzystnie nie tylko na przyszłą mamę, ale również na jej nienarodzone dziecko. Udowodniono naukowo, że muzyka ma bardzo duże znaczenie na rozwój prenatalny dziecka. Mowa tutaj nie tylko o rozwoju słuchu, ale także rozwoju mowy, zdolności poznawczych i emocji. Przeprowadzono badania, podczas których kobietom w 7. miesiącu ciąży puszczano muzykę i jednocześnie monitorowano ultrasonografem reakcję nienarodzonego dziecka na nią. Okazało się, że maluszki wykazywały znacznie większą aktywność ruchową, słysząc utwory muzyczne.

Reklama

Muzyka stymuluje rozwój komórek mózgowych i połączeń nerwowych u dzieci. Dziecko nie tylko pozytywnie będzie reagowało na muzykę w okresie prenatalnym, ale także dzięki niej łatwiej się uspokoi i zaśnie po przyjściu na świat.

Dlaczego relaks jest ważny w ciąży?

Stres jest wpisany w szczególny stan bycia w ciąży. Przeżywanie długotrwałego stresu źle wpływa na samopoczucie przyszłej mamy (obniża jej odporność, wpływa na zaburzenia łaknienia), jak i na nienarodzone dziecko (oddech mamy jest płytszy, a co za tym idzie zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego dziecku; zaburza proces tworzenia komórek nerwowych mózgu).

Umiejętność odprężenia się, zdystansowania do codziennych problemów, pozwala na ukojenie nerwów i lepsze samopoczucie i zdrowie maluszka. Czujemy się wówczas silniejsze psychicznie, mamy wiarę na lepszą przyszłość. Taki stan – oderwania się od kłopotów i zmartwień – może nam pomóc osiągnąć muzyka.

Jakiej muzyki słuchać w okresie ciąży?

Spokojna muzyka sprzyja wyciszeniu, możemy się zrelaksować i w spokoju rozmyślać. Muzyka klasyczna – co udowodniono naukowo – poprawia dodatkowo koncentrację, wpływa na naszą pamięć i rozwój kreatywności. Czego zatem możemy słuchać w ciąży?

Zobacz także

Playlista muzyki klasycznej dla kobiet w ciąży

Poniżej prezentujemy playlistę muzyki klasycznej, która wprowadzi przyszłe mamy w stan relaksu i poprawi ich samopoczucie.

  1. Mozart – Eine kleine nachtmusik
  2. Vivaldi – Cztery pory roku
  3. Mozart – Piano Concerto No.21
  4. Bach 3 sonaty Bmv 525
  5. F. Schubert – Serenade
  6. Beethoven – Sonata księżycowa
  7. G.F. Haendel – Water Music
  8. J. Haydn – Symfonie
  9. Mozart – Marsz Turecki
  10. P. Czajkowski – Jezioro łabędzie

Jakie dźwięki mają pozytywny wpływ na samopoczucie kobiet w ciąży?

Pozytywnie wpływają na nas również dźwięki samej natury – szum morza lub wodospadu, odgłos wiatru, śpiew ptaków – w połączeniu ze spokojną muzyką instrumentów.

To co jednym się podoba, wcale nie musi podobać się wszystkim. Są osoby, których śpiew ptaków zamiast wyciszać i usypiać, może po prostu drażnić. Podobne działanie ma muzyka klasyczna. Nie wszystkim może przypaść do gustu.

Zmuszanie się do muzyki, która – według naukowców – sprzyja rozwojowi dziecka, nie jest korzystne. Muzyka powinna mieć dobry wpływ w pierwszej kolejności na nas. Jeżeli nam się nie podoba, zamiast się uspokoić zaczynamy być jeszcze bardziej nerwowe.
Wybierzmy ulubionego wykonawcę lub zespół, usiądźmy w ogrodzie, na tarasie lub w ulubionym fotelu, zamknijmy oczy i cieszmy się tą chwilą spokoju i odprężenia.

Reklama

Sprawdź wielkość dziecka w brzuchu.

Reklama
Reklama
Reklama