Objazdowy festiwal swoją podróż rozpocznie w warmińsko-mazurskim, gdzie w dniach 8-10 października, odwiedzi Gołdap. Kolejnymi miastami na trasie festiwalu będą Teremiski (11-13.10), Karlino i Białogard (15-17.10), Krasnystaw (22-24.10), Pacanów (11-13.10) oraz Gębiczyn i Czarnków (22-24.10).

Festiwal Filmów Młodego Widza WĘDRUJĄCE ALE KINO! powstał z myślą o dzieciach i młodzieży z małych miast, gdzie dostęp do najnowszych filmów, zwłaszcza „nierepertuarowych” jest utrudniony. To przewoźna, „walizkowa” wersja Festiwalu, docierająca w różne zakątki Polski z ambitnym, ciekawym programem obejmującym produkcje z całego świata nieznane dotąd szerokiej widowni. Festiwalowy repertuar składa się z filmów traktujących młodego widza, bez względu czy ma zaledwie kilka, czy kilkanaście lat, jako partnera w prowadzonym za pośrednictwem ekranu dialogu.
Festiwal WĘDRUJĄCE ALE KINO! jest organizowany we współpracy z funkcjonującymi w terenie organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz szkołami.

Program i nagrody Festiwalu Wędrujące Ale Kino!
Program Festiwalu tworzą przede wszystkim filmy, które były prezentowane podczas ostatnich edycji Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu. Są to obrazy opowiadające o świecie z perspektywy różnych kultur i konwencji artystycznych. Filmy konkursowe oceni Jury wyłonione spośród miejscowej publiczności dziecięcej. Podczas Festiwalu widzowie w plebiscycie wyłonią odrębnego laureata Nagrody Publiczności. Po zakończeniu całości projektu obliczymy, kto został laureatem publiczności we wszystkich miejscowościach, a nagrodę wręczymy podczas 30. Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu. Nagrody Wędrującego Ale Kino! to Wędrujące Koziołeczki (Koziołki – symbol Poznania – stanowią nagrodę festiwalu „macierzystego” od początku jego istnienia). Ponadto przyznana zostanie Wielka Nagroda Publiczności, której laureata wyłonimy w trakcie plebiscytu publiczności, przeprowadzonego we wszystkich czterech lokalizacjach.

Program Wędrujące Ale Kino! 2012

Zestaw animacji dla najmłodszych
Czas trwania: 45 min.

Hip hip i hurra. Smacznego Adelko
Polska 2011, 13 min.
Film o przygodach duetu detektywów Hip-Hipa i Hurry. Rozwiązując różne zagadki poznają prawdy przyrodniczej na przykład: jak powstają chmury, wiatr, tęcza, skąd się biorą dzieci etc. Jednocześnie na boku rozgrywa się romans między Hipem, a jego sąsiadką żyrafą Różą.

Jak kąpią się szmatki / How the shammies bathed
Łotwa 2010 7’
reż. Edmunds Jansons
Szmatki o imionach Mitenka, Jasiek, Chustek i Skarpeta postanawiają sprawdzić niepokojące odgłosy kapania. Jedna za drugą wspinają się więc po schodach do łazienki, gdzie spotykają Potwora, mieszkającego za drzwiami i zapoznają się z Pluskającą Wodą.

Pikle w tarapatach / Pickels in a pickle
reż. Steffen Schaeffler
Niemcy 2011, 9 ‘
Pickles bawi się przepustem wodnym na sadzawce. Niechcący otwiera go tak szeroko, że cała woda wylewa się ze zbiornika. Jak na złość jego koledzy planowali popływać w stawie następnego dnia. Pickles musi sprawić, żeby woda wróciła na swoje miejsce. Niech się dzieje co chce!

Starszy brat / The Big Brother
reż. Jesús Pérez, Elisabeth Hüttermann
Szwajcaria 2011, 6’
Film dla dzieci opowiadający o zabawie i okrucieństwie wśród najmłodszych. Dwie postacie z kreskówek żyją własnym życiem, w którym pikselacja łączy się z klasyczną animacją. Wyśmiewają i poniżają trzecią, nieskończoną jeszcze postać, ale ich chwilowa wyższość znika bez śladu, gdy okazuje się, że ta postać to ich starszy brat.

Żołędziowy ludek / Acorn Boy
reż. Dace Riduze
Łotwa 2010, 10’
Historia niezdarnego Żołędziowego Ludka i jego przyjaciół, która rozgrywa się w lesie. Czyż nie robiliśmy wszyscy zwierzątek z żołędzi? Żołędziowy Ludek wraz z przyjaciółmi przeżywają niezwykłe przygody. Spotykają małe pajączki, mrówki, pszczoły i wiele innych stworzonek...

Po cichutku
Belgia, Francja 2011, 77’
reż. Olivier Ringer
od 8 lat
Niezwykły film o całkiem zwykłej, małej dziewczynce, której wydawało się, że jest niewidzialna dla swoich rodziców i by się o tym przekonać, postanowiła zniknąć. Tak zaczyna się historia, która mogła zakończyć się źle, a zamienia się w niezwykłą, pełną przygód, wspaniałą podróż w świat nie tylko marzeń.

Nocturna
Francja, Hiszpania 2007, 88'
reż. A. Garcia, V. Moldanado
od 8 lat
Historia małego Tima, który mimo strachu przed ciemnością uwielbia oglądać gwiazdy. Pewnej nocy chłopiec odkrywa, że jedna z jego ulubionych gwiazd gaśnie, zaniepokojony tym zniknięciem, wspólnie ze strażnikiem spokojnych snów dzieci – Pasterzem Kotów wyrusza w niezwykłą i tajemniczą podróż po nocnym świecie. Oswaja swój strach i poznaje zupełnie inną przestrzeń niż ta, którą widzimy za dnia.

Król Maciuś I
reż. Wanda Jakubowska
Polska 1958, 90'
b.o.
Baśń żartobliwie ukazująca w perypetiach dziesięcioletniego króla mechanizm sprawowania władzy. Po śmierci ojca rządy w bajkowym państwie obejmuje dziesięcioletni Maciuś. Równie szlachetne co naiwne reformy, jakie wprowadza, i sposób sprawowania władzy doprowadzają do ogromnego zamieszania, lecz lud ratuje go przed zesłaniem na bezludną wyspę, jak to miało miejsce w książce… Baśń filmowa na podstawie powieści dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka.

Lekcje marzeń
reż. Sebastian Grobler
Niemcy 2011, 105’
od 12 lat
Jest rok 1874. Młody, pełen pasji pedagog Konrad Koch, zostaje zatrudniony w pruskiej szkole dla chłopców. Aby tchnąć życie w swoją nieco zmurszałą placówkę, postępowy dyrektor von Merfeld, zatrudnia młodego pedagoga jako jednego z pierwszych nauczycieli angielskiego. Szybko okazuje się, jak bardzo jest potrzebny uczniom, których cała wiedza o Anglii bazuje na stereotypach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Porównywane ze Stowarzyszeniem Umarłych Poetów dzieło pokazuje pełen surowości, konserwatywny świat XIX-wiecznej pruskiej szkoły, w której wszelkie próby reform były blokowane i nietolerowane.

Korczak
reż. Andrzej Wajda
Polska 1990, 113'
To biograficzna opowieść o doktorze Januszu Korczaku, polskim pedagogu żydowskiego pochodzenia. Historia człowieka rozczarowanego przejawami antysemityzmu, poświęcającemu się całkowicie pracy wychowawczej. Gdy wybucha wojna pełni funkcję lekarza wojskowego, po kapitulacji Warszawy wraca do sierocińca i trwa przy „swych” dzieciach do końca. Film wyróżniony m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Cannes.

ORGANIZATOR
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama