Toksoplazmoza: objawy i wyniki badań
Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, która jest szczególnie groźna dla ciężarnych. Tę chorobę często przenoszą koty. Jeśli więc posiadasz czworonoga, sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić twoją czujność.
Toksoplazmoza, to choroba odzwierzęca, którą najczęściej przenoszą koty. Jest chorobą pasożytniczą, szczególnie groźną dla ciężarnych, ponieważ pasożyty, które zarażają organizm, są niebezpieczne nie tylko dla kobiety, ale również dla dziecka w brzuchu – choroba może się przenieść na płód, co może mieć nawet śmiertelny skutek. Nie każdy, kto choruje na toksoplazmozę ma widoczne objawy, które świadczą o obecności pasożyta. Jest jednak kilka oznak, które mogą świadczyć o chorobie i konieczności leczenia. Jeśli zaobserwowałaś je u siebie (i dodatkowo jesteś w ciąży), powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ toksoplazmoza w czasie ciąży jest szczególnie groźna - nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale także zdrowia i życia dziecka.
Toksoplazmoza: rodzaje
Objawy toksoplazmozy możemy podzielić na dwie grupy. Jest to związane z rodzajem choroby pasożytniczej, jej charakterystyką i pochodzeniem. Toksoplazmozę dzielimy na nabytą i wrodzoną i każda z nich ma nieco inne objawy:
- Toksoplazmoza nabyta - jeśli układ immunologiczny działa prawidłowo, choroba może nie dawać zewnętrznych oznak (dopiero w wynikach testów, które zleca się ciężarnym). Jeśli jednak pojawią się objawy, są nimi: powiększone węzły chłonne, gorączka, bóle stawowe, stany zapalne narządów, które choroba zaatakowała: serce, płuca, wątroba. Toksoplazmoza objawia się również zapaleniem mózgu i zapaleniem opon mózgowych.
- Toksoplazmoza wrodzona - głównie objawia się u dzieci, które zostały zarażone w łonie matki. Takie noworodki mają wodogłowie lub małogłowie (tzw. triada Sabina-Pinkertona). Takiej toksoplazmozie towarzyszy zapalenie siatkówki i naczyniówki, a w późniejszym życiu - opóźnienie rozwoju umysłowego.
Toksoplazmoza: objawy
Kiedy toksoplazmoza nabyta obejmuje narządy, najczęściej pasożyt umiejscawia się w węzłach chłonnych, ośrodku nerwowym lub gałce ocznej. Wtedy objawy dotyczą konkretnych narządów:
- Toksoplazmoza węzłów chłonnych: powiększenie węzłów (usznych, szyjnych oraz rzadziej pachwinowych i pachowych), bóle mięśniowe, głowy, osłabienie
- Toksoplazmoza uogólniona: pasożyt atakuje układ nerwowy, objawy przypominają zapalenie mózgu - zawroty głowy, cykliczne bóle, oczopląs i zaburzenia równowagi, brak koncentracji i apatia
- Toksoplazmoza oczna: łzawienie, zaburzenie pola widzenia, światłowstręt, bóle głowy i migreny
Toksoplasmoza: normy wyników badań i interpretacja wyników
- IgG (–); IgM (–) - infekcji nie ma i nie było, w czasie ciąży badania kontrolne należy robić co 3 miesiące
- IgG (+); IgM (–) - przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność przeciwciał, być może do zakażenia doszło przed poczęciem)
- IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza oraz jak najszybsze leczenie
- IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, zazwyczaj wymaga szybkiego leczenia
*awidność - to wskaźnik informujący o mocy przeciwciał w organizmie. Im dłużej pasożyty bytują w naszym organizmie, tym awidność jest wyższa, zwiększa się w raz z czasem trwania choroby.
Na toksoplazmozę robi się badanie z krwi i należy je zrobić jeszcze przed planowaniem poczęcia, ponieważ choroba w 1. trymestrze niesie największe ryzyko dla płodu. Jeśli już kobieta jest w ciąży, badanie należy wykonać do 10. tygodnia ciąży oraz dla pewności między 21. a 26. t.c.
Jeśli badanie nic nie wykryje, ciężarna może być spokojna o zdrowie dziecka. Jeśli jednak w wynikach zostaną wykryte pasożyty, należy kontrolować się co 2-3 miesiące oraz rozpocząć leczenie lekami przeciwpasożytniczymi.
Zobacz także:
- Zanim zajdziesz w ciążę: przygotowania w 11 krokach [WIDEO]
- Czego nie jeść w ciąży? Ranking zakazanych produktów się wydłuża
- 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki [WIDEO]