Fotolia
Zdrowie w ciąży

Z brzuszkiem w aucie

Jeśli oczekujesz dziecka, zrób wszystko, by jazda samochodem była dla Was komfortowa. I bezpieczna.

Jednostajna, siedząca pozycja, uciskające ciągle pasy... Ciąża nie jest przeciwwskazaniem ani do prowadzenia samochodu, ani do podróżowania na miejscu pasażera. Warto jednak pamiętać, że to stan szczególny, kiedy powinnaś zadbać o swoją wygodę.

W pierwszych miesiącach największy kłopot mogą Ci sprawiać nudności, a w kolejnych - niewygodna pozycja.

Odłóż egzamin
Wprawdzie niektóre przyszłe mamy nawet w zaawansowanej ciąży decydowały się na zdawanie egzaminu na prawo jazdy i były zachwycone swoją formą, ale jeśli nie musisz kończyć kursu teraz, po prostu odłóż egzamin na później. Zdenerwowanie, łzy czy długotrwały stres nie są najlepsze dla rozwijającego się w Tobie dziecka, a w zaawansowanej ciąży mogą nawet przyspieszyć pojawienie się skurczów i w efekcie doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Jesteś kierowcą...
Jeśli zasiadasz za kierownicą samochodu od dawna, możesz dalej bez przeszkód prowadzić
- prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem. Warto jednak już na jej początku skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem. Poinformuje Cię on o ewentualnych niedogodnościach, podpowie, jak zaradzić ciążowym dolegliwościom. Jeśli w czasie ciąży będziesz przyjmowała jakieś leki, lekarz powie, czy możesz, biorąc je, prowadzić samochód. Gdy już ginekolog pozwoli Ci siadać za kierownicą, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przestrzegaj najważniejszych zasad:
- Zapinaj pasy. Wprawdzie zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym kobieta w widocznej ciąży jest zwolniona z ich używania, ale - jak twierdzą specjaliści - powinna z nich korzystać, mając świadomość, że chronią one przed urazami dwie osoby: ją i maleństwo (czytaj więcej: Czy kobieta w ciąży musi zapinać pasy?).
- Dokładnie wyreguluj pasy. Tak, by nie były ani za ciasne, ani zbyt luźne (inaczej nie spełnią swojej zabezpieczającej roli, a nawet - podczas wypadku - mogą stać się przyczyną urazów w wyniku uderzenia). Zapinaj je, dolną część umieszczając pod brzuchem.
- Ustaw siedzenie, tak by powiększający się brzuch nie był uciskany przez kierownicę - musisz siedzieć wygodnie, ale też kierować autem bezpiecznie (pamiętaj, że przychodzi taki moment, kiedy ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także Twoje i dziecka, powinnaś zrezygnować z prowadzenia pojazdu).
- Nie demontuj powietrznej poduszki w aucie. Ona chroni Ciebie i dziecko tak samo jak każdego innego pasażera. Nie stanowi żadnego zagrożenia.
- Unikaj, jeśli to możliwe, jazdy w korkach (jest stresująca, a dodatkowo naraża Ciebie i dziecko na wdychanie większej niż normalnie ilości spalin).
- Staraj się podróżować, zwłaszcza na dłuższych trasach, drogami dobrej jakości. Pamiętaj, że wstrząsy nie służą Tobie i dziecku (mogą wywołać np. przedwczesne skurcze).
- Nie siadaj za kierownicą, jeśli jesteś zmęczona, zdenerwowana. Przyszła mama może mieć wahania nastroju i lepiej, by w takim stanie nie prowadziła auta. Musisz też pamiętać o tym, że możesz mieć teraz większe niż zazwyczaj trudności w koncentracji uwagi, np. wówczas, gdy będziesz czuła, jak dzidziuś porusza się w Twoim brzuchu.

... i pasażerem
Jeśli jedziesz jako pasażer, możesz sobie pozwolić na większą swobodę. Skup się bardziej na swoim bezpieczeństwie i wygodzie. Podróżuj najlepiej w pozycji lekko półleżącej, przypięta dobrze wyregulowanymi pasami. Jeśli podróż trwa kilka godzin, zarządzaj częste postoje. Zadbaj, by w aucie była dobra wentylacja. Unikaj dróg wyboistych i podróży długotrwałych. Jeśli podczas jazdy odczuwasz dolegliwości, powiedz o nich lekarzowi podczas najbliższej wizyty.
Uwaga! Przychodzi taki moment, kiedy trudno pogodzić ciążę, zwłaszcza zaawansowaną, z bezpieczną jazdą. Wówczas trzeba z podróży zrezygnować.


Konsultacja: Mirosława Świdzińska, Wydział Profilaktyki BTZP KGP, Joanna Sakowska, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

bezpieczna jazda autem zimą
Fotolia
Czas wolny
Co ty wiesz o zimowej jeździe? QUIZ
Co robić, gdy auto wpada w poślizg na oblodzonej drodze? Tego i wielu innych bezcennych wskazówek na temat zimowej jazdy dowiecie się z naszego quizu. Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat bezpiecznej jazdy autem zimą.

  var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' Jezdnia jest oblodzona. Próbujesz ruszyć, ale koła się ślizgają (buksują). Wówczas: '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='Dodajesz gazu'; odp[0][1]='Odpuszczasz gaz'; odp[0][2]='Ruszasz na tzw. półsprzęgle'; prawidlowe[0] = '1'; odpowiedzi[0] = ' PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ: Odpuszczasz gaz W autach z systemami TCS i ASR robią to systemy. W pojazdach, które są ich pozbawione, należy zdjąć nogę z gazu i postarać się, by koła odzyskały przyczepność. – W przypadku wzniesienia tym bardziej trzeba reagować szybko, bo istnieje ryzyko zsunięcia się.'; pyt[1]=' Nie jedziesz szybko, ale zakręt okazuje się oblodzony. Wpadasz w poślizg, auto zmierza na wprost (nie skręca). Wówczas: '; odp[1] = new Array(0) odp[1][0]='Gwałtownie hamujesz i lekko skręcasz kierownicą w kierunku jazdy'; odp[1][1]='Dodajesz gazu i kontrujesz kierownicą'; odp[1][2]=' Dodajesz gazu i skręcasz kierownicą w kierunku zakrętu'; prawidlowe[1] = '1'; odpowiedzi[1] = ' PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ: Dodajesz gazu i kontrujesz kierownicą Są "mistrzowie kierownicy", którzy będą twierdzili, że potrafią, dodając gazu, wyprowadzić auto z poślizgu. Tymczasem dla większości kierowców zasada powinna być jedna: należy dążyć do zmniejszenia prędkości za wszelką cenę, nie rezygnując z prób odzyskania przyczepności. A to można uzyskać, wyłącznie hamując awaryjnie.'; pyt[2]=' Na śliskiej nawierzchni starasz się jechać: '; odp[2] = new Array(0) odp[2][0]='Na jak najniższym biegu'; odp[2][1]='Na jak najwyższym biegu'; odp[2][2]=' To nie ma znaczenia'; prawidlowe[2] = '1'; odpowiedzi[2] = ' PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ: Na jak najwyższym biegu Im wyższy bieg, tym jazda bezpieczniejsza – mówi Radosław Jaskulski. – To dlatego, że każde zdjęcie nogi z gazu oznacza żonglerkę masą...

fotelik tyłem do kierunku jazdy, fotelik dla dziecka, fotelik dla przedszkolaka, przewożenie dziecka w foteliku
Fotolia
Czas wolny
Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy - wyniki crash testów
Czeka cię wymiana fotelika? Chcesz, by dziecko mogło wreszcie siedzieć przodem do kierunku jazdy? Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Porównaj, jak bezpiecznie przewozi się dzieci w innych krajach i poznaj wyniki testów bezpieczeństwa.

W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy w Europie - głównie w Skandynawii - od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci (nawet do szóstego roku życia). Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze. Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do drugiego roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi lub wzrostu określanego dla fotelika. Foteliki do przewożenia w takim ustawieniu dzieci starszych niż niemowlęta można kupić także w Polsce. Zobacz, dlaczego warto rozważyć taki zakup. Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy? To, że dziecko siedzi i pewnie trzyma głowę, nie znaczy, że w każdej sytuacji poradzi sobie z jej ciężarem. Głowa malucha w porównaniu z głową osoby dorosłej jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Mięśnie szyi utrzymują ją pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu).   Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić dziecko, maluch nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego . Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź opinie! Skąd wiadomo, że fotelik ustawiony tyłem to lepsze rozwiązanie? Foteliki poddawane są tzw. crash testom , czyli kontrolowanym wypadkom z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. w Niemczech ADAC, w Wielkiej Brytanii AA TRUST czy OEAMTC w Austrii. Wynika z nich, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest pięć razy większe niż kiedy dziecko siedzi w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy . Dane...

Tata
Na urlop samochodem z dzieckiem: fakty i mity
Na wymarzony urlop z rodziną najlepiej wybrać się własnym samochodem. Taniej niż samolotem i wygodniej niż w pociągu, bo nie trzeba np. przejmować się rozkładem jazdy. Obalamy popularne mity na temat podróżowania samochodem z dzieckiem.

Jednak zanim wyruszycie, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Kiedy jechać: w nocy czy w dzień? Jak ustawić fotelik: przodem czy tyłem? Jak podróżować z maluchem, by cało i zdrowo dotrzeć na wymarzony urlop? Piszemy, co w niektórych obiegowych opiniach o samochodowych wyprawach z małym dzieckiem jest prawdą, a co nie. Lepiej jechać w dzień, gdy czeka nas długa podróż Prawda/Mit Jazda za dnia dla wielu jest bezpieczniejsza . Kierowca jest wypoczęty i ma dużo lepszą widoczność niż po zmroku. Wadą może być większy ruch na drodze. Podróżowanie w ciągu dnia sprawdza się z dziećmi w wieku przedszkolnym . Są one na tyle duże, że łatwo je czymś zająć: grą, książką czy choćby podziwianiem obrazków za szybą. Gorzej z niemowlakami. Te niechętnie spędzają czas ciasno zapięte w foteliku. Chyba że właśnie śpią. Ale kiedy mija drzemka, to kończy się też spokój w aucie. Z takimi maluchami w długie trasy warto więc wybierać się nocą . Najlepiej ruszać w porze, o której dziecko zwykle chodzi spać. Tak by zasypiało ono w aucie, niemal jak w domu. Dzięki temu powinno być spokojniejsze. Zresztą cichy szum silnika zwykle działa na niemowlaki kojąco. Można wyjąć dziecko na chwilę z fotelika Mit Gdy auto jest w ruchu, miejsce dziecka jest w foteliku . I nigdzie indziej. Tylko tam jest rzeczywiście bezpieczne. Nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do zderzenia. Nawet gdy jedziecie powoli. Jeśli chcecie nakarmić albo przewinąć dziecko, zjedźcie z drogi na postój. Niemowlę płacze? Chce na rączki? Trudno. Musicie się zatrzymać. Wyjmowanie dziecka w trakcie jazdy jest wyjątkowo niebezpieczne. Nawet przy niewielkiej prędkości podczas zderzenia dwóch aut nie ma szans, by utrzymać dziecko w rękach. Jeśli dziecko jest większe, musicie też zwracać uwagę, czy nie nauczyło się przypadkiem odpinać pasy. Jeśli tak, to musicie mu jak najpoważniejszym tonem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj