Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, ciąża, łóżko, leżeć
Zdrowie w ciąży

Czego nie wolno w ciąży - 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy

W ciąży łatwiej przychodzi odmawianie sobie różnych przyjemności, bo rezygnujesz z nich dla dobra dziecka. Sprawdź, czego ci nie wolno i jakie kryją się za tym argumenty.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Zanim wymienimy, czego nie wolno, zacznijmy od tego, że ciąża twa tylko 9 miesięcy. Z jednej strony to długo, ale z drugiej, jeśli pomyślisz o zdrowiu dziecka, wcale nie aż tyle, by nie wytrzymać bez pewnych przyjemności, które czasami są przyjemnością raczej kontrowersyjną. Może więc zamiast martwić się z powodu ciążowych ograniczeń, lepiej się cieszyć, że w końcu jest okazja, by coś w swoim życiu zmienić. Oto 5 najważniejszych zakazów, które dotyczą wszystkich przyszłych mam.


1. Picie alkoholu w ciąży

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży. Dziecku może zaszkodzić zarówno słaby drink, jak i małe piwo czy lampka wina, i to niezależnie od trymestru, w którym teraz jesteś. Alkohol zajmuje pozycję numer 1 na liście „Czego nie wolno w ciąży" ponieważ przenika przez łożysko, w którym jest dziecko - jeśli mama pije piwo albo wino, dziecko jest pod wpływem alkoholu, które zawierają te trunki. 
Nie wolno bo... Picie alkoholu w ciąży może przyczynić się do problemów ze zdrowiem rozwijającego się w twoim łonie dziecka, obniżyć jego iloraz inteligencji, osłabić pamięć, utrudnić skupianie uwagi i naukę.  Nawet sporadyczne picie alkoholu w ciąży może skutkować u dziecka wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS), który wywołuje różne zaburzenia w rozwoju dziecka


2. Palenie papierosów

Zdarza się, że kobieta w ciąży sama traci ochotę na papierosy. Natura sams potrafi wyregulować wiele spraw. Jeśli palisz w ciąży, dziecko nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest mu potrzebny, aby mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. Ma także kontakt z czterema tysiącami substancji chemicznych, które zawierają papierosy (40 z nich ma działanie rakotwórcze).
Nie wolno bo... Dziecko może urodzić się z niską masą ciała i będzie bardziej podatne na choroby, także na powstanie wad wrodzonych, np. rozszczepu wargi. Serce dzieci, których mamy paliły papierosy, bije szybciej, maluchy mogą być niespokojne i bardziej zagrożone nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS). Badania kanadyjsko-holenderskie wykazały, że dzieci palących mam są bardziej skłonne do agresywnych zachowań (gryzienia, kopania, bicia). Rośnie również ryzyko komplikacji podczas ciąży. Jeśli jeszcze sięgasz po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Nawet stosowanie plastrów nikotynowych jest lepszym rozwiązaniem niż palenie. Szkodzi także bierne palenie w ciąży. W otoczeniu przyszłej mamy włąściwie nikomu nie wolno palić.

Obejrzyj film: Jak papierosy wpływają na ciebie i twoje dziecko, przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.


3. Korzystanie z solarium

Lekka opalenizna nigdy nie wychodzi z mody, ale niekoniecznie ta zdobyta w solarium. Coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie opalania na skórę, które zagraża jej zdrowiu (zwiększa ryzyko powstania groźnego nowotworu skóry, czerniaka) i przyspiesza starzenie. W ciąży nie wolno korzystać z solarium, ale z powodzeniem można używać dobrego samoopalacza. Zanim go zastosujesz, zrób próbę uczuleniową – nanieś niewielką ilość np. na okolicę nadgarstka i poczekaj na efekt.
Nie wolno bo... Opalanie w solarium bywa przyczyną ostudy, czyli szpecących skórę przebarwień u przyszłej mamy (mogą też wywołać je promienie słoneczne, dlatego przed wyjściem z domu smaruj skórę kremem z filtrem UV). Dziecku może zaszkodzić temperatura, której działaniu jesteś poddawana. 

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

Fotolia
Zdrowie w ciąży
5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży
Są rzeczy, które dla każdej przyszłej mamy powinny być oczywiste. A jednak nie są. Dlaczego? Ponieważ w naszym społeczeństwie wciąż dobrze się mają także te przekonania na temat ciąży, które już dawno powinny zostać odesłane do lamusa. Sprawdź, które z nich mogą mieć najbardziej negatywny wpływ na zdrowie twoje, a przede wszystkim twojego dziecka.

1. Lampka czerwonego wina od czasu do czasu poprawi morfologię Otóż, nie – niczego nie poprawi, a wręcz może zaszkodzić. Każda ilość alkoholu przenika bowiem przez łożysko do krwiobiegu dziecka i już po godzinie osiąga stężenie takie, jak w krwi przyszłej mamy, mogąc stać się przyczyną jego niedorozwoju umysłowego lub fizycznego. Powtarzamy – każda! A to oznacza, że nie ma bezpiecznej ilości wypitego w ciąży alkoholu. Pamiętaj, że dziecku zaszkodzić może nawet jedno piwo, lampka wina czy drink. Konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży:     •    2–4-krotnie wyższe ryzyko poronienia,     •    poród przedwczesny,        •    niedorozwój umysłowy lub fizyczny dziecka,     •    w skrajnych przypadkach – płodowy zespól alkoholowy, tzw. FAS .   2. Nie mogę rzucić palenia, bo to zbyt wielki wstrząs dla organizmu mojego i dziecka Nieprawda, każdy moment jest dobry, by przestać palić. A gdy jesteś w ciąży, to wręcz konieczne! Badania nie pozostawiają złudzeń – nawet bierne palenie przez przyszłą mamę niesie dla rozwijającego się w niej dziecka poważne zagrożenia. Nikotyna przenika bowiem przez łożysko i kumuluje się w tkankach płodu. Nic dziwnego, że konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Dość powiedzieć, że papierosy zawierają blisko 4 tysiące szkodliwych substancji chemicznych, z których aż czterdzieści ma działanie rakotwórcze. Konsekwencje palenia w ciąży:     •    zwiększone ryzyko poronienia,     •    wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu,     •    wady rozwojowe płodu,     •    urodzenie dziecka z niską wagą,...

kobieta, ciąża, serce
Zdrowie w ciąży
Nie wiedziałam, że jestem w ciąży
Zanim dowiedziałaś się o ciąży, zrobiłaś coś, co twoim zdaniem może zagrażać dziecku w brzuchu. Powinnaś się martwić? Sprawdź!

Piłam alkohol w ciąży Wiele zależy od tego jaki, ile i jak często. Zawartość alkoholu we krwi po spożyciu różnych napojów alkoholowych sprawdź w alkomacie online . Jeśli tylko raz pozwoliłaś sobie na wypicie jednego kieliszka wina, to prawdopodobnie dziecko na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino czy piwo jest w ciąży dozwolone. Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS)! Paliłam papierosy w ciąży Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę paliła nałogowo i dużo (tzn. około 15-20 papierosów dziennie), to jej naczynia krwionośne mniej sprawnie działają. Dotyczy to także naczyń krwionośnych macicy, które w ciąży służą dziecku. Gdy ciężarna nie przestaje palić, naraża maleństwo na wiele komplikacji . Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, poronienia, porodu przedwczesnego, mogą spowodować mały przyrost masy ciała dziecka i komplikacje łożyskowe. Jeśli jednak przestałaś palić natychmiast, gdy dowiedziałaś się o ciąży , nie martw się, tylko... przestrzegaj zdrowego trybu życia.   Brałam leki w ciąży Wiele leków nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej, by mama brała je zawsze po konsultacji z lekarzem. A jeśli nieświadoma ciąży zażyłaś jakiś specyfik? Tabletki przeciwbólowe.  Najbezpieczniejszy jest paracetamol i on na pewno nie wyrządził dziecku krzywdy. W wielu sytuacjach z bólem możesz próbować sobie poradzić bez tabletki .  Leki na przeziębienie. Tego typu leki nie powinny mieć negatywnego wpływu na rozwój ciąży. Trochę inna sytuacja jest tylko w przypadku aspiryny, która w dużych dawkach może być szkodliwa. Jeśli jednak wzięłaś przez kilka dni aspirynę , powiedz o tym swojemu ginekologowi. Kilka tabletek...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, papieros, palić
Zdrowie w ciąży
Papierosy i alkohol w ciąży? Zdecydowanie dziękuję!
Jesteś w ciąży i chcesz, żeby twoje dziecko było zdrowe? Natychmiast rzuć palenie i nie daj się namówić nawet na kieliszek wina czy małe piwo podczas całej ciąży.

A wydawałoby się, że sprawa jest oczywista – kobieta, która spodziewa się dziecka, nie powinna pić ani palić. Tymczasem ogólnopolskie badania przeprowadzone w ubiegłym roku dowiodły, że aż 11 procent Polek w ciąży paliło papierosy, a 14 procent piło alkohol. Takie wyniki przedstawiło Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. Zatem warto jeszcze raz przypomnieć, że na czele listy rzeczy bezwzględnie zakazanych kobietom, które spodziewają się dziecka, znajduje się: Palenie i przebywanie wśród palących Dziecko palącej mamy nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny, by mogło rosnąć i dobrze się rozwijać . Ma także kontakt z czterema tysiącami(!) substancji chemicznych, które znajdują się w papierosach. Aż czterdzieści z nich ma działanie rakotwórcze . Jeśli palisz lub zdarza ci się – mimo ciąży – sięgać po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Gdy palisz: zwiększasz ryzyko komplikacji podczas ciąży . Dziecko może urodzić się z niską masą ciała, może być bardziej podatne na różne choroby (także na powstanie wad wrodzonych , np. rozszczepu wargi); przyczyniasz się do tego, że jego serce bije szybciej; maleństwo jest bardziej zagrożone syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) ; w przyszłości dziecko może być bardziej niespokojne niż jego rówieśnicy i przejawiać skłonność do agresywnych zachowań  – gryzienia, kopania czy bicia. Picie wina, piwa i słabych drinków Przyszłej mamie może zaszkodzić nawet minimalna ilość alkoholu. Niezależnie od trymestru, w którym jesteś, jeden kieliszek lub lampka wina może przyczynić się do: obniżenia ilorazu inteligencji dziecka, osłabienia pamięci, trudności ze skupianiem uwagi oraz z nauką; różnych problemów ze zdrowiem dziecka ; rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego (FAS) , który obejmuje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak