Kiedy należy u kobiet w ciąży wykonać badanie piersi?

Lekarz prowadzący ciążę powinien wykonać badanie piersi przynajmniej dwa razy w czasie ciąży (do 10. tygodnia ciąży oraz pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży). Natomiast przyszła mama może robić samobadanie piersi co 4-5 tygodni. Badanie USG gruczołów sutkowych nie jest obowiązkowe, ale lekarz może je zlecić, jeśli podczas badania palpacyjnego znajdzie jakieś zmiany lub gdy przyszła mama jest w grupie ryzyka raka piersi. Badanie to zwykle wykonuje się w pierwszym trymestrze, bo w późniejszym czasie wyniki mogą być zafałszowane.
Ważne! W czasie ciąży nie wykonuje się mammografii, bo promieniowanie RTG może być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.

Reklama

W jakim celu robi się badanie piersi?

Głównym celem badania piersi jest profilaktyka przeciwnowotworowa.

W jaki sposób przygotować się do badania?

Do badania piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli chodzi o badanie USG, warto mieć przy sobie wyniki wcześniejszych badań (nawet tych zrobionych kilka lat temu), dzięki nim lekarz wykonujący badanie będzie mógł wcześniej i szybciej wykryć ewentualne zmiany.
Badanie palpacyjne (robione przez przyszłą mamę) warto wykonywać o podobnej porze dnia (np. rano lub wieczorem).

Warto rozwiązać: Czy możesz zachorować na raka piersi? – test

Jak wygląda badanie piersi?

Badanie piersi palpacyjne wykonywane przez lekarza i przyszłą mamę niczym się nie różni. Wykonuje się je według tego samego schematu – najpierw należy je dokładnie obejrzeć, a później – ręcznie – sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian w strukturze piersi.
Pierwszy etap najlepiej zacząć od ustawienia się przed lustrem i sprawdzenia, czy nie ma zmian w wyglądzie piersi, tj. w ich wielkości, kształcie, kolorze skóry czy brodawek. Piersi trzeba też obejrzeć z profilu. W tym celu należy spleść dłonie z tyłu głowy i stanąć przed lustrem raz lewym, raz prawym bokiem, sprawdzając, czy piersi są symetryczne ułożone. Następnie trzeba pochylić się do przodu i sprawdzić, czy na piersiach nie ma jakiś pofałdowań, czy brodawki nie są wyciągnięte. Gdy ten etap zostanie zakończony, należy zbadać piersi dłońmi.
Badanie palpacyjne wykonuje się w pozycji stojącej i leżącej. Podczas badania należy zwróć szczególną uwagę na stan skóry i miąższu piersi oraz wygląd brodawki. Ważne! Zdrowa pierś powinna mieć miękką, rozluźnioną strukturę.
Badanie dotykowe należy rozpocząć od sprawdzenia brodawki. W tym celu trzeba ucisnąć otoczkę brodawki, patrząc, czy nie wycieka z niej płyn. Następnie należy położyć się na plecach i umieścić jedną rękę pod głową. Taka pozycja ułatwi dostęp do gruczołu piersiowego. Lewą pierś należy badać prawą ręką i na odwrót. Uciskając pierś należy szukać guzków lub zgrubień. Badanie powinno być wykonywane całą dłonią, a nie tylko końcem palców. Należy także sprawdzić pachy, węzły chłonne i okolicę nadobojczykową. W podobny sposób należy badać piersi w pozycji stojącej.
Badanie USG jest bezbolesne i można je wykonać o dowolnej porze dnia. Przyszła mama będzie musiała się położyć na leżance, a lekarz za pomocą głowicy USG, będzie obserwować obraz tkanki na monitorze komputera. Badanie trwa około 15 minut.

Zobacz także

Co powinno zaniepokoić kobietę w ciąży?

Utrzymujący się długo ból piersi, zgrubienie w piersi lub pod pachami, przebarwienia lub zaczerwienienie, wyciek z brodawki (lekko zabarwiona krwią wydzielina) – o tych niepokojących objawach należy poinformować lekarza.

Co nie powinno niepokoić ciężarnej?

W czasie ciąży piersi mogą się powiększyć nawet o trzy rozmiary. Kobieta może odczuwać delikatny ból lub tkliwość piersi. Na ich powierzchni mogą być widoczne naczynia krwionośne (siatka niebieskich linii). W drugiej połowie ciąży może pojawić się przezroczysta, lekko żółtawa wydzielina z brodawek – to siara!

Reklama

Zobacz także: Dlaczego kobiety boją się badania piersi?

Reklama
Reklama
Reklama