Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, brzuszek, drapać
Panthermedia
Zdrowie w ciąży

Cholestaza w ciąży

WWC to schorzenie wątroby pojawiające jedynie podczas ciąży. W Polsce występuje dość rzadko, ale sprawdź, czy nie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.

Cholestaza polega na zastoju żółci w wątrobie i najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dotyczy co prawda przede wszystkim wieloródek i kobiet starszych, jednak według niektórych badań może to być choroba dziedziczna. Jej przyczyna nie jest wciąż tak do końca znana.

Poznaj ważne symptomy cholestazy w ciąży

Choroba pojawia się w czasie ciąży na skutek obciążenia wątroby i działania estrogenów, których poziom jest wówczas znacznie większy. Objawia się głównie niezwykle dokuczliwym świądem skóry, który zaczyna się od kończyn, a potem rozprzestrzenia na tułów. Świąd zwykle nasila się
w nocy. Ponadto nieprawidłowe są wyniki badań wątrobowych i stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi. U chorych mogą wystąpić również żółtaczka o łagodnym przebiegu, brak apetytu, niedobór witaminy K, a także... bezsenność – spowodowana ciągłym swędzeniem skóry.

Zagrożenia dla ciężarnej z cholestazą

Największym niebezpieczeństwem, jakie może spotkać matkę z cholestazą ciążową jest krwotok poporodowy, który wynika zazwyczaj z niedoboru witaminy K (jej wchłanianie jest silnie zaburzone z powodu choroby). Natomiast zagrożenia dla dziecka to przede wszystkim przedwczesny lub bardzo gwałtowny poród oraz pojawienie się smółki w płynie owodniowym. W skrajnych przypadkach możliwe jest także zagrożenie życia maluszka.

Niełatwa terapia cholestazy w ciąży

Ciężarne cierpiące na nasiloną cholestazę muszą znajdować się w szpitalu pod stałą opieką lekarską i są leczone za pomocą odpowiednich leków. Cały czas kontrolowany jest stan wątroby przyszłej mamy. Przy lekkiej cholestazie monitorowane są stan płodu i wody płodowe – np. w przychodni przyszpitalnej. Choroba ustępuje zwykle już kilka tygodni po porodzie i nie pozostawia zmian w organizmie kobiety.

Poznaj 11 niezbędnych badań w ciąży.

 

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

cholestaza ciążowa
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Cholestaza ciążowa – objawy, przebieg i zagrożenia
Cholestaza ciążowa to choroba pojawiająca się u kobiet w ciąży. Typowym objawem cholestazy jest świąd skóry (zwłaszcza nóg). Chorobę wywołują zaburzenia hormonalne skutkujące problemami z wątrobą. Ciężka cholestaza ciążowa wymaga hospitalizacji ciężarnej.

Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, zastój żółci) to poważna choroba wątroby występująca u kobiet w ciąży. Cholestaza pojawia się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży, a jej pierwsze objawy to nasilone swędzenie nóg i rąk. Cholestazę ciążową powoduje wysokie stężenie hormonów płciowych w ciąży po 25. tygodniu ciąży – estrogenu i progesteronu. Wątroba nie radzi sobie z dużą ilością hormonów i dochodzi do zastoju żółci w wątrobie. Spis treści: Przyczyny cholestazy ciążowej Objawy cholestazy ciążowej Badania laboratoryjne w kierunku cholestazy ciążowej Cholestaza ciążowa – wyniki badań Leczenie cholestazy ciążowej Przyczyny cholestazy ciążowej Jeśli w twojej rodzinie kobiety miewały cholestazę w ciąży, istnieje większe ryzyko, że ty również będziesz zmagała się z tą dolegliwością. Oprócz skłonności rodzinnych do powstawania cholestazy przyczynia się też nieprawidłowe funkcjonowanie estrogenów i progesteronu (czyli hormonów płciowych). Gdy w trzecim trymestrze ciąży ich stężenie jest największe, wówczas może zaburzać to pracę wątroby. A nadwrażliwość na hormony może prowadzić do powstania cholestazy. Objawy cholestazy ciążowej Choroba ta wiąże się z pewną uciążliwością, a mianowicie z silnym świądem skóry . Uczucie świądu najpierw pojawia się na dłoniach i stopach, a z czasem obejmować może również tułów, brzuch, szyję oraz twarz. Objaw ten szczególnie naprzykrza się ciężarnej wieczorami i w nocy. Oprócz świądu u co piątej chorej występują dodatkowe objawy, takie jak: trudności z zasypianiem i bezsenność w ciąży , wynikające z ciągłego odczuwania świądu, zmiany na skórze, tzw. przeczosy, powstałe na skutek drapania, utrata apetytu, nudności, a nawet wymioty, żółtaczka, występująca w okresie 1-4 tygodni od...

choroba Hashimoto a ciążą
Adobe Stock
Starania o dziecko
Choroba Hashimoto a ciąża – zajście w ciążę, leczenie, badania, dieta
Choroba Hashimoto może utrudniać zajście w ciążę, a jeśli dojdzie do zapłodnienia, zwiększać ryzyko poronienia. Ponieważ praca układu odpornościowego jest zaburzona, organizm zaczyna traktować płód jak ciało obce i go odrzuca. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, koniecznie zrób badania tarczycy. Odpowiednie leczenie Hashimoto pozwoli uniknąć problemów.

Ciąża przy chorobie Hashimoto jest znacznie bardziej ryzykowna. Choroba może skutkować przedwczesnym porodem, pęknięciem łożyska, krwotokiem. Hashimoto może również rozwinąć się dopiero w ciąży. Wówczas może doprowadzić do urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową oraz z niskim ilorazem inteligencji. Dziecko może urodzić się także z wadami genetycznymi lub chorobą autoimmunologiczną.  Spis treści:  Hashimoto – co to? Hashimoto a planowanie ciąży  Hashimoto a zajście w ciążę Hashimoto w ciąży – zagrożenia Hashimoto a ciąża bliźniacza Hashimoto w ciąży – dieta Hashimoto po ciąży Płodność męska a Hashimoto Hashimoto – na czym polega choroba Hashimoto? Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest to choroba z autoagresji, która powstaje na skutek błędnie działającego układu immunologicznego (organizm zwraca się przeciwko sobie). Układ immunologiczny rozpoznaje, a następnie niszczy białka tarczycowe. Zostaje w ten sposób upośledzona aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy. Najczęstszymi objawami choroby Hashimoto są obfite miesiączki, sucha skóra, ciągłe zmęczenie oraz wysoki poziom cholesterolu. Leczenie Hashimoto polega na usuwaniu skutków choroby, a nie jej przyczyn. Hashimoto a planowanie ciąży  Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Kobieta ma wówczas problem: z nieregularnymi miesiączkami z ustaleniem, kiedy występują dni płodne z wysokim poziomem progesteronu , który obniża libido.    Kobieta chorująca na Hashimoto, a także podejrzewająca u siebie tę chorobę,  przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania: Badanie poziomu...

ciąża, dziecko, badanie, ginekolog radzi, KTG
Fotolia
Aktualności
Post na Facebooku uratował jej dziecko – ta mama zdążyła pójść do lekarza
Szybka diagnoza dolegliwości ciążowych przez Facebook ocaliła ciążę przyszłej mamy

Czego by nie powiedzieć o Facebooku i milionach zdjęć i postów wstawianych każdego dnia, okazuje się, że spełnia często rolę wirtualnego lekarza. Christina DePino na swoim profilu podzieliła się ze znajomymi dolegliwościami, które okazały się być objawem cholestazy ciężarnych . Zaczęło się od uporczywego swędzenia. Znajomi w czasie komentowania jej postu doradzili jej, aby udała się jak najszybciej do lekarza. Tak też zrobiła. Lekarze zaalarmowani wynikami badań krwi zdecydowali się wywołać poród w 37. tygodniu ciąży. W przeciwnym wypadku życie dziecka byłoby zagrożone. „Jeśli jesteś w ciąży i czujesz uporczywe swędzenie, nie ignoruj tego!” Przeczytaj cały post Christiny: Cholestaza ciążowa jest niezwykle rzadką chorobą i dotyka w Polsce 4% przyszłych mam. Związana jest z upośledzeniem wątroby przez działanie hormonów. Dla samej ciężarnej nie jest groźna, a objawy ustępują zaraz po porodzie. Dla dziecka może skończyć się tragicznie . Występuje głównie w III trymestrze. Twoją uwagę powinien zwrócić świąd skóry , który może powodować nawet zaburzenia snu. Do tego mogą wystąpić mdłości i wymioty. Siła Facebooka Możemy mieć czasem dość powiadomień o kolejnym poście z psem i kotem w roli głównej, ale dzieląc się swoimi doświadczeniami ze znajomymi możemy uzyskać pomoc, której się nie spodziewaliśmy. Christina urodziła 28 marca zdrową dziewczynkę o imieniu Lexa Rae. Jak sama mówi, mieli z mężem szczęście, że tak się to wszystko potoczyło, za co wdzięczna pozostaje znajomym z Facebooka . Źródło: cafemom.com

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak