zaparcia i jedzenie
fot. Adobe Stock

Twoje dziecko ma zaparcia i kaprysi przy jedzeniu? Bądź czujna!

Chroniczne zaparcia mogą być pierwszym sygnałem, że dziecko ma problemy z integracją sensoryczną. Nie bagatelizuj więc tego problemu i bacznie obserwuj swoją pociechę.
Ewa Janczak-Cwil
zaparcia i jedzenie
fot. Adobe Stock
Jeśli twój przedszkolak ma częste zatwardzenia, zastanów się chwilę: czy jest kapryśny przy jedzeniu? Czy nie cierpi głośnych dźwięków? A może drażni go jasne światło i ogólnie rzecz biorąc jest bardzo wrażliwy na różne bodźce? Pewnie zastanawiasz się, co ma jedno z drugim wspólnego. Wyjaśniamy.

Wrażliwe dzieci okiem naukowców

Po raz pierwszy naukowcy dostrzegli związek między nadwrażliwością sensoryczną dzieci a występującymi u nich przewlekłymi zaparciami. Swoje odkrycia ogłosili w kwietniu 2019 r. na łamach Journal of Pediatrics. To o tyle ważne odkrycie, że właśnie chroniczne zaparcie może być pierwszym sygnałem, że dziecko ma problemy z nadwrażliwością na bodźce i że wymaga fachowej pomocy.
Redakcja poleca: Zaparcia u dzieci - film
Skąd się biorą zaparcia u dzieci? Jak karmić dziecko, które cierpi na zaparcie i kiedy podać leki?

Nadwrażliwość sensoryczna a problemy w toalecie

W USA przebadano 66 przedszkolaków w wieku 3-5 lat, których rodzice zgłaszali, że ich dzieci cierpią na częste zaparcia oraz tak samo liczebną grupę przedszkolaków normalnie się wypróżniających. Sprawdzono, czy "problemy toaletowe" mają jakiś związek z wrażliwością dzieci na bodźce. Okazało się, że związek taki istnieje.

Kaprysy przy jedzeniu mogą sugerować problem

Naukowcy stwierdzili, że przedszkolaki cierpiące na przewlekłe zaparcia często wykazują podwyższoną wrażliwość na konsystencję i smak jedzenia oraz na zapachy. Objawia się to m.in. kaprysami przy jedzeniu i niechęcią do próbowania nowych potraw. Takie dzieci bardzo często wstrzymują oddawanie stolca i unikają wizyt w toalecie. To może być sygnał, że potrzebują pomocy specjalisty.

Potrzeba terapii integracji sensorycznej

Nadwrażliwość sensoryczna polega na tym, że dziecko (lub dorosły) ma problem z odbieraniem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych: dźwięków, światła, dotyku, smaku, a także bodźców płynących z ciała i ucha wewnętrznego (informujących o położeniu ciała w przestrzeni). Nieleczone zaburzenia tego typu mogą prowadzić do stanów lękowych, fobii i nieadekwatnych do sytuacji zachowań.

Do tej pory za symptomy nadwrażliwości sensorycznej, zwane zaburzeniami integracji sensorycznej, uważano następujące zachowania dziecka:
  • częsty niepokój, drażliwość, płaczliwość,
  • unikanie nowych miejsc i ludzi,
  • unikanie kontaktu fizycznego,
  • kaprysy podczas jedzenia nowych produktów i potraw.
Sygnały te najwyraźniej pojawiają się między 6-7 rokiem życia.
Teraz do tej listy, jako wczesny symptom problemów z odbieraniem zmysłów, należy dołączyć częste zaparcia u dzieci w wieku przedszkolnym. Może to być pierwszy sygnał, że dziecko potrzebuje terapii integracji sensorycznej.
Źródło: sciencedaily.com
  [content:1_4364,,,0_18770,0_25838:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy