Dolegliwości w ciąży

co na mdłości w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
dieta w ciąży

Co na mdłości w ciąży: domowe sposoby na mdłości w ciąży

Szukasz skutecznych sposobów na mdłości w ciąży? Przede wszystkim pamiętaj, że przyszła mama nie powinna brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z mdłościami można jednak z powodzeniem poradzić sobie domowymi sposobami.
Małgorzata Wódz
rozejście spojenia łonowego
dolegliwości w ciąży
ból w ciąży

Rozejście spojenia łonowego – jak się objawia i leczy?

Rozejście spojenia łonowego to problem, który dotyka 1 na 800 kobiet w trakcie porodu lub jeszcze przed nim. Gdy pojawi się w ciąży, może znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać poród naturalny.
Milena Oszczepalińska
Swędzenie pochwy w ciąży
dolegliwości w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży: co oznacza i jak je leczyć?

Swędzenie pochwy w ciąży to objaw, którego przyszła mama nie powinna bagatelizować – świąd miejsc intymnych może świadczyć o infekcji grzybiczej. Co pomoże na swędzenie pochwy w ciąży i czy warto korzystać z domowych sposobów leczenia?
Dominika Bielas
Żółty śluz w ciąży
dolegliwości w ciąży
upławy
infekcje intymne

Żółty śluz w ciąży – co oznacza, jakie upławy w ciąży są niebezpieczne?

Obecność żółtego śluzu w ciąży może wskazywać na infekcję intymną, gdyż prawidłowy śluz u kobiety spodziewającej się dziecka jest najczęściej bezbarwny. Ważną wskazówką, czy w drogach rodnych nie dzieje się coś niepokojącego, jest też zapach wydzieliny – nieprawidłowe upławy wydzielają nieprzyjemny zapach.
Ewa Janczak-Cwil
Pessar
dolegliwości w ciąży

Pessar: sposób na niewydolności szyjki macicy

Pessar to specjalna wkładka, która podtrzymuje szyjkę macicy i pozwala uniknąć jej szycia, gdy w ciąży dochodzi do niewydolności szyjki. Jego zakładanie i zdejmowanie jest bardzo proste, ale podczas noszenia pessaru trzeba się regularnie badać, żeby wykryć ewentualne powikłania.
Dominika Bielas
duszności w ciąży
dolegliwości w ciąży

Duszności w ciąży: problemy z oddychaniem, zadyszka (kiedy do lekarza?)

Duszności najczęściej pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zdarza się jednak, że problemy z oddychaniem ciężarna odczuwa wcześniej. Mogą one świadczyć o anemii lub innych nieprawidłowościach, których nie wolno bagatelizować.
Maria Nielsen
co na skurcze łydek w ciąży
dolegliwości w ciąży
zdrowie w ciąży
ból w ciąży

Skurcze łydek w ciąży – co pomoże, skąd się biorą?

Skurcze łydek w ciąży to bardzo kłopotliwa przypadłość, zwłaszcza gdy pojawiają się nocą. Zobacz, co je powoduje, jak sobie radzić, gdy złapie cię skurcz i w jaki sposób postępować, żeby ból łydek pojawiał się rzadziej lub wcale.
Małgorzata Wódz
ciężarna z chorobą serca
serce
dolegliwości w ciąży
nadciśnienie w ciąży

Myślała, że to tylko wysokie ciśnienie, ale po porodzie jej serce stanęło. Powód: kardiomiopatia ciążowa

Jessica, będąc w drugiej ciąży, miała bardzo wysokie ciśnienie. Lekarz przepisał leki, ale problem okazał się poważniejszy, niż sądziła. Kardiomiopatia ciążowa doprowadziła do tego, że tuż po porodzie serce kobiety przestało bić.
Luiza Słuszniak
Swędzenie skóry w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży: przyczyny i leczenie

Swędzenie skóry w ciąży zwykle pojawia się w II trymestrze i nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się jednak, że swędząca skóra w ciąży jest objawem choroby i wymaga leczenia. Podpowiadamy, jak można przezwyciężyć tę dolegliwość domowymi sposobami i kiedy zgłosić się do lekarza.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Nadmierna senność na początku ciąży
zmęczenie
dolegliwości w ciąży
pierwsze objawy ciąży

Senność w ciąży. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny senności w ciąży mogą być różne i uzależnione od tego, w którym trymestrze ciąży występują. Kiedy pojawia się senność? O czym może świadczyć? Jak pomóc sobie w sytuacji, gdy senność naprawdę daje się we znaki?
Milena Oszczepalińska
Zgaga w ciąży
dolegliwości w ciąży

Domowe sposoby na zgagę w ciąży: soda, cola, mleko, migdały

Domowe sposoby na zgagę w ciąży, takie jak picie kefiru, coli czy jedzenie migdałów, mogą przynieść ulgę w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ciężarna, która cierpi z powodu nadkwasoty, powinna pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, co pomaga, jeśli dokucza ci zgaga w ciąży.
Marta Kabulska
zgaga w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży
zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży: przyczyny, objawy, łagodzenie dolegliwości

Zgaga w ciąży to nieprzyjemny problem, który dotyczy większości przyszłych mam. U niektórych kobiet zgaga pojawia się we wczesnej ciąży, a nasila się w drugim i trzecim trymestrze. Aby skutecznie walczyć ze zgagą, trzeba poznać przyczyny tej dolegliwości i przestrzegać kilku zasad. Można też stosować bezpieczne leki.
Małgorzata Wódz
opuchnięte nogi w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
obrzęki w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić

Opuchnięte nogi w ciąży są zmorą wielu przyszłych mam. Spuchnięte stopy, kostki, łydki – brzmi znajomo? Podajemy przyczyny obrzęków nóg w ciąży. Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z opuchlizną, a także kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Małgorzata Wódz
kłucie w brzuchu w ciąży
dolegliwości w ciąży
skurcze macicy

Kłucie w brzuchu w ciąży – czy to normalne? 3 najczęstsze przyczyny

Kłucie w brzuchu w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi i rozrastaniem się macicy. Jeżeli jednak towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych może być objawem przedwczesnego porodu lub odklejania się łożyska.
Ewa Janczak-Cwil
zakrzepica w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży
choroby w ciąży

Zakrzepica w ciąży – dlaczego częściej pojawia się u ciężarnych?

Zakrzepica w ciąży może objawiać się obrzękiem, bólem i podwyższoną ciepłotą kończyny dolnej. Wyjaśniamy, jak rozpoznać jej objawy i bronić się przed zakrzepicą w ciąży.
Maria Nielsen
ból pachwiny w ciąży
dolegliwości w ciąży

Ból pachwiny w ciąży: przyczyny, profilaktyka, co powinno niepokoić

Ból w pachwinie doskwiera wielu ciężarnym. To częsta i w większości przypadków niegroźna dolegliwość wywołana zmianami hormonalnymi i rosnącą masą ciała przyszłej mamy oraz jej dziecka. Czasami jednak ból pachwiny w ciąży jest objawem choroby lub powikłań ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
Ból żołądka w ciąży
dolegliwości w ciąży
ból brzucha w ciąży
skurcze w ciąży

Ból żołądka w ciąży – przyczyny, leczenie, kiedy do lekarza

Ból żołądka w ciąży może być spowodowany między innymi nieodpowiednią dietą, zatruciem pokarmowym, stresem. Na ból żołądka mogą pomóc domowe sposoby, np. napary z korzenia imbiru lub mięty. Jeśli odczuwasz silny ból żołądka w ciąży – nie lekceważ go i zgłoś się do lekarza. 
Milena Oszczepalińska
zaparcia w ciąży
zaparcia
dolegliwości w ciąży
sposoby na zaparcia

Zaparcia w ciąży: przyczyny, objawy, jak sobie radzić

Zaparcia w ciąży pojawiają się bardzo często. Ich główną przyczyną jest wyższy poziom progesteronu. Są uciążliwe i budzą wiele wątpliwości: czy przy problemach z wypróżnianiem można przeć, czy zaparcia w ciąży mogą wywołać poród? Wyjaśniamy i uspokajamy – zatwardzenie w ciąży można zwalczyć domowymi i bezpiecznymi sposobami.
Joanna Biegaj
Uczucie zimna w ciąży: dlaczego jest nam zimno w ciąży?
ciąża
dolegliwości w ciąży

Uczucie zimna w ciąży i dreszcze: dlaczego jest nam zimno w ciąży? Przyczyny

Uczucie zimna w ciąży i nocne dreszcze zwykle pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży i nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak objawy te utrzymują się przez cały okres ciąży albo towarzyszą im niepokojące symptomy, koniecznie udaj się do lekarza.
Sylwia Arlak
ból głowy w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży
ból głowy

Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze: przyczyny, sposoby, dozwolone leki

Bólu głowy w ciąży nie można lekceważyć – choć zwykle łatwo wyeliminować jego przyczyny, może być on objawem stanu przedrzucawkowego lub niedotlenienia płodu. Ważne, byś umiała rozpoznać niepokojące objawy, a w razie konieczności niezwłocznie udała się do lekarza. Pamiętaj również, że nie wszystkie leki przeciwbólowe możesz stosować w ciąży.
Sylwia Arlak
soda na zgagę w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży
zgaga w ciąży

Soda na zgagę w ciąży: czy soda oczyszczona szkodzi w ciąży?

Czy można pić sodę oczyszczoną w ciąży? Wiele osób poleca ją na zgagę, która przecież często dokucza ciężarnym. Czy jest ona jednak dla nich (i dla dziecka w brzuchu) bezpieczna? Wyjaśniamy!
Joanna Biegaj
Zofia Zborowska w ciąży
dolegliwości w ciąży

Ciężarna Zofia Zborowska ma problem: to częsta przypadłość kobiet przed porodem

Zofia Zborowska jest już na finiszu ciąży i choć swoje samopoczucie ocenia całkiem nieźle, to doskwierają jej typowe ciążowe bolączki. Jedna rzecz szczególnie rozbawiła fanów aktorki – chodzi o brzuch i... stopy!
Magdalena Drab
syndrom kuwady / mężczyzna w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
tata w ciąży

Syndrom kuwady, czyli mężczyzna w ciąży [objawy ciąży u mężczyzny]

Syndrom kuwady zdarza się nawet u połowy przyszłych ojców. Mężczyzna przeżywa ciążę podobnie jak jego partnerka: pojawiają się u niego objawy ciąży, występują wahania hormonów i rośnie waga. Syndrom kuwady zwykle ustępuje po ciąży, ale czasem może wpłynąć na wystąpienie po porodzie problemów ze zdrowiem psychicznym.
Justyna Etenkowska
Leki na zgagę w ciąży
dolegliwości w ciąży
zgaga w ciąży

Leki na zgagę w ciąży – apteczne sposoby na zgagę

Leki na zgagę w ciąży muszą być skuteczne, ale i bezpieczne dla przyszłej mamy. Po jakie leki na zgagę z apteki mogą sięgnąć ciężarne, by poradzić sobie z tym uciążliwym problemem?
Sylwia Niemczyk
ciążowe zapalenie dziąseł
ciąża
dolegliwości w ciąży
zęby w ciąży

Ciążowe zapalenie dziąseł: jak leczyć zapalenie dziąseł w ciąży?

Ciążowe zapalenie dziąseł pojawia się mniej więcej w połowie ciąży i może prowadzić nie tylko do rozchwiania zębów, lecz także w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnego porodu. Sprawdź, czym płukać dziąsła w ciąży oraz co jeszcze pomoże w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością.
Sylwia Niemczyk
Wzdęcia w ciąży
dolegliwości w ciąży
dieta w ciąży
ból brzucha w ciąży

Wzdęcia w ciąży – czy są niebezpieczne? Sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęcia w ciąży dokuczają najczęściej w pierwszym trymestrze, ale u niektórych kobiet potrafią nawracać aż do porodu. Cierpią na nie nawet te ciężarne, które wcześniej nie miały skłonności do tego typu problemów. Wszystko przez to, że w ciąży wzrasta produkcja hormonów, które spowalniają trawienie.
Małgorzata Wódz
hemoroidy w ciąży
dolegliwości w ciąży
żylaki w ciąży
lek na hemoroidy

Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie (hemoroidy w ciąży a poród naturalny)

Hemoroidy w ciąży to powszechny problem wśród przyszłych mam, dlatego nie powinny być powodem do wstydu. Hemoroidy w ciąży powstają z kilku powodów: w organizmie kobiety zwiększa się ilość krwi, powiększa się także macica, a to doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.
Sylwia Niemczyk
rwa kulszowa w ciąży
dolegliwości w ciąży
ból pleców w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy, ćwiczenia. Jak pokonać ból?

Rwa kulszowa w ciąży nie jest rzadkim zjawiskiem. Najbardziej narażone na nią są kobiety, które już przed zajściem w ciążę miały problemy z krążkami międzykręgowymi (dyskami) w dolnym odcinku kręgosłupa. W skrajnych przypadkach rwy kulszowej w ciąży lekarze podejmują decyzję o cesarskim cięciu. Dowiedz się, jakie są objawy rwy kulszowej w ciąży i poznaj sposoby, by ją wyleczyć.
Ewa Janczak-Cwil
kobieta, talerz, kanapka, jedzenie
dolegliwości w ciąży
brak apetytu
wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży – poznaj przyczyny i sposoby, jak sobie z nimi radzić!

Mimo wymiotów w ciąży, mdłości i braku apetytu musisz jeść! Nie panikuj, jeśli na samą myśl o posiłku żołądek podchodzi ci do gardła. Poznaj przyczyny wymiotów w ciąży i sprawdź sprawdzone sposoby na tą ciążową przypadłość.
Sylwia Niemczyk
żylaki w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży

Żylaki w ciąży: jak powstają, zagrożenia, co stosować

Żylaki w ciąży to problem, z którym boryka się aż 40% przyszłych mam. Żylaki są to zgrubienia, które pojawiają się wzdłuż żył. Powstają na skutek trudności przepływu krwi z kończyn dolnych do serca i mogą prowadzić do poważnych powikłań, np. zakrzepicy żył. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania żylaków? Jak zapobiec kłopotom z krążeniem? Sprawdź!
Katarzyna Imiołek