1. Ciąża trwa nie 9, a ... 10 miesięcy - księżycowych

Każdy miesiąc księzycowy trwa 28 dni. To 40 tygodni i 280 dni licząc od dnia ostatniej miesiączki (266 od dnia zapłodnienia). Dziecko może przyjść na świat do 2 tygodnie przed lub po wyznaczonej przez położnika dacie.

Reklama

2. Jednym z wczesnych objawów ciąży może być metaliczny smak w ustach

Możesz czuć się trochę tak, jakbyś trzymała w ustach drobniaki. Wszystko przez hormony, które sprawiają, że odczuwa się smaki inaczej.

3. Przyszłym mamom szybciej rosną włosy i paznokcie

Podczas ciąży w organizmie krąży więcej krwi, dzięki czemu komórki skóry są odżywione lepiej niż kiedykolwiek.

Zobacz także

4. Kobiety w ciąży są ulubionym celem komarów

Dzieje się tak między innymi dlatego, że przyszłe mamy mają nieco wyższą temperaturę ciała, a więc komary lepiej je "widzą".

5. Maluszek ma ... ogonek

Na samym początku życia płodowego twoje maleństwo wygląda jak półprzezroczysta krewetka i ma całkiem spory ogonek, który szybko znika bez śladu.

6. ...i futerko!

W drugim trymestrze ciąży całe ciało maleństwa (poza powiekami, wewnętrznymi stronami dłoni i podeszwami stóp) pokrywa delikatny meszek (lanugo), który zniknie w 8. mesiącu ciąży.

7. Mężczyźni także miewają "ciążowe" dolegliwości

Przyszłych ojców męczą mdłości, zachcianki, huśtawki nastrojów, bóle brzucha. Zdarza się nawet że przybierają na wadze. Psychologowie nazywają to zjawisko zespołem wylęgania. Skąd to się bierze? Prawdopodobnie ma to związek z dużym zaangażowaniem w ciążę partnerki.

Chcesz wiedzieć, co jeszcze może zaskoczyć cię podczas ciązy? Zajrzyj TU

Jesteś w ciąży i dręczy cię pytanie, które trudno zadać lekarzowi, bo wydaje się zbyt błahe, dziwaczne albo zbyt intymne? Zajrzyj TU, być może znajdziesz odpowiedź.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama