Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czego nie jeść w ciąży, dieta w ciąży, czego nie wolno jeść w ciąży, ryby w ciąży, owoce morza w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży

Czego nie jeść w ciąży? Ranking zakazanych produktów się wydłuża

Lista produktów, których nie można jeść w ciąży, wcale nie jest bardzo długa. Sprawdź, czego należy unikać, gdy spodziewasz się dziecka, aby niepotrzebnie nie narażać się na kłopoty.

Zastanawiasz się, czego nie wolno jeść w ciąży? Takie pytanie warto zadać sobie, gdy tylko dowiesz się o swoim odmiennym stanie, a nawet wcześniej – na etapie planowania dziecka. To najlepszy moment, by przestawić się na prawidłowe odżywianie i uniknąć kłopotów, do których może doprowadzić zły jadłospis. Dbanie o zdrową dietę wcale nie jest trudne. Kobieta w ciąży nie może jeść potraw, które m. in. prowadzą do groźnych zatruć pokarmowych (wywołują je np. salmonella, listeria, toksoplazmoza). Łatwo ich unikniesz, jeśli zrezygnujesz z kilku surowych lub niedogotowanych produktów, zadbasz, aby te, które kupujesz, pochodziły z pewnego źródła i były dokładnie umyte przed przyrządzeniem posiłku. Oto szczegóły.

Czego nie można jeść w ciąży – lista

  • wątróbka
  • sushi
  • owoce morza
  • sery pleśniowe
  • surowe mięso
  • surowe jaja
  • ryby z puszki i wędzone
  • złe tłuszcze

1. Wątróbka

Choć uchodzi za zdrowe danie, w czasie ciąży znajduje się na czarnej liście. Ciężarne powinny jej unikać, podobnie jak przyrządzanych z niej pasztetów i kiełbas. Wątróbka jest bogatym źródłem witaminy A, której przyszłe mamy nie mogą dostarczać sobie w nadmiarze (może zaburzać rozwój dziecka). Polki nie mają niedoborów tej witaminy, a w ciąży często zażywają suplementy diety (jeśli w ich składzie znajduje się witamina A, ryzyko jej przedawkowania, gdy dodatkowo jemy wątróbkę, staje się realne).

2. Sushi

W ciąży nie można jeść surowych ryb, z których przyrządza się sushi, ponieważ ich mięso często bywa zakażone groźnymi bakteriami lub pasożytami. Na szczęście giną one w wysokiej temperaturze, dlatego przyszłe mamy z powodzeniem mogą jadać ryby pieczone lub gotowane. Co więcej – jest to nawet wskazane, bo ryby są ważnym składnikiem ciążowej diety (są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych (NNKT), witaminy D i jodu). Pozostaje pytanie: jakie ryby jeść w ciąży i ile? Zdaniem ekspertów ciężarna powinna jadać dwa razy w tygodniu ok. 100 g tłustych ryb morskich. Specjaliści od żywienia uważają również, że korzyści, jakie niesie jedzenie ryb dla zdrowia mamy i dziecka, przewyższają ryzyko związane z ich skażeniem wynikającym ze środowiska, w jakim żyją. 

3. Owoce morza

Podobnie jak surowe ryby, owoce morza mogą zawierać groźne bakterie lub pasożyty, np. tasiemca. W skorupiakach najczęściej spotykanymi zarazkami jest Salmonella i Campylobacter. Ze względu na wartości odżywcze owoców morza w czasie ciąży można skusić się na nie bardzo rzadko i jedynie pod warunkiem, że są dobrze ugotowane. Dla miłośników sushi najlepszym rozwiązaniem jest sushi wegetariańskie.

4. Miękkie sery pleśniowe

Sery pleśniowe (np. camembert, brie i sery z niebieską pleśnią) mogą zawierać listerię, czyli bakterię, która wywołuje chorobę nazywaną listeriozą. Jej skutkiem w ciąży może być nawet poronienie lub przedwczesny poród. Czy unikniemy ryzyka zarażenia się listerią, jeśli kupujemy ser pleśniowy z pasteryzowanego mleka? Pasteryzacja powoduje zabicie bakterii, ale ryzyko związane z jedzeniem sera pleśniowego w ciąży nadal istnieje.

5. Tatar i salami

Przyszła mama nie może jeść potraw z surowego lub niedogotowanego mięsa, które bywa skażone pasożytami lub bakteriami wywołującymi poważne choroby. Jedząc tatara, carpaccio, szynkę parmeńską czy salami możesz zarazić się na przykład groźną toksoplazmozą (nie jest prawdą, że chorobę roznoszą tylko koty). Z tego powodu, jeśli jesteś w ciąży i masz ochotę na stek, przyrządzaj lub zamawiaj tylko dobrze wysmażony.  

6. Potrawy zawierające surowe jaja

Jedzenie dań, które zawierają surowe jaja (deserów – takich jak tiramisu, serników na zimno, creme brulee, sałatek zawierających domowy majonez) niesie ryzyko zarażenia się salmonellą, groźną dla zdrowia bakterią która odpowiada za zatrucia pokarmowe. W ciąży unikaj również kupowania jaj, jeśli nie masz pewności, że zostały przebadane i były przechowywane w odpowiednich warunkach. 

7. Ryby z puszki i wędzone

Ryby wędzone zawierają dużo soli, a podczas wędzenia mogą wytwarzać się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są rakotwórcze. Uważać należy również na wędzone makrele, które bywają przyczyną zatruć pokarmowych, które mają swoją oddzielną nazwę – skombrotoksizm (zatrucie jest reakcją na duży poziom histaminy w wędzonej rybie). Z kolei ryby z puszki są ciężkostrawne, a niektóre, szczególnie tuńczyk, mogą zawierać dużo rtęci. Co w zamian? Najlepiej jeść ryby gotowane i pieczone.

8. Złe tłuszcze

Unikaj utwardzonych tłuszczów roślinnych (twardych margaryn oraz produktów, w których mogą występować – gotowych ciast, ciastek, kremów), niektórych rodzajów masła orzechowego, olejów przechowywanych w przezroczystych butelkach stojących w świetle (mogą zawierać nadmiar wolnych rodników). Nie kupuj również produktów z obniżoną do zera zawartością tłuszczu – nie są zdrowe, choćby dlatego, że niektóre witaminy bez tłuszczu nie zostaną przyswojone przez organizm. Wybieraj za to olej rzepakowy, lniany, oliwę z oliwek i jedz masło.

Czytaj też:

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

kobieta, ciąża, kuchnia, sałaka, jeść, brzuszek
Dieta w ciąży
Dieta w ciąży - wideo
Ekspert wyjaśnia, jakie produkty mogą w ciąży zaszkodzić, a w które warto wzbogacić swoją dietę.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover 

Kobieta w ciąży jedząca posiłek z diety ciężarnej
Fotolia
Dieta w ciąży
Czego unikać, z czego zrezygnować w ciąży
Jeśli chcesz zrobić wszystko, by urodzić zdrowe dziecko, niektórych produktów powinnaś unikać, a inne od razu wpisać na czarną listę.

Jeśli chcesz zrobić wszystko, by urodzić zdrowe dziecko, niektórych produktów powinnaś unikać, a inne od razu wpisać na czarną listę. Nie zadręczaj się jednak, jeśli od czasu do czasu sięgniesz po niewielkie ilości czegoś, co być może nie jest najzdrowsze, ale na co masz wielką ochotę. Mocna herbata, kawa, „cola" Kofeina zawarta w kawie, herbacie i napojach typu "cola" pobudza matkę i dziecko, a spożywana w nadmiarze może mieć dramatyczne następstwa. Nie wiadomo wprawdzie jak duża dawka kofeiny może być szkodliwa dla płodu, ale właśnie dlatego picia kawy lepiej unikać. Cola zawiera dodatkowo wiele substancji chemicznych o nieznanym dla ciąży działaniu i niepotrzebny cukier . Jedna filiżanka słabej kawy wypita od czasu do czasu nie powinna wprawdzie zaszkodzić twojemu dziecku, podobnie jak słaba herbata, ale najlepiej byłoby przejść na kawę bezkofeinową i lekkie herbatki owocowe (ale nie ziołowe!). Sztuczne środki słodzące Dostarczenie chemii organizmowi, który dopiero się tworzy, zawsze jest niekorzystne. Nigdy nie wiadomo do końca, jak płód na to zareaguje. Unikać należy nie tylko słodzików, ale też potraw i napojów słodzonych sztucznymi środkami, np. sacharyną. Sery pleśniowe i typu camambert Sery powodują dużą nadkwaśność i wzdęcia. Poza tym jedząc je, dostarczamy organizmowi pleśni. W okresie ciąży, gdy skłonność do grzybicy i tak jest bardzo duża, należy tego unikać. Słodkie napoje gazowane Ich picie jest niewskazane z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – może prowadzić do cukrzycy. Po drugie – wpływa na poziom sodu, potasu, magnezu i wapnia (tzw. przesunięcia elektrolitowe). Gdy ciężarna skarży się na nadmierne skurcze nóg, czuje się osłabiona, szybko się męczy, ma kłopoty z zębami i włosami, winę za to mogą ponosić m.in. napoje gazowane. Chipsy i frytki Zawierają duże ilości...

kobieta w ciąży, dieta w ciąży, ciąża, kobieta, sałatka, owoce, zachcianki
Anna Omelchenko - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości
Dieta kobiety przed ciążą i w czasie ciąży znacząco wpływa na formę dziecka nie tylko wtedy, kiedy przychodzi ono na świat, ale i na to, czy będzie zdrowe w przyszłości. Twoje dobre nawyki żywieniowe w ciąży pomogą dziecku w dorosłości uniknąć m.in. nadwagi, cukrzycy i nadciśnienia.

Badania z ostatnich kilku dekad wskazują, że dieta matki przed ciążą oraz w trakcie ciąży wpływa nie tylko na masę urodzeniową dziecka . Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych we właściwych proporcjach wpływa  prawidłowy rozwój narządów płodu, który ma ścisły związek z  ryzykiem chorób cywilizacyjnych w wieku dorosłym. Specjaliści apelują, aby planowanie ciąży zacząć od analizy jadłospisu przyszłej mamy . –  Przygotowanie do ciąży to przede wszystkim kwestia zgromadzenia tych  składników , które będą potrzebne w okresie ciąży i których tak szybko nie da się uzupełnić w trakcie jej trwania. Wtedy możemy uzupełnić to, co wpływa bezpośrednio na rozwój dziecka. Niedobory, które mogą w międzyczasie się pojawić, bardzo szybko narastają i mogą prowadzić do różnego typu zaburzeń.  – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa . Ginekolog dodaje, że kobiety ciężarne powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość, a le również  na  ilość spożywanych produktów. Zbyt duża podaż kalorii w ciąży sprzyja nadwadze matki, a ta z kolei zwiększa ryzyko makrosomii płodu, czyli nadmiernej masy ciała noworodka . Duże rozmiary noworodka mogą być  np.  przyczyną powikłań w trakcie porodu. Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości mówią dr. G. Południewski i prof. dr hab. n. med. W. Furmaga-Jabłońska  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz