Rutinoscorbin wycofywany z aptek: czy jest bezpieczny?
Czy stosowanie Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu u kobiet w ciąży i dzieci jest dziś bezpieczne? Producent preparatów Rutinoscorbin i Rutinoscorvit zwrócił się o wycofanie z hurtowni i aptek niektórych partii preparatów Rutinoscorbin i Rutinoscorvit.
Rutinoscorbin to produkt leczniczy: składa się z rutyny, która uszczelnia naczynia krwionośne, oraz witaminy C. W ulotce producenta Rutinoscorbinu można przeczytać, że zaleca się jego stosowanie pomocniczo m.in. w stanach niedoborów witaminy C. To jeden z najpopularniejszych leków stosowanych pomocniczo przy przeziębieniach.
Rutinoscorvit to suplement diety (mimo że ma podobny skład jak Rutinoscorbin, nie jest zarejestrowany jako lek, tylko jako suplement diety, czyli produkt, który ma uzupełniać dietę). W składzie Rutinoscorvitu znajduje się witamina C, rutyna, selen i cynk.
Dlaczego Rutinoscorbin został wycofany z aptek
Niektóre partie Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu – na wiosek producenta – zostały wycofane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny z hurtowni i aptek.
Czy to znaczy, że Rutinoscorbin, który mamy w apteczkach jest bezpieczny? Czy mogą go przyjmować kobiety w ciąży i czy można podawać go dzieciom?
Jak twierdzi producent, decyzja o wycofaniu niektórych serii Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu jest spowodowana niedotrzymaniem standardów produkcyjnych przez jednego z poddostawców firmy, który odpowiadał za proces mikronizacji rutozydu, substancji czynnej stosowanej w produkcji Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu.
Jak twierdzi producent, sytuacja ta nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, co oznacza, że pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować.
Czy Rutinoscorbin i Rutinoscorvit są bezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci?
O bezpieczeństwo stosowania Rutinoscorbin i Rutinoscorvitu przez kobiety w ciąży i dzieci zapytaliśmy producenta leku.
– Powodem wycofania pewnych partii nie było bezpieczeństwo stosowania, co oznacza, że pacjenci mogą je przyjmować. Pacjenci, w tym kobiety w ciąży czy dzieci, powinni zawsze zażywać lek zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dla pacjenta, zaleceniami lekarza czy farmaceuty. Wycofanie odbywa się z poziomu apteki i hurtowni, nie od pacjentów – mówi Justyna Czarnoba, menedżer Działu Komunikacji i CSR firmy GSK, producenta Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu. – Pacjenci, którzy mają jakiekolwiek pytania, mogą zgłosić się na specjalnie powołaną infolinię, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 pod numerem +48 22 576 95 68.
Czytaj też: Jak się leczyć w ciąży: leki dozwolone i zakazane.