Jeśli jesteś w ciąży i masz zdiagnozowaną cukrzycę, powinnaś postawić przede wszystkim na odpowiednią dietę. Co jeść przy cukrzycy ciążowej? Jeśli pieczywo, to razowe, jeśli owoce, to te mniej słodkie. Dieta dla ciężarnej z cukrzycą wcale nie jest taka skomplikowana. Jeśli przestawisz się na właściwe odżywianie, zyskasz podwójnie – twoja ciąża przebiegnie prawidłowo i prawdopodobnie wypracujesz sobie odpowiednie nawyki żywieniowe. Dowiedz się więcej na temat zalecanej diety przy cukrzycy w ciąży!

Reklama

Jakie objawy mogą świadczyć o cukrzycy ciężarnych?

Możesz podejrzewać, że dotyczy cię ten problem, jeśli:

  • nagle pijesz więcej niż dotychczas,
  • częściej biegasz do toalety (a mocz jest obfity),
  • jesteś bardziej zmęczona.

Sygnałem alarmującym będzie obecność cukru w moczu (badanie robi się co miesiąc).

Jak wygląda dieta przy cukrzycy ciążowej?

Często przyjmowanie leków w cukrzycy ciężarnych nie jest konieczne. W cukrzycy ciążowej najważniejsza jest dieta.

  • Powinnaś jeść często (6–8 posiłków w ciągu dnia), za to niewielkie porcje. Polecane są: nabiał, ryby, mięso, warzywa.
  • Ogranicz cukier oraz węglowodany proste, czyli takie, jakie znajdują się w białej mące, jasnym pieczywie. Odpowiadają one za gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Lepiej jeść razowe pieczywo, kaszę gryczaną, jaglaną.
  • Z owoców wybieraj mniej słodkie (czyli raczej porzeczki i jabłka niż arbuzy, gruszki i winogrona).
  • Zamiast słodkich napojów oraz soków pij wodę.

Koniecznie kilka razy dziennie powinnaś również mierzyć sobie poziom cukru we krwi. Dokładną dietę cukrzycową zaleci ci opiekujący się tobą diabetolog.

Zobacz także

Co jeść, a czego unikać w ciąży - doradza ginekolog:

Co robić, jeśli mimo diety cukrzycowej poziom cukru jest wysoki?

W cukrzycy ciężarnych nie stosuje się doustnych leków przeciwcukrzycowych. Jeśli dieta nie pomaga, lekarz może zalecić ci podawanie insuliny. Bardzo ważne jest to, by bezpiecznymi środkami leczyć cukrzycę w ciąży. Na skutek nieleczonej (lub źle leczonej) cukrzycy ciążowej często rodzą się dzieci bardzo duże, co oznacza trudności przy porodzie i konieczność cięcia cesarskiego.

Na podstawie jakich badań stwierdza się, że przyszła mama ma cukrzycę ciężarnych?

Cukrzycę ciążową stwierdza się na podstawie badań krwi. Zaraz po potwierdzeniu ciąży ginekolog zaleci ci m.in. oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Jeśli wynik jest za wysoki, trzeba zrobić tzw. test obciążenia glukozą (sprawdza się poziom cukru we krwi w godzinę po podaniu roztworu glukozy). Dodatni wynik badania potwierdza cukrzycę.

Czy cukrzyca ciążowa może powrócić przy następnej ciąży?

Jest duże prawdopodobieństwo, że w następnej ciąży cukrzyca się pojawi. Niestety, u blisko połowy kobiet – u których, gdy były w ciąży, stwierdzono tę chorobę – po 10–20 latach rozwija się normalna cukrzyca, zwykle cukrzyca typu 2. Dlatego po porodzie warto zmienić styl życia: więcej się ruszać, zdrowiej jeść. I nie dopuszczać do nadwagi – bo to ona jest głównym sprawcą cukrzycy!

Konsultacja: prof. dr hab. Krzysztof Strojek, Śląska Akademia Medyczna, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama