kobieta, mężczyzna, ciąża, pakowanie, mama, tata, poród, przed porodem, walizka
Zdrowie w ciąży

Czy można lecieć samolotem w pierwszym trymestrze ciąży

Czy w pierwszych tygodniach ciąży można wybrać się w podróż samolotem? Czy lot za ocean np. do Stanów Zjednoczonych to dobry pomysł dla przyszłej mamy?

Monika jest w 11. tygodniu ciąży. Jej mąż leci na dwa tygodnie do Stanów Zjednoczonych i może ją ze sobą zabrać. Monika bardzo chciałaby z tej możliwości, ale boi się, czy lot samolotem nie zaszkodzi dziecku. Zdaniem lekarzy podróżować można przez całą ciążę. Najlepszym czasem na podniebne podróże jest drugi trymestr ciąży. Wtedy ciążowe dolegliwości są zwykle mniejsze, zmniejsza się również ryzyko poronienia (największe jest w pierwszym trymestrze).
Podróż za ocean trwa długo. Warto zadbać o to, by sporo się w tym czasie ruszać. Nawet podczas siedzenia wskazane jest poruszanie stopami, rozciąganie się i przeciąganie. Wszystko po to, by nie dopuścić do powstania zarzepicy żył głębokich, czyli zamknięciu ch skrzepliną krwi. Może do tego doprowadzić zbyt długie siedzenie w jednej pozycji.
Lot do Stanów Zjednoczonych wiąże się również z przekroczeniem stref czasowych. Po wylądowaniu na miejsce odczuwa się jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Jego skutkiem jest m.in. dość silne zmęczenie.
 

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Przenośne KTG
fotolia
Aktualności
Czy to już poród? Sprawdzisz w domu! Genialny wynalazek Polki!
Czy serce dziecka bije prawidłowo? Czy te skurcze sygnalizują poród? Przenośne KTG, które stworzyła Polka rozwiewa wątpliwości przyszłych mam. Cały świat chce je kupić!

Przenośne KTG, czyli dziecko pod kontrolą mamy Dzięki przenośnemu KTG każda ciężarna będzie mogła samodzielne w dowolnym miejscu i czasie zbadać m.in. akcję serca nienarodzonego dziecka. Już w tym roku urządzanie trafi do polskich szpitali, a stamtąd do domów ciężarnych kobiet. Jeśli przyszłą mamę zaniepokoi stan dziecka, będzie mogła w każdej chwili skontrolować pracę jego serca. Urządzenie mierzy m.in. bicie serca dziecka, które z różnych powodów może zwalniać lub przyspieszać. Takie szybkie badanie nie tylko obniży stres u przyszłych mama, ale umożliwi również wczesne wykrycie zagrożenia (takiego jak odklejenie łożyska, niedotlenienie dziecka czy obwiązanie pępowiną), a co za tym idzie przyspieszy reakcję i wdrożenie odpowiednich procedur.  - Czy skurcze sygnalizują poród? Czy są to skurcze przepowiadające? To jest pole do uspokojenia pacjentki i to chcielibyśmy zrobić – wyjaśnia Anna Skotny, inżynier biomedyczny i dyrektor firmy Nestmedic.  Do tej pory kobieta w trzecim trymestrze ciąży , aby sprawdzić akcję serca dziecka, musi pojechać do szpitala lub przychodni. Z przenośnym KTG będzie mogła zrobić to w dowolnym miejscu, nie wychodząc z domu, bo jest ono małe i łatwe w użyciu. Po 30 minutach badania przyszła mama za pomocą jednego naciśnięcia guzika może wysłać wyniki do centrali, w której zostaną przeanalizowane przez położną lub lekarza, a wyniki analizy w ciągu 10 minut przyszła mama otrzyma w postaci wiadomości.  - Pomysł na mobilne KTG powstał wtedy, kiedy prawdziwa sytuacja dotknęła nas samych. Jedna ze znajomych urodziła martwe dziecko – tłumaczy dr Patrycja Wizińska-Socha, wynalazca urządzenia i prezes firmy Nestmedic. Zakupem urządzenia od Polki zainteresowały się już szpitale z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Skorzystałabyś z takiego urządzenia? Napisz w...

witamina D, ryby w ciąży, zdrowa dieta w ciąży, omega-3, nadwaga u dziecka, otyłość u dziecka
Fotolia
Dieta w ciąży
Nowe doniesienia: Jedzenie ryb w ciąży może wpływać na nadwagę u dziecka
Najnowsze badania przynoszą niezwykle zaskakujące wyniki. Czy zachwieją naszą wiarą w to, że warto jeść ryby w ciąży? Czy polskie ciężarne powinny się nimi przejmować?

O tym, że w ciąży należy jeść ryby, słyszałaś pewnie nie jeden raz. Na talerz przyszłej mamy powinny trafiać przede wszystkim tłuste ryby morskie , które są m.in. cennym źródłem kwasów omega-3, witaminy D i jodu, czyli ważnych składników niezbędnych dla dobrego rozwoju dziecka. Z najnowszego badania opublikowanego w magazynie Journal of the American Medical Association Pediatrics wynika jednak, że jedzenie ryb w ciąży , może prowadzić do nadwagi i otyłości u dzieci . Jak to możliwe? Wspomniane badanie jest jednym z największych dotyczących tego tematu. Prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców w ciągu 15 lat, objęło ponad 26 tysięcy mam i ich dzieci z Europy i Stanów Zjednoczonych. Z obserwacji zwyczajów żywieniowych kobiet w ciąży i rozwoju ich dzieci wyciągnięto zadziwiające wnioski. Potomstwo mam zajadających się podczas ciąży daniami rybnymi było do osiągnięcia drugiego roku życia nieco cięższe od rówieśników, których mamy nie przesadzały z jedzeniem ryb. W kolejnych latach nadmiar kilogramów w tej grupie dzieci ujawniał się jeszcze bardziej. Stąd wniosek badaczy: większe spożycie ryb w ciąży wiąże się z ryzykiem szybszego wzrostu dzieci w pierwszych dwóch latach życia i pojawieniem się nadwagi lub otyłości w kolejnych czterech latach.  Dodajmy od razu, że kluczowy jest tu zwrot „większe spożycie ryb”. Według obowiązujących zaleceń kobiety w ciąży powinny zjadać tygodniowo dwie porcje ryb . Uczestniczące w badaniu mamy jadały ich i mniej (np. średnio 1,5 porcji ryby tygodniowo w Belgii), i więcej (np. średnio ponad 4 porcje w Hiszpanii, czyli znacznie ponad ciążowe normy). Ograniczenie spożycia ryb jest spowodowane znieczyszczeniami wód morskich toksycznymi substancjami, które mogą kumulować się w mięsie ryb. Autorzy badania wysuwają dwie hipotezy, które mogą tłumaczyć wyniki. Z jednej wynika, że nadwaga u...

dzieci z in vitro
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Dzieci z in vitro: czy kocha się je mniej? Przeczytaj też historię Moniki
Czy może się zdarzyć, że rodzice dziecka poczętego metodą in vitro będą kochać je mniej niż rodzice malucha poczętego bez żadnego leczenia? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy psychologa. Przeczytaj też historię Moniki, która dzięki in vitro została mamą. I to nie jeden raz!

Dziecka urodzonego dzięki metodzie in vitro nie kocha się mniej! Uczucia rodziców są takie same, jak w przypadku dziecka poczętego tylko dzięki naturze – zapewnia prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholożka, która na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo m.in. psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa. – Potwierdzają to wyniki opublikowanych badań z udziałem szwedzkich par oczekujących dziecka – dodaje. Podczas badań naukowcy obserwowali rozwój więzi emocjonalnej z nienarodzonym dzieckiem. Okazało się, że nie ma różnic w intensywności tej więzi między parami, które nie mają problemu z płodnością i które nie korzystały ze wspomagania rozrodu, a tymi, które zdecydowały się na zapłodnienie pozaustrojowe. Mama i tata kochają tak samo niezależnie od metody Nie było też różnicy między uczuciami wobec dziecka ze strony kobiety i mężczyzny. I to zarówno w środkowym trymestrze ciąży, jak i przed porodem. Rodzice z obu grup równie intensywnie wyobrażali sobie swój kontakt z dzieckiem, przypisywali mu indywidualne cechy i byli gotowi zmienić swój tryb życia na taki, który przyniósłby korzyści nienarodzonemu dziecku podczas dalszych etapów rozwoju. W miarę upływu czasu mieli coraz więcej pozytywnych uczuć do dziecka – tempo tych zmian było podobne w obu grupach rodziców. Można więc śmiało powiedzieć, że bez względu na sposób poczęcia stosunek przyszłych mam i tatusiów do dzieci był jednakowy. Okazuje się zatem, że początkowe trudności z zajściem w ciążę i sposób ich przezwyciężenia nie wpływają niekorzystnie na nawiązywanie przed porodem emocjonalnej więzi z nienarodzonym dzieckiem. Jak powiedzieć dziecku, że jest z in vitro? Pytanie czy powiedzieć dziecku, że zostało poczęte metodą in vitro budzi wiele obaw i wątpliwości. Przyszli rodzice...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj