Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, kobieta, włosy, brzuch
© -Marcus- - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży

Piersi u kobiety w ciąży - co powinno zaniepokoić?

Co oznacza dziwna wydzielina z piersi u kobiety w ciąży? Na pytania i wątpliwości odpowiada ginekolog położnik.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Jestem w szóstym miesiącu ciąży i od czasu do czasu z piersi wydobywa mi się przezroczysta substancja, szczególnie w nocy. Co to jest? Jak można temu zapobiec, aby nie plamić ubrań? Aga

Proszę się nie martwić, to normalne. U wielu przyszłych mam pod koniec ciąży pojawia się pokarm. To siara - wydziela się samoistnie, najczęściej właśnie w nocy.

Nie ma potrzeby zapobiegać temu czy leczyć. Po prostu piersi już są przygotowane do karmienia. Pojawienie się pokarmu nie wpłynie na późniejszą laktację.

Aby nie poplamić ubrań, można kupić wkładki laktacyjne.
 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

karmienie noworodka
Adobe Stock
Karmienie
Jak zwiększyć laktację – 8 najlepszych sposobów, by mieć więcej mleka
Zwiększyć laktację trzeba, gdy masz mało pokarmu, dziecko jest głodne, płacze i nie przybiera na wadze? Na szczęście są na to niezawodne sposoby sprawdzone przed wiele kobiet przed tobą. Oto najskuteczniejsze z nich.

Laktację można zwiększyć, gdy mleka jest za mało - przekonują doradcy laktacyjni. Uspokajają też zmartwione młode mamy - niemal każda kobieta może karmić piersią swoje dziecko! Laktacja (proces wydzielania mleka z piersi) u niektórych kobiet pojawia się jeszcze w czasie ciąży, u innych dopiero po porodzie. Gdy dziecko zaczyna ssać, w mózgu uwalnia się hormon, zwany prolaktyną. Pobudza ona pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć. Aby mleka było więcej, trzeba stosować się do kilku zasad, m.in. często przystawiać dziecko do piersi.  Spis treści: Sposoby na zwiększenie laktacji Pobudzanie laktacji po cesarce Przyczyny braku pokarmu w piersiach Jak sprawdzić, czy piersi produkują dość mleka Sposoby na zwiększenie laktacji Zanim przejdziemy do konkretnych porad, zacznijmy od sprawy nie mniej ważnej niż one same. Stan psychiczny kobiety i jej pozytywne nastawienie do karmienia piersią pełnią kluczową rolę w procesie laktacji. Spokój, wyciszenie i wsparcie emocjonalne ze strony najbliższych pomogą młodej matce uporać się z początkowym niepokojem. Sfrustrowana i spanikowana kobieta, przejęta płaczącym maluchem, blokuje się emocjonalnie, przez co może dojść do zmniejszenia wydzielania prolaktyny i osłabienia wytwarzania mleka. Pamiętajmy, że zarówno noworodek, jak i mama, muszą nauczyć się współpracować ze sobą , a początki bywają trudne. Dlatego nie należy się zrażać i od razu zakładać, że mleka jest za mało, przez co dziecko jest głodne i niedożywione. Zwykle wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby laktacja wróciła do normy i spełniała potrzeby żywieniowe dziecka. 1. Najlepsze stymulowanie laktacji to przystawianie dziecka do piersi Pokarm tworzy się wtedy, gdy...

Sen niemowlaka
Fotolia
Karmienie
Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia piersią - radzi psycholog
Jeśli traktujesz karmienie niemowlaka, jako metodę na zasypianie, robisz błąd. Zrezygnuj z tego i to jak najszybciej, radzi psycholog dziecięcy Marta Pałuba.

Przyzwyczajenie dziecka do zasypiania przy piersi, to najczęstszy błąd rodziców Dla większości mam, karmienie piersią to najszybszy sposób na uśpienie dziecka. Niemowlę zasypia w trakcie karmienia, bo czuje bliskość mamy i czuje się bezpieczne. Jednak, jak podkreślają psychologowie, nie powinno się przyzwyczajać dziecka do zasypiania przy piersi, ponieważ wtedy niemowlę częściej budzi się w nocy i od razu domaga się bliskości mamy i podania "cyca". Jeśli dziecko już przyzwyczaiło się do takiego sposobu zasypiania, to warto jak najszybciej je od tego oduczyć. Dzięki temu, gdy dziecko będzie budziło się w nocy, nie tylko mama, ale również tata będzie w stanie uśpić je ponownie, bo nie każde nocne wstawanie oznacza głód dziecka. – O ile na początku nie stanowi to żadnego problemu, bo jest to taki fajny, naprawdę bardzo intymny moment, który sprzyja budowaniu bliskości, o tyle z czasem wielu rodziców zaczyna się zastanawiać, jakby to zrobić, żeby to moje maleństwo zasypiało inaczej, niekoniecznie przy piersi. Ważne, by nie wyrabiać złego nawyku zasypiania przy piersi , tylko by od początku dbać o to, żeby pierś służyła karmieniu, nie do usypianiu. Oczywiście pierś służy również do tego, by zbudować relację, taką bliską, czułą relację z maleństwem, ale musimy zdecydowanie oddzielać karmienie od zasypiania – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy. Polecamy: Karmienie noworodka: 7 błędów, których lepiej nie popełniać   Kiedy należy odłożyć dziecko do swojego łóżeczka? Obserwując niemowlę, każda mama z czasem będzie w stanie zauważyć, kiedy dziecko ssie aktywnie , a kiedy zaczyna przysypiać. Ważne, żeby nie przegapić tego momentu, kiedy niemowlę całkowicie zaśnie. Jak można to zaobserwować? Kiedy mama zauważy, że dziecko nie ssie intensywnie, np. nie wydaje dźwięku...

Patronaty
„MAMY plany“ zapraszają na trzecie warsztaty: „Macierzyństwo pod opieką – komfort, piękno i kobiecość”
„MAMY plany“ zapraszają specjalnie w Dzień Mamy na warsztaty pt.: „Macierzyństwo pod opieką – komfort, piękno i kobiecość”.

„MAMY plany“ to rozwój i inspiracja zapisane w kolejnych warsztatach dla MAM, prowadzonych przez projektantkę ZIABAQLU - Natalię Orłow-Ostrowską i Agnieszkę Żularską-Lazar specjalistkę  pielęgnacji ciała z Instytutu Dermika Salon&Spa oraz gości-ekspertów. Spotkania poszerzają wiedzę kobiet w ciąży i młodych mam, pomagają im w radzeniu sobie z codziennymi, nierzadko trudnymi sytuacjami i pojawiąjącymi się problemami, wspierają je w poszukiwaniu energii do samorealizacji i wyzwań, z którymi muszą się mierzyć w nowej, życiowej roli. Podczas trzeciego spotkania, które odbędzie się 26-ego maja 2011 r. w Tamice , skoncentrujemy się na temacie macierzyństwa, jak czuć się kobietą będąc mamą, jak czuć się komfortowo ze swoim ciałem w ciąży i po porodzie, a także zastanowimy się czy macierzyństwo jest udręką czy ekstazą. Gościem specjalnym warsztatów będzie psycholog, mama – Aleksandra Wołyniec. Z okazji przypadającego Dnia Mamy warsztaty „Macierzyństwo pod opieką – komfort, piękno i kobiecość“ są bezpłatne. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona (maks. 25 miejsc) prosimy zainteresowane uczestniczki o wcześniejsze zapisy: zapisy@mamyplany.com . Zapraszamy z dziećmi. Akademia Kreatywego rozwoju dla Dzieci i Dorosłych Tamika zapewni animatora specjalnie dla nich! Na zakończenie każda uczestniczka warsztatów otrzyma atrakcyjne prezenty i bony rabatowe.
 Czas: 26 maja 2011, godz. 11.00
 Miejsce: Tamika, ul. Wolska 44, Warszawa www.tamika.pl I część spotkania - ZIABAQLU www.ziabaqlu.com „Garderoba komfortowa – w ciąży i po porodzie“ Natalia Orłow-Ostrowska - projektantka ubrań i zabawek, mama - podpowie, jak czuć się atrakcyjną w ciąży i po urodzeniu dziecka. Opowie o tym jakie ubrania warto kupować i wybierać w trakcie ciąży, a jakie po ciąży. Jak zmieni się nasza garderoba i jak można...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz