Bezpieczne podróżowanie w ciąży
Jeżeli spodziewasz się dziecka, z pewnością masz w głowie mnóstwo pytań – także tych związanych z podróżowaniem. Dowiedz się, w którym trymestrze najlepiej wybrać się na wakacje oraz jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś jeździła samochodem. Pamiętaj jednak o ważnej zasadzie. Jeśli chcesz zapewnić maksymalną ochronę swemu maleństwu, musisz przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Zasady podróżowania w ciąży
Planując podróż, powinnaś skonsultować się ze swoim ginekologiem, który zadecyduje czy nic nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli ciąża przebiega bez zakłóceń, lekarz zwykle zezwala na wyjazd. Najbezpieczniej jest podróżować w drugim trymestrze. W czasie pierwszego trymestru istnieje ryzyko poronienia, z kolei po 32. tygodniu ciąży wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli chodzi o jazdę samochodem, ma ona jedną zaletę. Zawsze możesz zatrzymać się na trasie, wysiąść z samochodu i rozprostować nogi. Jeżeli podróż trwa długo, ważne jest to, abyś robiła postoje mniej więcej co 2 godziny. Długie siedzenie nie dość, że jest niekomfortowe – tak dla ciebie, jak i dziecka, ale może też być przyczyną puchnięcia i skurczy nóg. Jeśli więc jesteś pasażerem, możesz kręcić stopami lub poruszać palcami, aby pobudzić krążenie w czasie jazdy samochodem. Musisz jednak pamiętać, aby pasy bezpieczeństwa, ramienny i biodrowy, były odpowiednio napięte. I co ważniejsze, pasy nie mogą być skręcone.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo swoje i dziecka?
Prawnie, kobiety w ciąży nie mają obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Jest tak dlatego, że najczęstszą przyczyną śmierci nienarodzonych dzieci, które giną w wypadkach drogowych, jest oderwanie się łożyska. Może być to spowodowane dużą prędkością lub uciskiem między ciałem matki i pasem lub kierownicą - czasem do poronienia dochodzi przez gwałtowne hamowanie. Jeśli obawiasz się, że naprężenie tradycyjnego pasa podczas wypadku może spowodować nacisk na łożysko i płód, a co za tym idzie, zagrozić życiu dziecka, możesz wybrać adapter do pasów bezpieczeństwa BeSafe, który daje odpowiednią ochronę przy zapiętych pasach. Jeśli będziesz używała adaptera do pasów bezpieczeństwa BeSafe, pas biodrowy znajdzie się pod Twoim brzuchem i nie będzie się przemieszczał (zamiast po brzuchu, będzie przebiegał po kościach miednicy) – pozwoli ci to na większy komfort jazdy samochodem. Adapter poprawia pozycję pasa, nie pozwalając podjechać mu na brzuch, a także zabezpiecza przed nurkowaniem, czyli wysuwaniem się dołem pod pasem.
Na czym polega działanie adaptera?
Samochód to miejsce, w którym także możesz narazić swoje dziecko na niebezpieczeństwo. W przypadku nagłego hamowania lub kolizji, może dojść do uderzenia Twojego brzucha i dziecka. Dzięki adapterowi BeSafe pas biodrowy przebiega poniżej nienarodzonego dziecka. Adapter BeSafe powinien być stosowany już od 2 miesiąca ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko odklejenia się łożyska lub poronienia w przypadku nagłego hamowania lub wypadku samochodowego.
Używając adaptera, ciężarnej jedzie się wygodnie, gdyż pasy bezpieczeństwa nie opinają brzucha, a w razie zderzenia czołowego, przyszła mama nie zsunie się pod pasem biodrowym do przodu. BeSafe sprawia, że tradycyjny pas jest przesunięty poniżej dolnej okolicy brzucha, przez co nacisk jest przesunięty na miednicę, co uwalnia brzuch matki i nienarodzone dziecko od niebezpiecznych ucisków. Adapter do pasów bezpieczeństwa przeszedł testy dynamiczne, które potwierdzają, iż nie ma on negatywnego wpływu na pasy bezpieczeństwa w samochodzie.
Więcej: Marko