Bakteryjne zapalenie pochwy, znane również jako waginoza bakteryjna to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Bardzo łatwo dochodzi do bakteryjnej infekcji intymnej – przyczynami bakteryjnego zapalenia pochwy są m.in. aktywność seksualna, przyjmowanie antybiotyków czy nawet silny i długotrwały stres.

Jeśli jesteś w ciąży, szczególnie musisz uważać na bakteryjne infekcje intymne. Zapalenie pochwy w ciąży może być niebezpieczne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu znajdującego się w brzuchu. W ciąży wiele kobiet skarży się na upławy oraz pieczenie okolic intymnych, co jest najczęściej spowodowane zmianami hormonalnymi. Jednak jest kilka objawów, które mogą być związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy i różnią się nieco od zwykłych ciążowych dolegliwości. W czasie ciąży zmienia się pH pochwy, przez co okolice intymne są bardziej narażone na zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Przed ciążą odczyn śluzówki pochwy był kwaśny, co zapobiegało namnażaniu się bakterii, jednak podczas ciąży odczyn ten zmienia się w stronę bardziej zasadowego.

Bakterie, które atakują mikroflorę pochwy podczas bakteryjnego zapalenia pochwy, są szczególnie groźne dla ciężarnych. We wczesnych miesiącach ciąży, nieleczona bakteryjna infekcja intymna może doprowadzić nawet do poronienia. W ciąży zaawansowanej może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu, a także urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.

Oprócz powyższych zagrożeń, zignorowanie bakteryjnego zapalenia pochwy w czasie ciąży wiąże się również z szeregiem powikłań:

Reklama
  1. zapalenie błony śluzowej macicy
  2. zapalenie przydatków
  3. nawracające zapalenia dróg moczowych

By zapobiec bakteryjnemu zapaleniu pochwy w czasie ciąży musisz przede wszystkim:

  • szczególnie zadbać o higienę intymną (ale równocześnie nie należy przesadzić – zbyt częste podmywanie prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, co ułatwia zaatakowanie przez drobnoustroje chorobotwórcze)
  • zrezygnować z obcisłej bielizny oraz takiej, która jest wykonana ze sztucznych materiałów
  • prać w łagodnych środkach piorących
  • regularnie kontrolować pH pochwy poprzez badania

Jeśli zauważyłaś u siebie białe lub szarawe upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu i dodatkowo odczuwasz dyskomfort w okolicach intymnych, musisz udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może objąć też kanał szyjki macicy i zmienić się w infekcję grzybiczą. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem jajowody i przydatki.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama