Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, ciąża, leżeć, brzuszek
Zdrowie w ciąży

Jak radzić sobie z bólem w ciąży

Tabletka, która szybko rozwiąże problem? Niestety nie. Przyszła mama musi poradzić sobie z bólem inaczej.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Wszystko jest teraz podporządkowane zdrowiu dziecka. Także twój ból. Ponieważ większość leków, które zwykle łykasz, gdy boli głowa, brzuch czy ząb, mogłaby maleństwu zaszkodzić. Najlepiej radzić sobie bez nich. 


Głowa

W ciąży może boleć częściej, np. z powodu zmian hormonalnych. Ale też ze zmęczenia, głodu czy nadmiernych emocji.
Polecamy: Hormony w ciąży – jaka jest ich rola i znaczenie?

Jak sobie radzić: jeśli powodem bólu jest głód lub zmęczenie, staraj się jeść regularnie i odpoczywać, pamiętając, że od długiego spania też może roz­boleć głowa. Unikaj głośnych miejsc (niektóre osoby gorzej reagują na hałas) i wietrz mieszkanie, od zaduchu także boli głowa. Aby złagodzić dolegliwości:

  • połóż się w ciszy w zaciemnionym pokoju (stopy wyżej niż reszta ciała) na 15–30 minut;
  • przy zatokowych bólach głowy rób naprzemienne ciepłe i zimne okłady;
  • przy ściskającym bólu kładź lód na kark na około 20 minut;
  • jeśli wcześniej miewałaś migreny, spytaj lekarza, jakie leki możesz bezpiecznie zażywać;
  • idź do lekarza, jeśli silny ból nie ustępuje przez 2–3 godziny.

Zobacz też: Ból zęba w ciąży

Kręgosłup

Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Stawy się rozluźniają, kręgosłup jest bardziej obciążony, mięśnie napięte – to wszystko może powodować ból. 
Jak sobie radzić: nie stój zbyt długo, a do siedzenia wybieraj krzesło z prostym oparciem (nie zakładaj nogi na nogę, trzymaj je zgięte pod kątem prostym). Co pół godziny czy godzinę przejdź się, by rozluźnić mięśnie. Nie noś butów na wysokich obcasach ani na zbyt płaskich. Rób ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie pleców, np. koci grzbiet. 

  • Ból złagodzą ciepłe i zimne okłady – woreczek z lodem i termofor z gorącą wodą przykładane co 15 minut.
  • Ulgę przyniesie masaż u specjalisty, który umie pomóc kobietom w ciąży.
  • Gdy bóle są dokuczliwe – fizjoterapeuta albo akupunktura. 

Dowiedz się więcej: Jak pokonać ból kręgosłupa w ciąży? Rady ortopedy

Brzuch

Większość dolegliwości wiąże się z tym, że brzuch rośnie, np. bóle po bokach w dolnej części. Mogą  przypominać skurcze, kłucie, pojawiać się, gdy wstajesz lub kaszlesz. Dopóki ustępują i nie towarzyszy im gorączka, krwawienie, zawroty głowy, nie są groźne.
Jak sobie radzić: odpoczywaj w wygodnej pozycji.

  • Jeśli ból brzucha w ciąży wywołują zaparcia lub gazy, stosuj dietę lekkostrawną i bogatą w błonnik.
  • Na wszelki wypadek powiedz o bólu lekarzowi podczas kolejnej wizyty. Koniecznie się do niego zgłoś, gdy ból jest silny i nie ustępuje, odczuwasz go w środkowej części podbrzusza albo po jednej lub obu stronach.

Nogi

Około 15 proc. przyszłych mam skarży się na zespół niespokojnych nóg, czyli skurcze podczas nocnego odpoczynku.
Jak sobie radzić: trudno ustalić ich przyczynę. Najlepiej uważnie się sobie przyglądać, by odkryć, co je wywołało (dieta, stres albo złe nawyki).

Przeczytaj także: Puchną, rosną, bolą... Jak ulżyć stopom w ciąży?

Okolice intymne

Niektóre przyszłe mamy skarżą się na kłucie, ból lub pieczenie podczas korzystania z toalety.

Jak sobie radzić: kłucia możesz się pozbyć, więcej pijąc.

  • Jeśli czujesz pieczenie lub ból, idź do ginekologa, to może być objaw infekcji.

Kiedy można zażywać leki?

W wyjątkowych sytuacjach, gdy nic nie pomaga na ból głowy lub zęba, możesz zażyć leki zawierające paracetamol np. Apap, Panadol, Paracetamol. Nie bierz ibuprofenu i aspiryny. Jeśli ból nie mija po jednej tabletce, na wszelki wypadek skontaktuj  się ze swoim lekarzem.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film

kobieta, ból głowy
Zdrowie w ciąży
Jak radzić sobie z bólem głowy w kolejnych trymestrach ciąży?
Co pomoże na ból głowy w czasie ciąży? Jakie leki są bezpieczne dla dziecka? Odpowiada ginekolog-położnik.

Od wielu lat dokuczają mi bóle głowy , które – niestety – w ciąży się nasiliły. Dlaczego tak się dzieje? Jak mogę z nimi walczyć? Które leki nie zaszkodzą dziecku? Asia Nie wiem, czy to pocieszy, ale bóle głowy to dolegliwość, na którą cierpi wiele przyszłych mam. Najczęściej ich przyczyną jest napięcie mięśniowe (mięśni głowy i szyi). Bóle głowy mogą pojawić się w każdym okresie ciąży, w różnym nasileniu. Co przyniesie ulgę? W pierwszym trymestrze pomocne są ćwiczenia rozluźniające mięśnie, np. jogę . Plus zimne okłady. Ważne jest, aby przyszła mama miała spokój i dużo odpoczywała. W drugim trymestrze należy postępować podobnie jak w pierwszym, z tą różnicą, że jeśli wymienione wcześniej sposoby nie przyniosą ulgi, można wziąć leki przeciwbólowe , np. paracetamol, leki rozluźniające mięśnie (Mydocalm, Myolastan) lub uspokajające (Relanium). Gdy napadom migreny towarzyszą wymioty, trzeba sięgnąć po środki przeciwwymiotne – proszę jednak skonsultować to z lekarzem! W trzecim trymestrze przyczyną bólu głowy może być podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, co zwiastuje rozwijające się nadciśnienie indukowane ciążą. W takiej sytuacji lepiej nie zwlekać i szybko pojechać do lekarza, a nawet do szpitala.   Czytaj także: Relaks w ciąży – korzyści dla mamy i dziecka Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży? Jak się leczyć w ciąży - leki dozwolone i zakazane

ból porodowy
Adobe Stock
O porodzie
Czy poród boli? Do czego można porównać ból porodowy?
To, czy poród boli, zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest nastawienie kobiety do porodu. Ból porodowy wywołany jest przez rozciąganie się mięśni, ucisk nerwów w kręgosłupie lędźwiowym, skurcze macicy oraz główka dziecka, która umieszcza się w kanale rodnym. Poród może najbardziej boleć podczas skurczów partych, a bol ten można porównać do ataku kolki nerwowej lub rodzenia kamienia nerkowego.

Strach przed bólem jest potrzebny – chroni przed urazami, których może doznać ciało i dusza. Ale dlaczego boli poród, skoro jego przyczyną nie jest uraz, ale narodziny dziecka? Przedłużenie gatunku nie powinno być przecież bolesnym wydarzeniem. Fakty na temat tego, czy poród boli i jak, ustalamy z dr n. med. Preeti Agrawal, ginekologiem położnikiem  z Integrative Medical Center we Wrocławiu. Spis treści:   Czy poród boli? Co boli podczas porodu Jak boli poród Do czego można porównać ból porodowy Jak boli poród w kolejnych fazach porodu Jak przygotować się do porodu, żeby bolało mniej Czy poród boli? Czytałaś książkę Jürgena Thorvalda „Stulecie ginekologów"? Jest tam taki fragment, w rozdziale o łagodzeniu bólu porodowego, w którym kobieta rodziła naturalnie bez jęków i krzyków. Gdy dziecko przyszło na świat, zapytano ją: czy poród cię nie bolał? Na co ona odpowiedziała: A powinien boleć? To doskonale pokazuje, co ginekolodzy odkryli: odczuwanie bólu porodowego uzależnione jest od tego, jakie oczekiwania wobec przebiegu porodu ma kobieta. Jeśli jest przekonana, że to bardzo bolesne doświadczenie, prawdopodobnie oceni ból porodowy na bardzo duży. Jeżeli natomiast nie będzie przerażona czekającym ją „cierpieniem’’, jest spora szansa, że oceni ból na całkiem znośny. Ból odczuwają mocniej osoby zalęknione, a także te, które czują się niekomfortowo, nie są otoczone opieką, nie mogą liczyć na wsparcie. W sytuacji zagrożenia wydziela się adrenalina, hormon, który może zahamować postępy porodu . Jeśli jesteś dobrze przygotowana do narodzin dziecka, czujesz się bezpiecznie, nic cię nie zaskakuje, masz zaufanie do personelu medycznego i towarzyszących ci osób, ból jest mniejszy . Twój organizm może bez przeszkód wydzielać inny hormon ...

ciąża, ból w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Leki przeciwbólowe w ciąży: czy szkodzą, jakie można brać, leki zakazane [LISTA]
Leki przeciwbólowe w ciąży nie są wskazane a niektóre mogą poważnie zaszkodzić dziecku. Co pomoże na ból głowy, zęba, pleców czy nóg? Jakie leki przeciwbólowe można brać w ciąży?

Leki przeciwbólowe, które zwykle stosuje się na bóle głowy, brzucha czy pleców, w większości mogą zaszkodzić kobiecie w ciąży i jej dziecku. Na szczęście na ból w ciąży są skuteczne metody. Sprawdź leki dozwolone i zakazane w ciąży. Leki przeciwbólowe w ciąży - jakie można brać? Przyjęcie każdego leku, także przeciwbólowego, kobieta w ciąży powinna zawsze skonsultować z lekarzem. Leki przeciwbólowe trzeba przyjmować tylko w ostateczności, gdy dolegliwości bólowe są na tyle silne, że korzyści z przyjęcia leku będą większe niż ewentualne szkody dla płodu. Leki przeciwbólowe nie mogą też maskować faktycznej przyczyny bólu i odwlekać diagnozy oraz ewentualnego leczenia. W ciąży w bardzo ograniczonym stopniu i tylko w najmniejszej dawce można przyjmować leki przeciwbólowe, które nie działają przeciwzapalnie - to paracetamol (zwykle Apap). Uwaga! Jeśli wzięłaś Apap, a ból wciąż powraca, zapytaj o poradę lekarza. Zakazane leki przeciwbólowe w ciąży: Aspiryna Pyralgina Ibuprom pochodne fenylobutanolu (np. Butapirazol) leki przeciwbólowe opioidowe Ból pleców w ciąży - co pomoże? Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Masz coraz większy brzuch (zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży ), który obciąża cię tylko z jednej strony – z przodu. Aby utrzymać równowagę, często stoisz w nienaturalnej pozycji. Kręgosłup jest przeciążony, mięśnie napięte – to może spowodować ból. Jak sobie z nim poradzić? Przyłóż woreczek z lodem i 15 minut chłodź nim bolące miejsce, a potem na kwadrans termofor z ciepłą wodą – zmiany temperatury zmniejszą dolegliwości. Nie zakładaj nogi na nogę, to może nasilać ból pleców. Jeśli pracujesz, siedząc, staraj się co pół godziny lub godzinę wstać i pospacerować , aby rozluźnić mięśnie. Gdy bóle są dokuczliwe, zwróć się o pomoc do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz