
Szczepienie na grypę w ciąży jest bezpieczne dla płodu. Zaszczepić można się w każdym trymestrze, ale szczepienie jest szczególnie zalecane tym ciężarnym, które mają kontakt z wieloma osobami. Obecnie – ze względu na trwającą pandemię koronawirusa – przyjęcie szczepionki na grypę powinna rozważyć każda kobieta w ciąży. Od września 2020 roku szczepienia na grypę są refundowane dla wszystkich przyszłych mam.
Spis treści:
- Czy można się szczepić na grypę w ciąży?
- Szczepienie na grypę w ciąży a skutki uboczne
- Kiedy zaszczepić się na grypę w ciąży?
- Szczepienie na grypę w ciąży: jaką szczepionkę wybrać?
- Szczepienie na grypę w ciąży: objawy po szczepieniu
Czy można się szczepić na grypę w ciąży?
Tak, można, Mało tego – szczepienie na grypę jest jednym z zalecanych szczepień w ciąży. Kobiety w ciąży są znacznie bardziej narażone na powikłania po grypie. W przypadku ciężarnej, w której organizmie zachodzi ogrom zmian, choroba może dodatkowo obciążyć serce i płuca. Ciało, które dba o rozwijający się w nim płód, nie ma tyle siły, by skutecznie walczyć z ewentualną grypą.
Szczepienie na grypę w ciąży a skutki uboczne
Szczepionka przeciw grypie jest szczepionką inaktywowaną, jest więc bezpieczna. W ciąży nie można się zaszczepić tzw. żywą szczepionką, bo istnieje teoretyczne ryzyko przeniesienia drobnoustroju na płód. Natomiast szczepionki inaktywowane, czyli przygotowane z drobnoustrojów zabitych, nie powodują powikłań ani u ciężarnej, ani u płodu.
Kiedy zaszczepić się na grypę w ciąży?
Szczepienie przeciw grypie można wykonać w ciąży w dowolnym trymestrze, przynajmniej na dwa tygodnie przed porodem. Specjaliści są zdania, że czas szczepienia powinien być uzależniony od dostępności szczepionki i nie należy go opóźniać. Szczepienie na grypę zaleca się wszystkim kobietom w ciąży, niezależnie od wieku ciąży, jednak 2. i 3. trymestr jest optymalnym okresem – to wtedy najczęściej dochodzi do hospitalizacji ciężarnych w przypadku zakażenia wirusem grypy.
Szczepienie na grypę w ciąży: jaką szczepionkę wybrać?
Co zawiera szczepionka na grypę? Te preparaty, które są dostępne w Polsce, należą do „nieżywych” i posiadają małą część wirusa lub tylko jego białka zewnętrzne. Nie mogą wywołać grypy, ponieważ taki wirus nie jest zdolny do zakażenia. Szczepionka jest ważna tylko jeden sezon, ponieważ każdego roku pojawiają się nowe wirusy. Od 2020 roku szczepionki na grypę dla kobiet w ciąży są refundowane.
W sezonie 2021/2022 w Polsce dostępne są następujące szczepionki na grypę:
- Vaxigrip Tetra: szczepionka przeciw grypie inaktywowana, przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
- Influvac Tetra: szczepionka przeciw grypie, inaktywowana, przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
- Fluarix Tetra: szczepionka przeciw grypie inaktywowana, przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie, dawka: 0,5 ml.
- Fluenz Tetra – szczepionka żywa, donosowa, refundowana dla dzieci w wieku 3-5 lat. Antygenami są atenuowane (osłabione) wirusy grypy wielokrotnie pasażowane w ten sposób, aby rozmnażały się tylko w niższej temperaturze ok. 25°C, co powoduje, że replikują się w jamie nosowej, a nie replikują w płucach.
Szczepienie na grypę w ciąży: objawy po szczepieniu
Gdy przyjmiesz szczepionkę na grypę, mogą pojawić się u ciebie objawy niepożądane, między innymi grypopodobne, np. gorączka, ból głowy, bóle mięśni, złe samopoczucie. Trwają one maksymalnie 2 dni. Pozostałe objawy niepożądane po szczepieniu to:
- zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
- kaszel,
- świszczący oddech,
- uczucie ucisku w klatce piersiowej.
Zazwyczaj są one łagodne i nie jest konieczne ich leczenie.
Źródło: Państwowy Zakład Higieny, A. S. Nitsch-Osuch, D. Bomba-Opoń, M. Jasik, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020; 5(3): 105-111, Polskie Towarzystwo Wakcynologii
Zobacz także: