Reklama

Każda ciąża jest inna, dlatego być może opisane poniżej dolegliwości do tej pory nie były i nie będą twoim udziałem. Tego ci życzymy! Jednak jeśli cię dopadną, będziesz wiedziała, jak sobie z nimi radzić.

Reklama

Poranne nudności

Zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze – czasami to „dzięki” nim zaczynasz podejrzewać, że będziesz mamą. Ponieważ jednak mogą trwać nawet kilka tygodni, warto wiedzieć, jak sobie ulżyć. Co robić? Zanim wstaniesz z łóżka, zjedz np. krakersa lub pierniczka z imbirem. Jedz częściej niż dotąd, ale niewielkie porcje, unikaj dań pikantnych, kwaśnych i smażonych. Wąchaj cytrynę lub miętę i dużo pij – najlepiej niskozmineralizowanej wody źródlanej. Nie dopuszczaj także do uczucia silnego głodu – on także może powodować nudności.

Zmęczenie i senność

Dają się we znaki zwłaszcza na samym początku i pod koniec ciąży. By z nimi wygrać, odpoczywaj ile tylko możesz, ucinaj sobie drzemki, kiedy poczujesz się osłabiona. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie powiedz o tym lekarzowi, gdyż może to świadczyć o anemii (dostaniesz zapewne skierowanie na morfologię krwi).

Parcie na pęcherz

Ten problem najczęściej dotyka kobiety, które mają już za sobą ok. 35 tygodni ciąży. Gdy ciągle chce ci się siku, nie „trzymaj” na siłę, bo to zwiększa ryzyko infekcji pęcherza i dróg moczowych. Nie ograniczaj też picia – by nerki prawidłowo pracowały, potrzebują odpowiedniej ilości płynów. Idź do lekarza, jeśli czujesz pieczenie podczas oddawania moczu.

Zaparcia

Za zaparcia odpowiedzialne są hormony ciążowe, które sprawiają, że jelita pracują mniej wydajnie. Zaparcia mogą pojawić się już na początku ciąży. Jak z nimi wygrać? Twoim sojusznikiem będzie odpowiednio zbilansowana dieta. Jedz produkty bogate w błonnik, dużo pij i ruszaj się. Uwaga: nie stosuj środków przeczyszczających na własną rękę. Z „domowych” sposobów pomogą ci suszone śliwki.

[CMS_PAGE_BREAK]

Bóle brzucha

Mogą pojawić się już na początku ciąży. By się z nimi uporać, odpoczywaj z poduszką pod brzuchem i drugą między kolanami. Jeśli pobolewanie zamienia się w ból, pojawiają się skurcze, krwawienie czy inne niepokojące objawy, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Zgaga

To częsta dolegliwość w czasie ciąży. Najczęściej wywołana jest zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka wraz z kwasem solnym do dolnej części przełyku i podrażnieniem jego błony śluzowej. Spowodowane to jest z jednej strony uciskiem powiększającej się macicy na żołądek, a z drugiej zmniejszonym napięciem zwieracza dolnego przełyku (to wynik zmian hormonalnych). Zgaga nie jest poważnym problemem, tylko raczej nieprzyjemną dolegliwością związaną z ciążą, z którą trzeba nauczyć sobie radzić. By cię bardzo nie męczyła, po posiłku lepiej nie kładź się w pozycji poziomej. Jeść często, ale niewiele. Jeśli zgaga dokucza również w nocy, powinnaś spać w pozycji półsiedzącej. Możesz przyjmować leki neutralizujące kwaśną treść żołądkową, które szybko przynoszą ulgę (oczywiście po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem).

Reklama

Obrzęki

Obrzęki w ciąży to zwykle zjawisko normalne. Boryka się z nimi blisko trzy czwarte przyszłych mam. Pojawiają się pod koniec drugiego trymestru i podczas trzeciego. – Bo jesteś zmęczona, bo za długo stałaś lub siedziałaś, bo nieznośny upał za oknem… Jak sobie z nimi poradzić? Dużo odpoczywaj, pij wodę, ograniczaj sól, zafunduj sobie sesję leżenia z nogami położonymi tak, by były wyżej niż serce. Możesz także sięgnąć po rajstopy ściągające i robić okłady na stopy i nogi – potrzebujesz do tego jedynie zimnego ręcznika. Ulgę przyniosą także preparaty w kremie lub żelu. To produkt przeznaczony do pielęgnacji ciężkich i zmęczonych nóg. Unikalna kompozycja składników sprawia, że znika uczucie zmęczenia i ciężkości. Mentol zawarty w żelu powoduje przyjemne uczucie chłodu i lekkości.

Reklama
Reklama
Reklama