Najlepiej, aby wszystkie niezbędne szczepienia wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę. Czasem jednak się to nie udaje. Co wtedy? Szczepionki przyjmowane w ciąży budzą olbrzymie emocje. Czy przyszła mama powinna zaszczepić się przeciwko krztuścowi? Zdecydowanie tak.

Reklama

Szczepionka na krztusiec w ciąży – czy jest zalecana?

Ciąża nie jest przeciwskazaniem do przyjęcia szczepionki na krztusiec. Szczepienie jest wręcz wskazane, a nie wszystkie ciężarne o nim wiedzą. Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego każda przyszła mama powinna otrzymać od lekarza prowadzącego ciążę skierowanie na szczepienie przeciwko krztuścowi. Argumentem przemawiającym za takim postępowaniem jest fakt, że sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych nie jest stabilna. Obserwuje się wzrost zachorowań na niektóre choroby zakaźne, w tym krztusiec, które nie uległy eradykacji, czyli całkowitemu wyeliminowaniu na świecie.

Inaktywowane szczepionki przeciwwirusowe (tzw. zabite, zawierające martwe wirusy), a także szczepionki przeciwbakteryjne i toksoidy są bezpieczne dla mamy i dziecka. Oprócz szczepionki przeciwko krztuścowi szczepionkami zalecanymi w ciąży są również szczepionki przeciwko: grypie, WZW B oraz Covid-19.

Krztusiec a ciąża – dlaczego warto zaszczepić się na krztusiec w ciąży?

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna wywołana przez bakterię Bordatella pertussis, zwykle o ciężkim przebiegu. Krztusiec rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Objawy i ich intensywność zależą od wieku chorego i stanu odporności ogólnej.

Początkowo choroba daje objawy podobne do przeziębienia, w drugiej fazie pojawiają się ataki suchego kaszlu i krztuszenia się, nasilające się szczególnie nocą. Może pojawić się ucisk w klatce piersiowej i duszności. Chorobę leczy się antybiotykami, czego każda przyszła mama wolałaby uniknąć. Antybiotyk podaje się profilaktycznie również osobom z bliskiego otoczenia chorego.

Zobacz także

Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci. Szczepienie ciężarnej przeciwko krztuścowi to nic innego jak podanie minimalnej ilości specjalnie spreparowanych drobnoustrojów, która umożliwia organizmowi wytwarzanie przeciwciał niezbędnych do walki z daną chorobą. Przeciwciała te przenikają również do płodu i chronią dziecko w pierwszym okresie życia, kiedy jeszcze jest zbyt małe, by mogło być zaszczepione przeciwko tej chorobie.

Pałeczki krztuścowe podawane w szczepionce w czasie ciąży nie działają negatywnie na płód, nie są w stanie spowodować jego wad.

Kiedy szczepić się przeciwko krztuścowi w ciąży i jaką szczepionką?

Jak wykazują wyniki badań, zaszczepienie się między 28. a 32. tygodniem ciąży znacząco wpływa na poziom przeciwciał we krwi pępowinowej, a tym samym na okres ich utrzymywania się we krwi dziecka po narodzinach (niemowlę pierwsze szczepienie DTP otrzyma dopiero między 6. a 8. tygodniem życia).

Szczepienia ciężarnych realizowane są skojarzeniową szczepionką dTp, która chroni przed krztuścem oraz błonicą i tężcem. Szczepionkę dTpa (Adacel i Boostrix) można podać w dowolnym trymestrze ciąży, jednak zaleca się, by je wykonać między 27. a 34. tygodniem ciąży. Szczepionka jest bezpłatna.

Szczepionka na krztusiec w ciąży: skutki uboczne

Skutki uboczne po szczepionce dTp to zazwyczaj:

  • obrzęk,
  • ból
  • zaczerwienienie w miejscu wkłucia.

Czasem pojawiają się – wysoka gorączka i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Bardzo rzadko występują – drgawki i wstrząs anafilaktyczny.

Źródło: rynekaptek.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama