Dziewczynka urodzona z najstarszego embionu na świecie
fot. Instagram/people

Adoptowali 27-letni zarodek. Córka jest o 18 miesięcy młodsza od mamy!

Embrion dziewczynki został zamrożony w październiku 1992. 27 lat później został on „zaadoptowany” przez rodzinę Gibsonów, która w październiku powitała córeczkę – Molly.
Aleksandra Zaborowska
Dziewczynka urodzona z najstarszego embionu na świecie
fot. Instagram/people
Urodzona w październiku tego roku Molly Gibson ustanowiła nowy rekord pod względem najdłużej zamrożonego embrionu, który doprowadził do szczęśliwego rozwiązania. Poprzedni rekord należał do starszej siostry Molly – Emmy, urodzonej z 24-letniego zarodka.

Najstarszy zarodek na świecie

Rodzina Gibsonów zmagała się z bezpłodnością przez prawie pięć lat. Później para odnalazła ogłoszenie o adopcji zarodków.

„To jedyny powód, dla którego dzielimy się naszą historią. Gdyby moi rodzice nie zobaczyli tego ogłoszenia w wiadomościach, nie byłoby nas tutaj” - powiedziała 29-letnia mama małej Molly i dodała, że jest „w siódmym niebie”. Pani Gibson, nauczycielka w szkole podstawowej i jej mąż, 36-letni analityk ds. cyber-bezpieczeństwa, skorzystali z pomocy National Embryo Donation Center (NEDC). Jest to chrześcijańska organizacja non-profit z Knoxville, która przechowuje zamrożone zarodki niewykorzystane i ofiarowane „w darowiźnie” przez pacjentki korzystające z zapłodnienia in vitro. Według NEDC obecnie w USA przechowywanych jest milion zamrożonych ludzkich embrionów.

Adopcja zarodków rozwiązaniem dla niepłodności?

Założona ponad 17 lat temu organizacja ułatwiła już ponad 1000 adopcji i porodów zarodków. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej adopcji, pary mogą zdecydować, czy chcą adopcji „otwartej” czy „zamkniętej”, w zależności od tego, czy chcą nawiązać kontakt z rodziną dawców.

Parom przedstawia się 200-300 profili dawców wraz z historią demograficzną ich rodziny. „Nas nie obchodziło, jak wygląda dziecko ani skąd się wzięło” - powiedziała pani Gibson.

Według NEDC okres przechowywania zamrożonych zarodków jest niemalże nieskończony. Ramy czasowe są jednak ograniczone wiekiem technologii - pierwsze dziecko urodzone z zarodka zamrożonego po zabiegu in vitro urodziło się w Australii w 1984 roku.

Źródło: BBC, instagram People Magazine

Zobacz też:
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy