Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
plemniki, komórka jajowa, zapłodnienie, niepłodność
Fotolia
Starania o dziecko

Czy intymny śluz może utrudniać zapłodnienie?

Są medyczne przyczyny niepłodności – choroby, wady w budowie anatomicznej, zmiany pooperacyjne. Czasem jednak wszystkie badania i analizy pokazują, że para bez problemu powinna zajść w ciążę, a dwóch kresek na teście ciążowym wciąż brak. Możliwe, że przyczyną kłopotów z poczęciem dziecka jest agresywny śluz szyjkowy.

Śluz z pochwy jest wydzieliną produkowaną przez szyjkę macicy przez cały cykl miesięczny, z różnym natężeniem w zależności od fazy cyklu. Śluz szyjkowy to także wyznacznik płodności kobiety, jego obserwacja pomaga niektórym określić dni płodne. Bywa jednak i tak, że śluz z pochwy utrudnia zapłodnienie i sprawia, że plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej.

Agresywny śluz z pochwy

Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała, które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą one przedostać się do macicy – ulegają agregacji, czyli zlepianiu się lub są mniej ruchliwe. Kobiety zazwyczaj dowiadują się o tym problemie dopiero po kilku miesiącach nieudanych prób starania się o ciążę.  Jak podkreślają ginekolodzy, agresywny śluz, to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH. Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie podczas stosunku różnego rodzaju lubrykantów, które unieruchamiają lub niszczą plemniki.

Aż 35% par starających się zajść w ciążę, w trakcie stosunku płciowego stosuje lubrykanty – tak wynika z amerykańskiego badania na grupie 1500 par starających się o dziecko. To bardzo dużo, tym bardziej, że większość ze stosowanych lubrykantów ma działanie plemnikobójcze.  Aby to potwierdzić, przeprowadzono szczegółowe badania w laboratorium andrologicznym w USA , gdzie stwierdzono istotny spadek ruchliwości, żywotności i jakość plemników po zastosowaniu różnego rodzaju lubrykantów. Jak podkreślali badacze – mimo tego, że żele te nie zawierały typowych środków plemnikobójczych, wywierały jednak niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników.
Poznaj: Rodzaje badań nasienia

Jak poprawić jakość śluzu z pochwy?

Śluz z pochwy w 90% składa się z wody, a resztę stanowią elektrolity, aminokwasy, cukry proste, lipidy i enzymy. W zależności od ilości wydzielanego estrogenu poziom wody w śluzie szyjkowym waha się od 90 – 98%. Na jakość śluzu z pochwy ma wpływ także to, jak się odżywiamy, np. siemię lniane ma właściwości polepszające śluz z pochwy, podobnie jak olej z wiesiołka. Zdrowy śluz szyjkowy chroni plemniki przed niekorzystnym działaniem kwaśnego środowiska pochwy. Poza tym umożliwia im przeżycie, a także dotarcie do komórki jajowej.
Polecamy: Dieta na płodność

Test PCT pomaga wykryć agresywny śluz

Test na wrogość śluzu bywa inaczej określany jako test po stosunku, test postkoitalny, test PCT lub też test Simsa-Huhnera. Test PCT pozwala stwierdzić, czy w śluzie z pochwy kobiety występują przeciwciała zabójcze dla plemników, które mogą odpowiadać za problemy z zajściem w ciążę. Trzeba jednak podkreślić, że nie wszyscy specjaliści są przekonani do przydatności testu PCT w diagnostyce niepłodności. Ich zdaniem wynik testu PCT, szczególnie nieprawidłowy, rzadko jest miarodajny.

Test PCT (z ang. Post Coital Test) ocenia śluz szyjkowy, tzn. takie jego parametry, jak:

  • ilość
  • konsystencja
  • przejrzystość
  • barwa
  • ciągliwość

Test PCT umożliwia również sprawdzenie, czy po stosunku w śluzie z pochwy znajdują się ruchliwe i żywe plemniki, zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Za problemy z zajściem w ciążę odpowiadają nie tylko kobiety

jak zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko
Jak szybko zajść w ciążę: jak się kochać, sposoby na zajście w ciążę
Najlepszym sposobem, aby szybko zajść w ciążę, jest częste kochanie się z partnerem. Jeśli jednak rzadziej uprawiacie seks, należy współżyć w odpowiednim momencie. Opisujemy, jak się kochać, żeby zajść w ciążę i podajemy dodatkowe sposoby, które ułatwiają szybkie poczęcie dziecka.

Jak zajść w ciążę szybko, naturalnie i... łatwo? Coraz więcej par zadaje sobie to pytanie, bo coraz częstsze są kłopoty z płodnością. Jest kilka sposobów, dzięki którym zwiększamy nasze szanse, by zobaczyć dwie kreski na teście ciążowym. Należą do nich między innymi korzystanie z testów owulacyjnych czy kalendarza dni płodnych . Aby wspomóc szybkie i skuteczne zajście w ciążę, warto również przyjrzeć się swojemu stylowi życia.  Spis treści:  Jak zajść w ciążę: częstszy seks w dni płodne Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Jak wspomóc zajście w ciążę: oblicz najlepszy czas Jak szybko zajść w ciążę: ogranicz stres i używki Jak przygotować się do zajścia w ciążę: odpowiednia dieta Co warto wiedzieć o zajściu w ciążę? Jak zajść w ciążę: częstszy seks w dni płodne Komórka jajowa w organizmie kobiety jest zdolna do zapłodnienia tylko przez jedną dobę w ciągu całego cyklu miesiączkowego. Ale są sposoby, aby zwiększyć szanse plemników na dotarcie do komórki jajowej kobiety.  Jak często współżyć, by zajść w ciążę: kochajcie się nie tylko w czasie dni płodnych; uprawiajcie seks 3 razy w tygodniu – wtedy trudno „przegapić” owulację i najbardziej płodny okres. Jeżeli kochacie się przed rozpoczęciem dni płodnych, plemniki po wytrysku są w stanie przeżyć w jamie macicy nawet kilka dni (2-5 dni). Dodatkowo śluz z szyjki macicy chroni spermę przez nieprzyjaznymi warunkami aż do czasu owulacji. Dzięki temu plemniki mogą „poczekać” na dojrzałą komórkę jajową i zapłodnić ją, dopiero gdy będzie na to gotowa. Częste współżycie sprawia, że poprawia się żywotność i ruchliwość plemników oraz kondycja komórek jajowych. Jajowody i macica są lepiej ukrwione. Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?...

śluz płodny
Adobe Stock
Starania o dziecko
Śluz płodny: jak wygląda śluz w dni płodne i niepłodne?
Śluz płodny jest przezroczysty i rozciągliwy, a po owulacji i przed okresem staje się gęsty i nieprzejrzysty. Wygląd śluzu płodnego może więc pomóc określić dni płodne oraz moment owulacji. Czasem też wskazuje na infekcję, zwłaszcza gdy śluz jest mleczny, żółty lub brązowy i towarzyszą mu ból i swędzenie.

Kobiecy śluz w dni płodne warto obserwować nie tylko wtedy, gdy starasz się zajść w ciążę, ale i wtedy, gdy chcesz jej uniknąć. Obserwacja śluzu płodnego i niepłodnego to jedna z metod określania dni płodnych . Śluz z pochwy w czasie cyklu miesiączkowego zmienia się wraz z każdą kolejną fazą płodności i niepłodności. Śluz w dni płodne jest lepki i rozciągliwy, dzięki czemu sprzyja zapłodnieniu. Z kolei śluz niepłodny gęstnieje, a jego zadaniem jest zaczopowanie szyjki macicy. Ale uwaga, brązowy lub mleczny śluz w dni płodne i przed okresem może być czasem objawem infekcji lub... ciąży. Spis treści: Co to jest śluz płodny? J ak wygląda śluz w dni płodne? Brak śluzu płodnego – przyczyny Jak wygląda śluz niepłodny? Co to jest śluz płodny? Śluz płodny to naturalna wydzielina wytwarzana przez gruczoły szyjki macicy. Wydzielany przez organizm kobiety śluz pochwowy pojawia się w reakcji na zmianę poziomu hormonów: wzrost estrogenów przy stosunkowo niskim poziomie progesteronu. Śluz płodny pojawia się w czasie w czasie okołoowulacyjnym, a jego zadaniem jest stworzenie przyjaznego, zasadowego środowiska plemnikom. Skład śluzu płodnego to w około 98% woda, a pozostałe składniki to związki organiczne (glukoza, białko, aminokwasy), elektrolity (wapń, sód, potas), śladowe ilości cynku, miedzi, żelaza, manganu i selenu, wolne kwasy tłuszczowe, enzymy i hormony. Szacuje się, że kobieta jest płodna zaledwie przez 4% swojego życia. Jak wygląda śluz płodny? Śluz w dni płodne ma ułatwić zapłodnienie, jego konsystencja jest więc przyjazna plemnikom. Śluz płodny pojawia się ok. 6 dni przed owulacją, przypomina nieco surowe białko jajka kurzego i staje się: śliski, lepki, ciągnący. Śluz w pochwie zmienia się w ciągu całego cyklu. Zmiany w jego wyglądzie są zależne od...

plemniki
Adobe Stock
Starania o dziecko
8 faktów o plemnikach
Są bardzo żywotne, ale też bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki. Mają tylko 48 godzin, aby zapłodnić komórkę jajową i dać początek nowemu życiu. Zobacz, jak można im w tym pomóc.

    Jak zbudowane są plemniki? Co lubią? Co im szkodzi? Co może ułatwić zapłodnienie? Oto ciekawe fakty o plemnikach, które potwierdza dr Wojciech Sierka , embriolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Co to są plemniki Zadaniem plemników (nazywanych też spermą lub nasieniem), czyli męskich komórek rozrodczych jest dotarcie do jajeczka kobiety i jego zapłodnienie. Produkowane są w jądrach, natomiast dojrzewają w najądrzu męskim. Gruczoły płciowe chłopców nie produkują nasienia. Dopiero w okresie dojrzewania (w naszej strefie klimatycznej ok.14. roku życia) rozpoczyna się wytwarzanie męskich hormonów, które pobudzają gruczoły płciowe. Młody mężczyzna wchodzi w okres reprodukcyjny w wieku 17-19 lat, wtedy też  jego jądra są zdolne do produkcji spermy. Przeciętny mężczyzna w ciągu całego swojego życia produkuje do 525 mld plemników. W ciągu 1 miesiąca mężczyzna traci 1 miliard nasienia, zaś kobieta uwalnia w tym czasie 1 komórkę jajową. W jednej porcji spermy dorosłego, zdrowego mężczyzny, która średnio wynosi 1,5-5 ml znajduje się od 100 do 500 mln plemników. Zdrowa sperma zawierająca plemniki, ma b iaławy , mleczny kolor, jeżeli jest jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "jałowy — ma".---#---białawy, mleczny kolor; jeżeli jest jałowy - ma kolor żółtawy i jest przezroczysta.---#---jałowy-ma#jałowy — ma---#---jałowy - ma">jałowa - ma kolor żółtawy i jest przezroczysta. Plemniki mają tylko 0,006 mm długości i zbudowane są z: główki ; wstawki, zawierającej mitochondria będące źródłem energii; witki, czyli ogonka wprawiającego je w ruch; tzw. czapeczki składającą się z enzymów umożliwiających przebicie ściany komórki jajowej i zapłodnienie. Każdy męski plemnik posiada inny chromosom...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak