Pierwsze objawy ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży. 

Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy. Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie.

Spis treści: 

Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają?

Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko.

Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania.

W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania. 

Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży: 

 • Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie.
 • Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po zapłodnieniu, jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki.
 • Krwawienie implantacyjne (plamienie) – kobieta może zauważyć je 5-10 dni przed terminem miesiączki.
 • Tkliwość piersi – występuje jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki.
 • Częsta potrzeba oddawania moczu – pojawia się 2-3 tygodnie po zapłodnieniu.
 • Nadwrażliwość na zapachy – zaczyna towarzyszyć przyszłej mamie dopiero po terminie spodziewanej miesiączki.
 • Nudności – objaw jest zauważalny w 5-12. tygodniu po zapłodnieniu.
 • Powiększenie piersi – fizjologiczne powiększenie wymiarów piersi następuje w 6-8. tygodniu po zapłodnieniu.

Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu

Wiele kobiet zastanawia się, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży. Wbrew pozorom nie są nimi ciążowe mdłości ani wymioty (trzeba na nie poczekać dłużej). Na samym początku organizm daje znać o zapłodnieniu w inny sposób. 

Wczesne objawy ciąży:

 • Wzrost temperatury ciała – w pierwszych dniach po zapłodnieniu (przez ok. 3. tygodnie) termometr może pokazywać o pół stopnia więcej. Ten pierwszy objaw ciąży widzą kobiety, które codziennie rano mierzą temperaturę. To skutek wzrostu poziomu ważnego dla początków ciąży hormonu – progesteronu (luteiny).
 • Zatrzymanie wody w organizmie – cześć przyszłych mam odczuwa tę dolegliwość w pierwszych dniach tuż po zapłodnieniu. Łatwo ją pomylić z PMS-em, który pojawia się przed miesiączką.
 • Tkliwość piersi – ból piersi w ciąży może być silniejszy niż ten, który pojawia się tuż przed miesiączką bądź w jej pierwszych dniach. Niektóre kobiety zwracają uwagę na ból i nadwrażliwość sutków we wczesnej ciąży.
 • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy (śluzu) – w pierwszych dniach ciąży zauważalnie zwiększa się ilość śluzu szyjkowego, który zawiera komórki nabłonka (prawidłowy śluz w ciąży powinien być białawy).
 • Plamienie implantacyjne (krwawienie) – pojawia się 5-10 dni po zapłodnieniu, czyli przed terminem, w którym wystąpiłaby miesiączka. Obserwuje je niemal 1/3 ciężarnych. W tym czasie zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy.  

Jakie są pierwsze objawy ciąży? – pełna lista 

Objawy ciąży w pierwszych tygodniach mogą być przeróżne. Niektóre pojawiają się zaraz po zapłodnieniu, inne dopiero po kilku tygodniach. Niektóre mogą pojawiać się w różnych okresach. Takim objawem jest np. zwiększona senność w ciąży.

Poniżej przedstawiamy pełną listę możliwych objawów ciąży, które mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką i w późniejszych tygodniach.

Objawy ciąży (lista):

 • ból brzucha – taki jak w czasie miesiączki,
 • pobolewanie podbrzusza – związane z implantacją zarodka (trwa 1 lub 2 dni),
 • ból jajnika – podobny jak przed miesiączką,
 • ogromne zmęczenie i nadmierna senność – wynikają ze zmian hormonalnych,
 • rozdrażnienie – podobne jak przy PMS,
 • niepokój, skłonność do płaczu – zaburzenia równowagi emocjonalnej mają związek z hormonami,
 • zachcianki – czyli ochota na wybrane produkty,
 • awersja do niektórych pokarmów i napojów – np. do słodyczy, kawy, ale też do zapachu papierosów,
 • większy apetyt lub jego brak – świadczy o zmianie metabolizmu,
 • zmiana smaku lub metaliczny posmak w ustach – za to również odpowiadają ciążowe hormony,
 • nadwrażliwość na zapachy – wyostrzenie węchu może prowadzić do mdłości, pojawia się dopiero po terminie miesiączki,
 • ściemnienie brodawek sutkowych – to skutek wzrostu poziomu progesteronu,
 • częste oddawanie moczu – pojawia się ok. 2-3 tygodnie po poczęciu. Pierwsze tygodnie ciąży często upływają pod znakiem biegania do toalety, także w nocy. Ten dokuczliwy objaw ustępuje około 12. tygodnia ciąży. Wtedy macica zaczyna rosnąć w górę i przestaje uciskać pęcherz moczowy,
 • biegunka – jest to dolegliwość, która występuje dość często, nie jest jednak charakterystycznym objawem ciąży. Może ja wywołać działanie hormonów. Zazwyczaj przebiega łagodnie i nie wymaga interwencji,
 • zaparcia – organizm może reagować na ciążę w ten sposób,
 • zmiany w piersiach (większa tkliwość i powiększenie) – ok. 6-8. tygodnia biust staje się większy i twardszy. Bardziej widać znajdujące się pod skórą żyłki,
 • nudności i wymioty – zaczynają dokuczać dopiero około 6. tygodnia ciąży (zwykle między 5.-12. tygodniem). Najsilniejsze są ok. 9.-10. tygodnia. Niektóre ciężarne z uporczywymi mdłościami i wymiotami zmagają się niemal do porodu i muszą korzystać z pomocy lekarza.  
 • infekcja pochwy – w ciąży łatwiej do niej dochodzi.


Pierwsze objawy ciąży
Anna Kołacz

W ciąży w organizmie rośnie poziom beta hCG. To hormon, którego stężenie wykrywają testy ciążowe. Czułe testy mogą wykryć go już 10. dnia po zapłodnieniu, mniej czułe – po 14 dniach. Beta hCG można również zbadać w laboratorium, oznacza się go we krwi.

Nietypowe objawy wczesnej ciąży

Czasem ciężarne mogą zauważać mniej typowe oznaki ciąży:

 • utrata wagi,
 • uczucie gorąca,
 • dziwne sny,
 • większa ochota na seks,
 • ślinotok,
 • zgaga,
 • przeziębienie (większa podatność na infekcje).


Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Czułe testy ciążowe gwarantują ponad 99. proc. skuteczności. Online można kupić je taniej:

Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży?

Brak miesiączki to pierwszy charakterystyczny objaw ciąży, ale spóźniający się okres miewa też inne przyczyny – na opóźnienie miesiączki może wpłynąć podróż, zmiana klimatu, problemy hormonalne, restrykcyjna dieta lub silny stres.  Na wszelki wypadek zawsze warto zrobić test ciążowy.

Test ciążowy może się mylić, to znaczy, że nie wykryje zapłodnienia na zbyt wczesnym etapie ciąży. Aby wynik był wiarygodny, test ciążowy najlepiej zrobić dopiero po terminie spodziewanej miesiączki, która się nie pojawiła, a nawet kilka dni później.

PMS czy pierwsze objawy ciąży? 

Wczesne objawy ciąży często mylone są z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Napięte piersi, lekko wzdęty brzuch, nerwowość, senność – to typowe symptomy PMS. Do jego objawów należy także ogólne gorsze samopoczucie czy lekko podwyższona temperatura, a także problemy z układem pokarmowym, mdłości i wzdęcia – które kobiety często mylnie diagnozują jako zatrucie pokarmowe lub stres. 

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąży pozamacicznej kobieta czuje się tak samo jak w normalnej ciąży. Niepokojące objawy pojawiają się między 4-8. tygodniem i są to zazwyczaj:

 • narastający ból brzucha,
 • plamienie lub nawet silne krwawienie.


Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym życiu kobiety, więc jeśli test ciążowy jest pozytywny bądź przypuszczasz, że doszło do zapłodnienia, a możesz zaobserwować niepokojące objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza! Ciążę pozamaciczną wykrywa badanie USG.
 


Zobacz też:

test ciążowy online
Fotolia
Objawy ciąży
Test ciążowy online: rozwiąż nasz quiz i sprawdź, czy jesteś w ciąży
Ciąża zaśniadowa - jak ją rozpoznać?
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ciąża zaśniadowa – jak ją rozpoznać?
Pierwsze objawy ciąży zaśniadowej przypominają nieco pierwsze symptomy ciąży tuż po zapłodnieniu. Wykrywa się ją za pomocą badania ultrasonograficznego. Organizm doprowadzi do samoistnego poronienia, jednak później kobieta musi poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Ciążą zaśniadowa jest nazywana również zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną , a jej objawy są bardzo podobne do tych, które pojawiają się w  pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyną tej ciążowej choroby może być wiek (ryzyko zwiększa się u kobiet przed 20. i po 40. roku życia), dieta uboga w karoten, problemy z owulacją lub wcześniejsze poronienia bądź występowanie ciąż zaśniadowych. Spis treści :  Ciąża zaśniadowa – co to jest? Ciąża zaśniadowa – objawy Ciąża zaśniadowa – badanie USG Ciąża zaśniadowa – rodzaje Ciąża zaśniadowa – leczenie Ciążą zaśniadowa – co to jest? Do ciąży zaśniadowej dochodzi w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieżdża się i szybko rozrasta w macicy.  Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Przy ciąży zaśniadowej zwykle nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego i membran. Ciąża zaśniadowa ma kilka charakterystycznych objawów, chociaż niektóre z nich możesz pomylić z pierwszymi objawami ciąży .  Ciąża zaśniadowa – objawy Najważniejszymi objawami ciąży zaśniadowej, które pojawiają się na samym początku, są: wzmożone wymioty lub mdłości, krwawienie lub brązowe upławy, ból w okolicy miednicy, szybki, gwałtowny rozrost macicy, podwyższony poziom hCG, nadczynność tarczycy . Prawidłowa dieta wprowadzona przed staraniami o dziecko i przed zapłodnieniem może zmniejszyć ryzyko rozwoju ciąży zaśniadowej. Ciąża zaśniadowa – badanie USG Ciąża zaśniadowa zazwyczaj jest wykrywana przy pierwszym lub kolejnym badaniu USG , czyli około 9. tygodnia ciąży. W trakcie badania...

objawy ciąży w pierwszym tygodniu
Objawy ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży. Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres.  Objawy ciąży w pierwszym tygodniu: Plamienie Wyższa temperatura Zmęczenie i rozdrażnienie Senność Białe upławy Ból podbrzusza Zmiany w piersiach Plamienie Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne , które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów. Plamienie może również pojawić się przy zapłodnieniu metodą in vitro. Wyższa temperatura ciała Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C , czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz