Pierwsze objawy ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży. 

Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy. Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie.

Spis treści: 

Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają?

Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko.

Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania.

W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania. 

Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży: 

 • Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie.
 • Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po zapłodnieniu, jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki.
 • Krwawienie implantacyjne (plamienie) – kobieta może zauważyć je 5-10 dni przed terminem miesiączki.
 • Tkliwość piersi – występuje jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki.
 • Częsta potrzeba oddawania moczu – pojawia się 2-3 tygodnie po zapłodnieniu.
 • Nadwrażliwość na zapachy – zaczyna towarzyszyć przyszłej mamie dopiero po terminie spodziewanej miesiączki.
 • Nudności – objaw jest zauważalny w 5-12. tygodniu po zapłodnieniu.
 • Powiększenie piersi – fizjologiczne powiększenie wymiarów piersi następuje w 6-8. tygodniu po zapłodnieniu.

Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu

Wiele kobiet zastanawia się, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży. Wbrew pozorom nie są nimi ciążowe mdłości ani wymioty (trzeba na nie poczekać dłużej). Na samym początku organizm daje znać o zapłodnieniu w inny sposób. 

Wczesne objawy ciąży:

 • Wzrost temperatury ciała – w pierwszych dniach po zapłodnieniu (przez ok. 3. tygodnie) termometr może pokazywać o pół stopnia więcej. Ten pierwszy objaw ciąży widzą kobiety, które codziennie rano mierzą temperaturę. To skutek wzrostu poziomu ważnego dla początków ciąży hormonu – progesteronu (luteiny).
 • Zatrzymanie wody w organizmie – cześć przyszłych mam odczuwa tę dolegliwość w pierwszych dniach tuż po zapłodnieniu. Łatwo ją pomylić z PMS-em, który pojawia się przed miesiączką.
 • Tkliwość piersi – ból piersi w ciąży może być silniejszy niż ten, który pojawia się tuż przed miesiączką bądź w jej pierwszych dniach. Niektóre kobiety zwracają uwagę na ból i nadwrażliwość sutków we wczesnej ciąży.
 • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy (śluzu) – w pierwszych dniach ciąży zauważalnie zwiększa się ilość śluzu szyjkowego, który zawiera komórki nabłonka (prawidłowy śluz w ciąży powinien być białawy).
 • Plamienie implantacyjne (krwawienie) – pojawia się 5-10 dni po zapłodnieniu, czyli przed terminem, w którym wystąpiłaby miesiączka. Obserwuje je niemal 1/3 ciężarnych. W tym czasie zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy.  

Jakie są pierwsze objawy ciąży? – pełna lista 

Objawy ciąży w pierwszych tygodniach mogą być przeróżne. Niektóre pojawiają się zaraz po zapłodnieniu, inne dopiero po kilku tygodniach. Poniżej przedstawiamy pełną listę możliwych objawów ciąży, które mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką i w późniejszych tygodniach.

Objawy ciąży (lista):

 • ból brzucha – taki jak w czasie miesiączki,
 • pobolewanie podbrzusza – związane z implantacją zarodka (trwa 1 lub 2 dni),
 • ból jajnika – podobny jak przed miesiączką,
 • ogromne zmęczenie i nadmierna senność – wynikają ze zmian hormonalnych,
 • rozdrażnienie – podobne jak przy PMS,
 • niepokój, skłonność do płaczu – zaburzenia równowagi emocjonalnej mają związek z hormonami,
 • zachcianki – czyli ochota na wybrane produkty,
 • awersja do niektórych pokarmów i napojów – np. do słodyczy, kawy, ale też do zapachu papierosów,
 • większy apetyt lub jego brak – świadczy o zmianie metabolizmu,
 • zmiana smaku lub metaliczny posmak w ustach – za to również odpowiadają ciążowe hormony,
 • nadwrażliwość na zapachy – wyostrzenie węchu może prowadzić do mdłości, pojawia się dopiero po terminie miesiączki,
 • ściemnienie brodawek sutkowych – to skutek wzrostu poziomu progesteronu,
 • częste oddawanie moczu – pojawia się ok. 2-3 tygodnie po poczęciu. Pierwsze tygodnie ciąży często upływają pod znakiem biegania do toalety, także w nocy. Ten dokuczliwy objaw ustępuje około 12. tygodnia ciąży. Wtedy macica zaczyna rosnąć w górę i przestaje uciskać pęcherz moczowy,
 • biegunka – jest to dolegliwość, która występuje dość często, nie jest jednak charakterystycznym objawem ciąży. Może ja wywołać działanie hormonów. Zazwyczaj przebiega łagodnie i nie wymaga interwencji,
 • zaparcia – organizm może reagować na ciążę w ten sposób,
 • zmiany w piersiach (większa tkliwość i powiększenie) – ok. 6-8. tygodnia biust staje się większy i twardszy. Bardziej widać znajdujące się pod skórą żyłki,
 • nudności i wymioty – zaczynają dokuczać dopiero około 6. tygodnia ciąży (zwykle między 5.-12. tygodniem). Najsilniejsze są ok. 9.-10. tygodnia. Niektóre ciężarne z uporczywymi mdłościami i wymiotami zmagają się niemal do porodu i muszą korzystać z pomocy lekarza.  
 • infekcja pochwy – w ciąży łatwiej do niej dochodzi.


Pierwsze objawy ciąży
Anna Kołacz

W ciąży w organizmie rośnie poziom beta hCG. To hormon, którego stężenie wykrywają testy ciążowe. Czułe testy mogą wykryć go już 10. dnia po zapłodnieniu, mniej czułe – po 14 dniach. Beta hCG można również zbadać w laboratorium, oznacza się go we krwi.

Nietypowe objawy wczesnej ciąży

Czasem ciężarne mogą zauważać mniej typowe oznaki ciąży:

 • utrata wagi,
 • uczucie gorąca,
 • dziwne sny,
 • większa ochota na seks,
 • ślinotok,
 • zgaga,
 • przeziębienie (większa podatność na infekcje).


Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Czułe testy ciążowe gwarantują ponad 99. proc. skuteczności. Online można kupić je taniej:

Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży?

Brak miesiączki to pierwszy charakterystyczny objaw ciąży, ale spóźniający się okres miewa też inne przyczyny – na opóźnienie miesiączki może wpłynąć podróż, zmiana klimatu, problemy hormonalne, restrykcyjna dieta lub silny stres.  Na wszelki wypadek zawsze warto zrobić test ciążowy.

Test ciążowy może się mylić, to znaczy, że nie wykryje zapłodnienia na zbyt wczesnym etapie ciąży. Aby wynik był wiarygodny, test ciążowy najlepiej zrobić dopiero po terminie spodziewanej miesiączki, która się nie pojawiła, a nawet kilka dni później.

PMS czy pierwsze objawy ciąży? 

Wczesne objawy ciąży często mylone są z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Napięte piersi, lekko wzdęty brzuch, nerwowość, senność – to typowe symptomy PMS. Do jego objawów należy także ogólne gorsze samopoczucie czy lekko podwyższona temperatura, a także problemy z układem pokarmowym, mdłości i wzdęcia – które kobiety często mylnie diagnozują jako zatrucie pokarmowe lub stres. 

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąży pozamacicznej kobieta czuje się tak samo jak w normalnej ciąży. Niepokojące objawy pojawiają się między 4-8. tygodniem i są to zazwyczaj:

 • narastający ból brzucha,
 • plamienie lub nawet silne krwawienie.


Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym życiu kobiety, więc jeśli test ciążowy jest pozytywny bądź przypuszczasz, że doszło do zapłodnienia, a możesz zaobserwować niepokojące objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza! Ciążę pozamaciczną wykrywa badanie USG.
 


Zobacz też:

test ciążowy online
Fotolia
Objawy ciąży
Test ciążowy online: rozwiąż nasz quiz i sprawdź, czy jesteś w ciąży
zapłodnienie
AdobeStock
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Zapłodnienie jest możliwe, jeśli plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej. Taki proces musi zajść w przypadku każdego organizmu żywego, u którego występuje rozmnażanie płciowe. Z połączenia męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej (jajeczka i plemnika) powstaje zygota, która u ludzi przekształca się w płód. Przedstawiamy wszystkie etapy zapłodnienia.

Zapłodnienie u ludzi to efekt współżycia płciowego lub procedury in vitro. Sam biologiczny proces zapłodnienia w obu przypadkach polega na tym samym – jest to połączenie się materiału genetycznego plemnika i komórki jajowej. Jedyna różnica to miejsce, w którym do tego dochodzi – albo w jajowodzie lub macicy kobiety, albo w probówce laboratoryjnej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zapłodnienie. Spis treści: Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie – objawy Jak dochodzi do zapłodnienia? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie? Co się dzieje po zapłodnieniu? ​ Kiedy po zapłodnieniu zrobić test ciążowy? Dlaczego nie zawsze dochodzi do zapłodnienia? Zapłodnienie in vitro Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie to skomplikowany proces polegający na połączeniu jajeczka z plemnikiem, czyli komórek rozrodczych zwanych inaczej gametami. W trakcie zapłodnienia dochodzi do scalenia jąder komórkowych i cytoplazmy zawartej w komórkach rozrodczych. Jednocześnie dochodzi do połączenia się 23 chromosomów z gamety żeńskiej z taka samą liczbą chromosomów z gamety męskiej – tak wygląda przekazanie genów. W ten sposób z dwóch gamet powstaje jedna komórka – zygota, która poprzez dalszy podział komórek przekształci się w zarodek, a następnie w płód. Zgodnie ze współczesnymi standardami nauki uważa się, że zapłodnienie to proces ciągły i może trwać nawet do 24 godzin, dlatego też niemożliwe jest wskazanie dokładnego momentu połączenia się gamet. Zapłodnienie – objawy Objawy zapłodnienia zwykle nie są odczuwane i zauważane przez kobietę. Podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy (czyli implantacji zarodka) może pojawić się krwawienie implantacyjne . Występuje...

Uczucie zimna w ciąży: dlaczego jest nam zimno w ciąży?
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Uczucie zimna w ciąży i dreszcze: dlaczego jest nam zimno w ciąży? Przyczyny
Uczucie zimna w ciąży i nocne dreszcze zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak objawy te utrzymują się przez cały okres ciąży albo towarzyszą im niepokojące symptomy, koniecznie udaj się do lekarza.

Uczucie zimna w ciąży często pojawia się wraz z porannymi nudnościami oraz innymi pierwszymi objawami ciąży. Choć zdarza się, że jest wywołane przeziębieniem, na ogół za pojawienie się nieprzyjemnego uczucia zimna i dreszczy odpowiadają zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Jeśli uczucie zimna nie znika wraz z zakończeniem pierwszego trymestru, warto skonsultować się z lekarzem. Uczucie zimna w ciąży: przyczyny Uczucie zimna, a także pojawiające się w nocy dreszcze mogą zaniepokoić przyszłą mamę. W większości przypadków nie ma jednak powodów do niepokoju: to naturalna reakcja organizmu na zachodzące w ciele ciężarnej zmiany hormonalne. Wszelkie zmiany wynikają ze znacznego wzrostu poziomu progesteronu – hormonu, dzięki któremu dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy i który odpowiada za utrzymanie ciąży. Podwyższony poziom tego hormonu może prowadzić do pojawienia się mdłości, zgagi czy ogólnego uczucia rozbicia, które może przypominać przeziębienie. Wzrost poziomu progesteronu prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz obniżenia ciśnienia krwi. To dlatego ciężarne mogą odczuwać uczucie zimna. U niektórych mogą pojawić się dreszcze i stan podgorączkowy. Objawy te mogą występować równolegle z podwyższoną temperaturą. Jeśli temperatura ciała u ciężarnej przekroczy 38,8°C (i/lub towarzyszą temu wymioty), należy natychmiast skontaktować się lekarzem. Uczuciu zimna często towarzyszą dreszcze, które z reguły nie są powodem do niepokoju. Groźny (i wymagający pilnej konsultacji ze specjalistą) jest jednak napad drgawek. Może być to bowiem objaw tzw. rzucawki ciążowej (postać zatrucia ciążowego). Uczucie zimna w II i III trymestrze ciąży Ciężarne uskarżają się na uczucie zimna zwykle w I trymestrze ciąży – często jest to jeden z pierwszych objawów ciąży. Tak, jak zmniejszają się ciążowe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj