
Cholestaza polega na zastoju żółci w wątrobie i najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dotyczy co prawda przede wszystkim wieloródek i kobiet starszych, jednak według niektórych badań może to być choroba dziedziczna. Jej przyczyna nie jest wciąż tak do końca znana.
Poznaj ważne symptomy cholestazy w ciąży
Choroba pojawia się w czasie ciąży na skutek obciążenia wątroby i działania estrogenów, których poziom jest wówczas znacznie większy. Objawia się głównie niezwykle dokuczliwym świądem skóry, który zaczyna się od kończyn, a potem rozprzestrzenia na tułów. Świąd zwykle nasila się
w nocy. Ponadto nieprawidłowe są wyniki badań wątrobowych i stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi. U chorych mogą wystąpić również żółtaczka o łagodnym przebiegu, brak apetytu, niedobór witaminy K, a także... bezsenność – spowodowana ciągłym swędzeniem skóry.
Zagrożenia dla ciężarnej z cholestazą
Największym niebezpieczeństwem, jakie może spotkać matkę z cholestazą ciążową jest krwotok poporodowy, który wynika zazwyczaj z niedoboru witaminy K (jej wchłanianie jest silnie zaburzone z powodu choroby). Natomiast zagrożenia dla dziecka to przede wszystkim przedwczesny lub bardzo gwałtowny poród oraz pojawienie się smółki w płynie owodniowym. W skrajnych przypadkach możliwe jest także zagrożenie życia maluszka.
Niełatwa terapia cholestazy w ciąży
Ciężarne cierpiące na nasiloną cholestazę muszą znajdować się w szpitalu pod stałą opieką lekarską i są leczone za pomocą odpowiednich leków. Cały czas kontrolowany jest stan wątroby przyszłej mamy. Przy lekkiej cholestazie monitorowane są stan płodu i wody płodowe – np. w przychodni przyszpitalnej. Choroba ustępuje zwykle już kilka tygodni po porodzie i nie pozostawia zmian w organizmie kobiety.
Poznaj 11 niezbędnych badań w ciąży.