5 powodów, dla których warto szczepić przeciwko meningokokom [VIDEO]

Zakażenie meningokokami jest jednym z najcięższych zakażeń antybakteryjnych. Najczęściej ma ono postać sepsy i/lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, określanych wspólnie jako inwazyjna choroba meningokokowa. Lekarze zgodnie podkreślają, że szczepienia ochronne są optymalnym sposobem ochrony przed IChM.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Kantar wynika, że wiedza rodziców na temat meningokoków jest znikoma. Co czwarta młoda mama w Polsce o nich nie słyszała.  30 proc. nie wie, jakie mogą być objawy i konsekwencje zakażenia tymi bakteriami.

Szczepienie przeciwko meningokokom

Jeśli chodzi o same szczepienia – i w tym temacie statystyki przerażają. 38 proc. młodych mam w Polsce nie słyszało o możliwości szczepień profilaktycznych, a aż 84 proc. nie orientuje się, w jakim wieku można je wykonać. W efekcie tylko 6 proc. respondentek zadeklarowało, że ich dziecko jest zaszczepione przeciw meningokokom.

Dowiedz się więcej o meningokokach >>> Zaszczep Zdrowiem

Dlaczego warto szczepić?

Szczepienia bezpieczną formą profilaktyki. Ewentualne działania niepożądane po zastosowaniu szczepień przeciwko meningokokom to najczęściej tzw. odczyny miejscowe (zaczerwienienie, obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia) oraz łagodne reakcje ogólne (rozdrażnienie, senność, gorączka, ból mięśni, brak apetytu). Objawy te pojawiają się w ciągu kilku pierwszych dni po podaniu zastrzyku i ustępują bez konsekwencji dla zdrowia osoby szczepionej.
Wielka Brytania pokazała, że szczepienia są również niezwykle skuteczne. W ciągu pierwszych 10 miesięcy realizacji programu powszechnych szczepień, liczba zakażeń inwazyjnych wywołanych przez meningokoki typu B u dzieci uprawnionych do szczepień zmniejszyła się o połowę (w porównaniu z czterema wcześniejszymi latami).

Artykuł powstał w ramach kampanii „Wyprzedź meningokoki”

Zobacz także

Popularne tematy