W mózgu kobiety w ciąży zachodzą zmiany, które trwają przez przynajmniej dwa lata i powodują, że dziecko i jego potrzeby stają się dla matki najważniejsze – nauka w końcu potwierdziła to, o czym intuicyjnie wiedzieliśmy od dawna. Twierdzenie, że po porodzie kobieta nadal myśli tylko o dziecku i nie da się z nią o niczym innym porozmawiać, także znajduje potwierdzenie w nauce: naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie ogłosili właśnie na łamach "Nature Neuroscience" wyniki badania, z którego wynika niezbicie, że budowa mózgu kobiety w ciąży zmienia się, a zmiany te są długotrwałe.

Reklama

Mózg kobiety zmienia się w ciąży

W badaniu wzięło udział 25 kobiet, u których za pomocą rezonansu magnetycznego zbadano ich mózgi przed zajściem w ciążę i po porodzie. Przyjrzano się również mózgom ich partnerów oraz grupie kontrolnej 20 bezdzietnych kobiet i 17 mężczyzn, którzy nie mieli dzieci. Całe badanie trwało przez 5 lat i 4 miesiące. Naukowcy odkryli, że podczas pierwszej ciąży u kobiety zmniejsza się ilość substancji szarej w mózgu, głównie w w płacie czołowym, korze przedczołowej oraz płacie skroniowym. Zmiany w strukturze mózgu zaobserwowano wyłącznie u kobiet, które właśnie zostały matkami, nie odnotowano ich u pozostałej grupy badanych.

Obszary mózgu, które zmieniły się w ciąży, związane są z poznawaniem socjalnym, empatią i procesami dotyczącymi innych ludzi i sytuacji społecznych. Autorzy badania uważają, że zaobserwowane zmiany z mózgach kobiet w ciąży są formą przygotowania do macierzyństwa. Mózg przyszłej matki skupia się wyłącznie na macierzyństwie. Jedyna rzecz, która ma znaczenie dla mózgu kobiety w ciąży to narodziny jej dziecka.

Zmiany w mózgu jeszcze dwa lata po porodzie!

Zmiany w budowie mózgu kobiety w ciąży są widoczne przez przynajmniej dwa lata od poczęcia i obserwuje się je u wszystkich kobiet, które zaszły w ciążę, bez względu na metodę zapłodnienia – czy było to poczęcie naturalne, czy in vitro. Zmiany te nie mają jednak wpływu na zdolności poznawcze kobiety w ciąży i po porodzie, nie powodują kłopotów z pamięcią, zmniejszenia inteligencji itd. Po dwóch latach od porodu ponownie zbadano mózgi kobiet i okazało się, że substancja szara nadal pozostawała zmniejszona, jedynie obszar mózgu związany z pamięcią, hipokamp, odzyskał swoje pierwotne wymiary – zdaniem naukowców dzieje się tak dlatego, że kobiety, które zostają po raz pierwszy matkami muszą nauczyć się wielu nowych rzeczy.

Badacze uważają, że dalsze obserwacje nad zmianami w budowie mózgu kobiety oczekującej dziecka, mogłyby pomóc przewidzieć, jak bardzo będzie przywiązana do dziecka po porodzie – zdaniem naukowców najsilniejszą więź z dzieckiem nawiązały te kobiety, u których najsilniej zmniejszyła się ilość substancji szarej w mózgu. Kiedy więc następnym razem ktoś zarzuci ci, że myślisz tylko o dziecku, możesz mu wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. To natura tak nas urządziła! I dobrze, nie sądzisz?

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama