
Śluz z pochwy jest wydzieliną produkowaną przez szyjkę macicy przez cały cykl miesięczny, z różnym natężeniem w zależności od fazy cyklu. Śluz szyjkowy to także wyznacznik płodności kobiety, jego obserwacja pomaga niektórym określić dni płodne. Bywa jednak i tak, że śluz z pochwy utrudnia zapłodnienie i sprawia, że plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej.
Agresywny śluz z pochwy
Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała, które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą one przedostać się do macicy – ulegają agregacji, czyli zlepianiu się lub są mniej ruchliwe. Kobiety zazwyczaj dowiadują się o tym problemie dopiero po kilku miesiącach nieudanych prób starania się o ciążę. Jak podkreślają ginekolodzy, agresywny śluz, to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH. Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie podczas stosunku różnego rodzaju lubrykantów, które unieruchamiają lub niszczą plemniki.
Aż 35% par starających się zajść w ciążę, w trakcie stosunku płciowego stosuje lubrykanty – tak wynika z amerykańskiego badania na grupie 1500 par starających się o dziecko. To bardzo dużo, tym bardziej, że większość ze stosowanych lubrykantów ma działanie plemnikobójcze. Aby to potwierdzić, przeprowadzono szczegółowe badania w laboratorium andrologicznym w USA , gdzie stwierdzono istotny spadek ruchliwości, żywotności i jakość plemników po zastosowaniu różnego rodzaju lubrykantów. Jak podkreślali badacze – mimo tego, że żele te nie zawierały typowych środków plemnikobójczych, wywierały jednak niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników.
Poznaj: Rodzaje badań nasienia
Jak poprawić jakość śluzu z pochwy?
Śluz z pochwy w 90% składa się z wody, a resztę stanowią elektrolity, aminokwasy, cukry proste, lipidy i enzymy. W zależności od ilości wydzielanego estrogenu poziom wody w śluzie szyjkowym waha się od 90 – 98%. Na jakość śluzu z pochwy ma wpływ także to, jak się odżywiamy, np. siemię lniane ma właściwości polepszające śluz z pochwy, podobnie jak olej z wiesiołka. Zdrowy śluz szyjkowy chroni plemniki przed niekorzystnym działaniem kwaśnego środowiska pochwy. Poza tym umożliwia im przeżycie, a także dotarcie do komórki jajowej.
Polecamy: Dieta na płodność
Test PCT pomaga wykryć agresywny śluz
Test na wrogość śluzu bywa inaczej określany jako test po stosunku, test postkoitalny, test PCT lub też test Simsa-Huhnera. Test PCT pozwala stwierdzić, czy w śluzie z pochwy kobiety występują przeciwciała zabójcze dla plemników, które mogą odpowiadać za problemy z zajściem w ciążę. Trzeba jednak podkreślić, że nie wszyscy specjaliści są przekonani do przydatności testu PCT w diagnostyce niepłodności. Ich zdaniem wynik testu PCT, szczególnie nieprawidłowy, rzadko jest miarodajny.
Test PCT (z ang. Post Coital Test) ocenia śluz szyjkowy, tzn. takie jego parametry, jak:
- ilość
- konsystencja
- przejrzystość
- barwa
- ciągliwość
Test PCT umożliwia również sprawdzenie, czy po stosunku w śluzie z pochwy znajdują się ruchliwe i żywe plemniki, zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.