Reklama

Aż 80% kobiet w Polsce pije alkohol w ciąży, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. A skutki wypicia nawet niewielkiej ilości alkoholu w ciąży mogą być tragiczne: dzieci z zespołem FAS zmagają się w przyszłości z zaburzeniami snu, jedzenia, niesprawnością ruchową i trudnościami w nauce. Niepokojące dane przedstawiono na konferencji online, która odbyła się z okazji Światowego Dnia Świadomości FAS (FASD) 9 września.

Reklama

Większość Polek pije alkohol w ciąży

Alkohol pity w ciąży bardzo źle wpływa na płód, a mimo to sięga po niego aż 80% ciężarnych Polek. Dlaczego? Wiele z nich wciąż wierzy w mit, że mała ilość alkoholu w ciąży nie szkodzi, a wręcz może korzystnie wpłynąć na zdrowie. To nieprawda! Tak samo jak popularne stwierdzenie, że piwo nie jest alkoholem. Niestety przez takie fałszywe przekonania ciężarne narażają swoje dzieci na poważne zmiany w budowie mózgu i funkcjonowaniu układu nerwowego, czyli spektrum alkoholowych zaburzeń płodowych (FAS). Według danych udostępnionych przez specjalistów na konferencji ciężarne Polki często nie są świadome tego ryzyka i nie przyznają się do picia alkoholu.

„Kiedy pytamy kobiety, czy wypiły w czasie ciąży choćby szampana, dopiero wtedy wiele z nich potwierdza, że tak” – powiedział dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, dr n. med. Tomasz Maciejewski.

Bezpieczna ilość alkoholu w ciąży? Nie istnieje!

Wbrew powszechnym przekonaniom nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży. Jeśli kobieta planuje ciążę, powinna całkowicie zrezygnować z alkoholu – podkreślał dr Tomasz Maciejewski. Najbardziej toksyczne działanie na płód alkohol wykazuje, gdy kobieta spożywa 8 lub więcej porcji alkoholu w tygodniu przez dwa lub więcej tygodni ciąży.

Tak naprawdę jednak każda dawka alkoholu może zaburzyć rozwój płodu, chociaż wiele zależy też od predyspozycji płodu oraz okresu ciąży, w jakim kobieta pije. A skutki mogą być fatalne. Alkohol zaburza rozwój mózgu dziecka, a objawy tych zmian będą widoczne i odczuwane przez dziecko nawet wiele lat po urodzeniu.

Najczęściej objawy FASD to:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama