Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
para, małżeństwo, ciąża, brzuch
© Igor Mojzes - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży

Jak pokonać ból kręgosłupa w ciąży? Rady ortopedy

Bóle kręgosłupa dokuczają większości kobiet w ciąży. Aż 1/3 przyszłych mam ma na tyle silne bóle pleców, że wymaga pomocy medycznej. Zapytaliśmy dra Łukasza Antolaka, chirurga ortopedę, jak zapobiegać kłopotom z kręgosłupem oraz w razie potrzeby – do kogo udać się po pomoc.

Jak wiele kobiet w ciąży cierpi na bóle kręgosłupa?

Mamy na ten temat całkiem dokładne dane. W tej chwili szacuje się, że nawet ok. 80 proc. kobiet odczuwa dolegliwości kręgosłupa i miednicy. Chciałbym tu właśnie zwrócić uwagę na odróżnienie tych dwóch kwestii. Ból z kręgosłupa, szczególnie kręgosłupa lędźwiowego, jest często mylony z dolegliwościami okolic miednicy, a w szczególności stawów krzyżowo-biodrowych. Procentowo rozkłada się to mniej więcej tak: ok. 70 proc. kobiet cierpi na bóle kręgosłupa, natomiast do 20 proc. miewa bóle miednicy.

Czy łatwo pacjentkom określić, gdzie jest umiejscowiony ból, czy nie utrudniają diagnozy błędnym opisem?

Lekarz zazwyczaj nie ma problemu z diagnozowaniem przyczyny bólu pleców, robi to już podczas pierwszego spotkania. I tak – ból centralnej części pleców, nierzadko opasujący okolicę lędźwiową, ma zazwyczaj źródło w kręgosłupie lędźwiowym, podczas gdy bardziej asymetryczny, występujący głównie w okolicy pośladków wynikać może z zaburzenia funkcji stawu krzyżowo-biodrowego. Dolegliwości przedniej, centralnej części miednicy wynikają zaś zazwyczaj ze zmian spojenia łonowego. Dysfunkcja w obrębie tylnej części miednicy nierzadko bywa również przyczyną bólu odczuwanego w kończynach dolnych.

Zobacz także: Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży?

Czy to jest ta osławiona rwa kulszowa?

Ból, który promieniuje ze stawu krzyżowo-biodrowego, tak zwany ból odniesiony, nie jest rwą kulszową. Ta wiąże się z najczęściej z chorobą w obrębie kręgosłupa – z uciskiem lub podrażnieniem korzeni nerwowych, które wychodzą z kręgosłupa. I rzeczywiście, odróżnienie tych dwóch rodzajów bólów bywa trudniejsze.

Jakie są przyczyny dolegliwości kręgosłupa?

Są badania, które mówią, że wraz ze wzrostem masy ciała przyszłej mamy wzrasta ryzyko występowania bólów kręgosłupa. Podobnie jeśli chodzi o wiek kobiet. U starszych przyszłych mam, powiedzmy pań w ciąży pod przed czterdziestką, gdzie mamy już do czynienia z pewnymi wstępnymi zmianami zwyrodnieniowymi, może częściej dochodzić do pojawienia się tego rodzaju kłopotów.
Ale niezależnie od stanu kręgosłupa przed ciążą, ta zwiększa znacznie predyspozycje przyszłej mamy do tego rodzaju dolegliwości. Zmienia się przecież kształt kręgosłupa (większa jest tzw. lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa do przodu w odcinku lędźwiowym) ze względu na powiększający się brzuch i przesunięcie środka ciężkości. Przyczyną problemów są też hormony – zwiększa się wydzielanie relaksyny, hormonu, który jest odpowiedzialny za rozluźnianie tkanek miękkich, a pośrednio stawów. Poza tym, pojawianiu się bólów kręgosłupa sprzyja retencja, czyli zatrzymywanie i zaleganie płynów w organizmie ciężarnej. To też powoduje większe obciążenie stawów.

W jakich sytuacjach ból pleców to normalne zjawisko, a kiedy należy się udać do lekarza?

Bóle kręgosłupa są czymś naturalnym w ciąży. Do pewnego momentu nie powinny więc specjalnie niepokoić przyszłej mamy. Nie znaczy to jednak, że nie należy nic z nimi robić. Jest wiele działań, które pomogą złagodzić ból kręgosłupa. A co do momentu, kiedy należy zacząć się niepokoić, to zasada jest dość prosta. Jeśli ból nie ustępuje czy chociaż nie zmniejsza się po odpoczynku lub ewidentnie promieniuje do którejś z nóg należy skontaktować się z lekarzem ortopedą. Podobnie niepokojące są bóle niezwiązane z naszą aktywnością, czyli np. te nocne.

Czy w ciąży można brać tabletki przeciwbólowe?

Metod łagodzenia bólu pleców jest mnóstwo. Jednak tych mających potwierdzenie medyczne – niewiele... To, co polecam, to po pierwsze odpoczynek. Mniej pozycji obciążających kręgosłup, więcej leżenia. Bo jeśli chodzi o farmakologię, to nasze możliwości są ograniczone. Większość leków nie jest zbadana i generalnie kobietom w ciąży pozwala się na bezpieczne stosowanie jedynie paracetamolu. Leki z ibuprofenem można stosować już tuż po porodzie, ale jeśli chodzi o jego wpływ na ciążę, niestety, takich badań nie mamy. Niezwykle ważnym narzędziem do radzenia sobie z bólem kręgosłupa jest też odpowiednia rehabilitacja. Fizjoterapeuci zalecają ćwiczenia dwojakiego rodzaju: rozciągające i wzmacniające mięśnie. Co ważne, najlepiej działają ćwiczenia dobrane indywidualnie.

Anna Lewandowska - ćwiczenia w ciąży [WIDEO]

ciąża, kobieta, plecy w ciąży, kręgosłup w ciąży, ból pleców
Fotolia.pl
Zdrowie w ciąży
Co ciąża robi z twoim kręgosłupem - wstrząsający film
W ciąży bolą cię plecy, lędźwie, kark? Teraz możesz zobaczyć, dlaczego.

Nawet 80% kobiet w ciąży cierpi na różnego rodzaju bóle kręgosłupa i miednicy . Te smutne statystyki mają swoje uzasadnienie: w ciąży wzrasta przecież masa ciała , powiększający się brzuch powoduje zmianę kształtu kręgosłupa i powiększenie tzw. lordozy (kręgosłup w odcinku lędźwiowym wygina się do przodu), a obciążeniu i rozluźnieniu stawów sprzyja zwiększone wydzielanie relaksyny i zatrzymywanie płynów w organizmie. Zobacz: Czy w ciąży można chodzić na obcasach? Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, jak to naprawdę wygląda? Teraz możesz zobaczyć, co się dzieje z twoim kręgosłupem w czasie ciąży:   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Posture During Pregnancy Posted by Pregnancy Videos on  22 czerwca 2015   Już samo obejrzenie filmu może wywołać ból, prawda? Tym gorzej, że w ciąży możliwości łagodzenia bólu są niestety ograniczone. Ale spokojnie, są i na to sposoby:     Odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej Leki z paracetamolem  (nie bierz leków z ibuprofenem ani aspiryny!) Joga Ćwiczenia na basenie Pilates Akupunktura Indywidualna rehabilitacja Polecamy: Sposoby na ból kręgosłupa w późnej ciąży  

kobieta, ciąża, mama, ćwiczenia, piłka
Zdrowie w ciąży
Ulżyj plecom w ciąży – to prostsze niż myślisz!
Czy wiesz, że każdy ciążowy kilogram to dodatkowe siedem kilogramów nacisku na plecy? Im bliżej porodu, tym twój kręgosłup ma trudniej. Zobacz, co możesz dla niego zrobić.

Najwygodniejsza pozycja do spania w ciąży Powiększający się brzuch czasem utrudnia spanie, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Może ci być bardzo ciężko wybrać taką pozycję, w której poczujesz się wygodnie. 1. Staraj się spać na boku. Pod głowę podłóż jasiek. Będzie ci wygodniej, jeśli założysz jedną nogę na drugą lub włożysz między kolana poduszkę. Taka pozycja ułatwia przepływ krwi do łożyska (a więc i dostarczanie dziecku składników odżywczych) oraz wspomaga pracę nerek, co zmniejsza obrzęki kostek, stóp i rąk. 2. Śpij na twardym materacu. W ostatnich miesiącach ciąży pod rosnący brzuch możesz podłożyć miękką poduszkę. Jednak w żadnej, nawet najwygodniejszej pozycji nie wytrzymasz ośmiu godzin podczas snu, dlatego staraj się ją zmieniać, ale tak, by było to wygodne zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. 3. Nie śpij na plecach . Ciężar macicy spoczywa wówczas na kręgosłupie, jelitach i żyle wrotnej, odpowiedzialnej za odpływ krwi z dolnej części ciała do serca. Może to spowodować bóle pleców, pogorszyć pracę układu pokarmowego, utrudniać krążenie.   Jak stać w ciąży, aby bóle pleców ustały? Zwiększona waga ciała oraz ciężar macicy daje się najbardziej we znaki podczas stania. Długotrwała pozycja stojąca może uciskać kręgosłup i nogi, przez co sprzyja bólom pleców oraz wywołuje obrzęki w ciąży. 1. Staraj się stawać prosto , z nogami lekko rozchylonymi, tak aby cały ciężar ciała opierał się na obydwu stopach. Gdy tylko to możliwe (np. podczas wykonywania różnych prac domowych), jedną nogę oprzyj na niskim taborecie i lekko ugnij w kolanie – taka pozycja zapobiega nadmiernemu napinaniu mięśni przykręgosłupowych. Gdy musisz podnieść coś ciężkiego, stań w lekkim rozkroku, ugnij kolana (nie zginaj się w pasie, nie uciskaj brzucha!) i dopiero wtedy spróbuj. 2, Unikaj długiego stania. Nie...

ćwiczenia w ciąży
materiał Heima studio
Wygląd i samopoczucie
Ćwiczenia w ciąży: poprawią kondycję i nastrój!
Sprawdź, jakie ćwiczenia poprawią twoją kondycję i nastrój.

Rozluźnij się przed ćwiczeniami Siądź po turecku, oddychaj spokojnie i wykonuj skręty szyi. Ćwiczenie rozluźnia mięśnie karku, dna miednicy, poprawia krążenie w obrębie miednicy i pęcherza, łagodzi nacisk na stawy nóg. Zobacz też: Bieganie, pływanie, pilates: co ćwiczyć w ciąży? Podskakuj na piłce  Usiądź na piłce, opierając całe stopy na podłodze. Kiedy już wygodnie siedzisz, zacznij wykonywać delikatne podskoki. To ćwiczenie zwiększa ruchliwość odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa i zmniejsza nacisk na dyski. Dzięki temu odciąża tę okolicę. Oprócz tego pobudza przepływ krwi do serca i poprawia koordynację ruchową (a pod koniec ciąży możesz mieć z nią kłopoty). Ćwiczenia na piłce  w ciąży, a szczególnie siedzenie na niej to także pozycja świetnie przygotowująca do porodu, ponieważ podczas niej mięśnie miednicy i kanału rodnego rozciągają się. Przytul się do piłki Uklęknij na podłodze obok swojej piłki. Plecy muszą być wyprostowane, pośladki napięte. Jedną ręką lekko obejmij piłkę i oprzyj się na niej. To samo ćwiczenie powtórz z drugą stroną ciała (zrób to kilka razy). Podczas gimnastyki, niezależnie od tego, który to miesiąc ciąży , następuje wyraźne zwiększenie aktywności pasa barkowego oraz mięśni rąk.   Połóż się na piłce do ćwiczeń Uklęknij i oprzyj się klatką piersiową o piłkę. Postaraj się rozluźnić. Możesz też lekko kołysać całym swoim ciałem. Podczas ćwiczenia odciążasz swój przemęczony kręgosłup i zmęczoną okolicę krzyżowo-lędźwiową. Uwaga! Pozycja ta może być również wykorzystywana w pierwszej fazie porodu . Kołysz się na piłce Opierając się na piłce, nie opuszczasz swobodnie głowy, tylko podpierasz się na rękach i lekko kołyszesz. Odciążasz wtedy kręgosłup. Bądź giętkim kotem To dość typowa pozycja dla jogi. Uklęknij, siadając na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz