Położna Malwina Sierzan

mgr Malwina Sierzan

Położna środowiskowa, pedagożka, doradczyni chustonoszenia. Przygotowuje kobiety do porodu, wspiera mamy w opiece nad noworodkiem  
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

połóg
nietrzymanie moczu po porodzie
kobieta po porodzie

Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?

Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.
laktacja po cesarce
karmienie piersią

Laktacja po cesarce: jak ją pobudzić i w jakich pozycjach karmić noworodka?

Laktację po cesarce pobudza się, przystawiając dziecko do piersi matki. Bez względu na to, w jakiej formie odbywa się poród – pierwsze karmienie powinno nastąpić jak najszybciej.
Pielęgnacja noworodka
niemowlę
1. miesiąc życia dziecka
miesięczne dziecko

Jak pielęgnować noworodka – najważniejsze rady

Jak pielęgnować noworodka? Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Musisz jednak wiedzieć o paru ważnych rzeczach, np. żeby buźkę malucha codziennie przemywać zmoczonym wacikiem, ale... pępka nie smarować niczym. Uszu noworodka nie możesz czyścić patyczkami, a nosek – tylko z zewnątrz.
Sylwia Arlak
dziecko nie chce ssać piersi
karmienie piersią

Dziecko nie chce ssać piersi – najczęstsze powody

To nie jest tak, że dziecko nie chce ssać piersi. Ono chce, ale być może coś mu w tym przeszkadza. Przyczyny problemu mogą być bardzo różne – od przepełnionej piersi po napięcie psychiczne dziecka lub mamy.
Ewa Janczak-Cwil
pieluchowanie
przewijanie dziecka
kupka niemowlaka
zaparcia u niemowlaka

Jak często noworodek robi kupę i siusiu?

Siusiu i kupa maleńkiego dziecka to dla początkujących rodziców często temat numer jeden. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o dziecku. O czym dokładnie świadczą?
objawy połogu
kobieta po porodzie

Połóg – niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

Połóg – niepokojące objawy mogą wyglądać groźnie tylko dla kobiety, ale nie dla lekarza. Jednak są i takie dolegliwości, które faktycznie mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Podpowiadamy, co powinno niepokoić w połogu, a co jest zupełnie normalne i jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się po porodzie.
badania na porodówce
poród
skurcze porodowe
objawy porodu

Poród – prawdziwe i fałszywe objawy oraz ważne badania na porodówce

Poród wywołuje u przyszłych mam wiele emocji. Odróżnienie fałszywych objawów porodu, takich jak np. skurcze przepowiadające, od prawdziwych bywa niełatwe, zwłaszcza w pierwszej ciąży. Wyjaśniamy, kiedy jechać do szpitala i jakich badań na porodówce należy się spodziewać.
przebieg porodu, fazy porodu
etapy porodu
fazy porodu
przebieg porodu

Przebieg porodu – etapy i fazy porodu naturalnego

Przebieg porodu u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej ze względu na jej uwarunkowania fizjologiczne, czy to, który raz rodzi. Poród naturalny dzieli się na kilka etapów, a każdy z okresów porodu – od czasu rozwarcia do urodzenia łożyska – może się różnić czasem trwania u poszczególnych kobiet.
odwiedziny po porodzie
odwiedziny w szpitalu po porodzie

Odwiedziny w szpitalu po porodzie: wskazówki dla mamy i gości

Odwiedziny w szpitalu po porodzie są bardzo radosnym wydarzeniem, jednak budzą też wątpliwości. Jeśli właśnie urodziłaś i nie masz siły na przyjmowanie gości - nie bój się o tym powiedzieć. Jeśli jesteś gościem i ustaliłeś z mamą, że możesz ją odwiedzić w szpitalu po porodzie, nie przychodź późnym wieczorem - zazwyczaj kobiety chcą już wtedy odpocząć. Staraj się także zachowywać cicho, by nie zakłócać spokoju innych pań z sali.