Najpowszechniejsze lęki kobiet w ciąży i młodych mam
Jak sobie z nimi poradzić?
Jest ich wiele i chociaż różnią się od siebie w zależności od sytuacji, wrażliwości kobiety, czy wieku dziecka, to każdy z nich jest tak samo ważny, trudny i istotny. Lęki, bo o nich mowa, to nie wymysły. To problemy, których nie należy bagatelizować. Warto się im bliżej przyjrzeć, poznać je i starać się je opanować.
Z pomocą przychodzi PZU z kampanią "Bez obaw o przyszłość". Sprawdź szczegóły akcji oraz dowiedź się, czego najczęściej obawiają się kobiety w ciąży i młode mamy.
Mamy mają lęki
Obawiamy się i jest to pewnego rodzaju skutek uboczny naszej troski o dziecko, rodzinę, dom, pracę i wiele innych aspektów życia. Bycie mamą to kompilacja wielu emocji i zadań, których lista często zdaje nie mieć końca. Radość i miłość łączą się z bezsilnością, fizyczną słabością, stresem, frustracją, obawami zarówno o z pozoru prozaiczne kwestie (co przygotować na obiad), jak i te poważniejsze (choroby, finanse, organizacja). I tak praktycznie codziennie. Bez względu na to, czy masz urlop czy wolny weekend. Obawy związane z posiadaniem dzieci towarzyszą rodzicielstwu na niemal każdym etapie życia. Są więc całkowicie zasadne i normalne. Czym dokładnie stresują się mamy?
Jak będzie wyglądał poród?
9 miesięcy oczekiwania na dziecko to prawdziwa karuzela emocji. Hormony szaleją, a co za tym idzie, pojawia się wiele skrajności. Od euforii i miłości ponad miarę, po stres i obawy o to, jak będzie wyglądał poród. Perspektywa nieuchronnego rozwiązania sprawia, że w głowie przyszłej mamy wybrzmiewają takie pytania: Czy dam radę urodzić naturalnie? A co jeśli trzeba będzie wykonać cesarskie cięcie? Czy po porodzie będę w stanie zająć się maluszkiem? Czy będę umiała go przebrać, zmienić pieluszkę, wykąpać? A co jeśli pojawią się jakieś problemy, jeśli trzeba będzie wykonać dodatkowe badania? Jak będzie wyglądał pobyt w szpitalu na oddziele położniczym - czy personel się mną odpowiednio zajmie, czy mój lekarz prowadzący będzie podczas porodu?
Ty również zadajesz sobie takie pytania? Nie ma w tym nic złego - to naturalne, że się boisz. Poród to niezwykle stresujący czas. Lęki można postarać się opanować i racjonalizować poprzez rozmowę z ginekologiem, partnerem, bliskimi, a także przez edukowanie w tym zakresie.
Czy będą dobrą mamą?
Gdy obawy związane z porodem miną, hormony nadal buzują. Młode mamy najczęściej poza wielką miłością, czują napływ adrenaliny, który szybko zmienia się w zmęczenie, a nawet smutek. Ta huśtawka emocjonalna nasila kolejne lęki, między innymi o to, czy i kiedy pojawi się laktacja. Dodatkowo młode mamy odczuwają stres związany z opieką nad maluszkiem: czy będą musiały radzić sobie same, czy otrzymają pomoc ze strony partnera lub bliskich. Gdy stres i smutek nie mijają, wiele kobiet zaczyna dostrzegać u siebie objawy baby bluesa, co z kolei rodzi wiele nowych dylematów.
Co w przypadku choroby?
Te lęki bywają paraliżujące. Obawy przed chorobą dziecka niosą ze sobą szereg kolejnych stresów. Czy jestem na to gotowa fizycznie i psychicznie? Czy mam odpowiednie zaplecze finansowe? Czy będę w stanie zorganizować ewentualne wizyty kontrolne, rehabilitacje, badania?
Powrót do pracy
Koniec urlopu macierzyńskiego to również dla wielu mam powód do nieprzespanych nocy. Decyzja o tym, czy posłać dziecko do żłobka i wrócić do obowiązków firmowych lub czy zostać w domu i pozwolić sobie na urlop wychowawczy przynosi sporo nerwów. Młode mamy najczęściej są mocno związane z dzieckiem i wolałyby same się nim zająć. Często obawiają się rozłąki z maluszkiem, perspektywy chorób, trudnych rozstań i powrotu do pracy. W głowie pojawiają się pytania o finanse, organizację życia rodzinnego, umiejętność pogodzenia bycia mamą, żoną i pracownikiem.
Jak poradzić sobie z lękami?
Z pewnością do listy wymienionych lęków dopisałabyś jeszcze wiele innych. Każda z twoich obaw jest ważna. Nie bagatelizuj ich. Jak sobie z nimi poradzić?
1. Postaraj się porozmawiać z najbliższymi
Czasem rozmowa z partnerem, mamą, rodziną, przyjaciółmi może zadziałać kojąco. Pamiętaj, że osoba postronna ma najczęściej świeże spojrzenie na sprawę, a co za tym idzie, jest w stanie pomóc.
2. Poradź się specjalisty
Obawiasz się o poród - skonsultuj to z lekarzem prowadzącym. Masz pytania związane ze stanem zdrowia dziecka - porozmawiaj z pediatrą. Miewasz stany lękowe, nie radzisz sobie z emocjami? Skonsultuj się z psychologiem. Nie szukaj odpowiedzi w sieci. Zamiast tego udaj się do eksperta.
3. Sprawdź szczegóły kampanii PZU „Bez obaw o przyszłość”
To akcja, która powstała w odpowiedzi na lęki kobiet w ciąży oraz młodych mam. PZU doskonale rozumie te obawy, a także chce pokazać, że są one naturalne. Każda kobiet ma do nich prawo, tak samo jak ma prawo do przeżywania macierzyństwa na swój własny sposób.
Oto główne cele przyświecające PZU:
- Informowanie kobiet o standardach opieki okołoporodowej.
- Edukowanie w zakresie praw kobiet w ciąży.
- Wsparcie na każdym etapie życia oraz wskazanie, że kobiety w ciąży są objęte szczególną gwarancją opieki i ochrony.
- Przeciwdziałanie fałszywym przekonaniom dotyczącym ciąży i porodu, które są powszechnie powielanie w mediach społecznościowych.
W ramach kampanii "Bez obaw o przyszłość" eksperci (lekarz-położnik, psycholog, prawnik) udzielą merytorycznego wsparcia.
W tym celu PZU stworzy swoistą bazę wiedzy z materiałami wideo, a także eBook do pobrania, w którym poruszone zostaną najważniejsze zagadnienia, związane z lękami i obawami mam.
7 i 8 października 2023 roku na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie PZU w ramach projektu Zdrowe Życie oraz współpracy z Instytutem Matki i Dziecka, zorganizuje rozmowy panelowe z udziałem wyżej wymienionych ekspertów. W czasie debaty poruszone zostaną kwestie opieki kobiet w ciąży.
Kampania "Bez obaw o przyszłość" jest finansowania z funduszu prewencyjnego PZU SA i PZU Życie SA, inicjatorem kampanii jest Biuro Prewencji.