dziecko nie chce ssać piersi
AdobeStock
Karmienie

Dziecko nie chce ssać piersi – najczęstsze powody

To nie jest tak, że dziecko nie chce ssać piersi. Ono chce, ale być może coś mu w tym przeszkadza. Przyczyny problemu mogą być bardzo różne – od przepełnionej piersi po napięcie psychiczne dziecka lub mamy.
Położna Malwina Sierzan
mgr Malwina Sierzan
Konsultacja merytoryczna

Na różnym etapie rozwoju dziecka mogą pojawić się różne problemy, które sprawiają, że maluch nie chce ssać piersi. Przyczyny kłopotów ze ssaniem mogą być zewnętrzne lub może mieć je samo dziecko. Na szczęście z wszystkimi najczęściej można sobie poradzić samodzielnie lub z pomocą położnej, doradcy laktacyjnego albo pediatry.

Spis treści:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Karmienie piersią, gdy dziecko nie chce ssać

Jeśli masz wrażenie, że twoje dziecko nie chce ssać piersi, nie zrażaj się. Po prostu konsekwentnie je do niej przystawiaj. Jeśli maluszek jest głodny, będzie z zapałem chwytać sutek, a jeśli głodny nie jest, odmówi ssania albo possie chwilę, aby się pocieszyć lub uspokoić.

Wiele świeżo upieczonych mam, które urodziły pierwsze dziecko, ma wiele wątpliwości dotyczących karmienia: czy dziecko się najada, czy właściwie chwyta sutek, dlaczego czasami nie chce ssać piersi. Trzeba dać sobie czas, poznać się z dzieckiem i nauczyć rozpoznawać jego potrzeby. Nie należy się denerwować, zwłaszcza w momencie przystawiania niemowlęcia do piersi. Weź więc głęboki oddech i poznaj przyczyny, dla których najczęściej dziecko nie chce ssać piersi.

Dlaczego noworodek nie chce ssać

Zdarza się, że noworodek ma osłabiony odruch ssania albo nieprawidłowości w budowie jamy ustnej (np. za krótkie wędzidełko), które uniemożliwiają mu skuteczne ssanie. Jeśli noworodek mimo usilnych prób przyssania się do piersi, nie potrafi tego zrobić, trzeba skonsultować się z położną środowiskową, doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Specjalista obejrzy jamę ustną dziecka, zbada, czy odruch ssania jest prawidłowy i w razie potrzeby podpowie, jak radzić sobie z karmieniem maluszka. Poniżej inne, najczęstsze przyczyny, dla których noworodek nie chce ssać.

Pierś jest zbyt pełna

Wypełniona do granic wytrzymałości mlekiem pierś jest twarda i dziecku może być trudno zassać do ust wystarczająco dużą część brodawki, aby mogło skutecznie pobierać z niej pokarm.

Rada: Przed karmieniem ręcznie lub laktatorem odciągnij trochę mleka – tylko tyle, aby pierś zmiękła. Pamiętaj, że w pierwszym miesiącu życia dziecka zalecana liczba karmień piersią w ciągu doby to 8-12, a karmienie na żądanie to podawanie piersi dziecku również wtedy, gdy potrzebuje tego matka (np. odczuwając przepełnienie piersi).

Obrzęk piersi

Gdy zaobserwujesz, że obie piersi są obrzęknięte, ucieplone, bolesne, brodawki są spłaszczone lub wyglądają na takie przez obrzękniętą otoczkę, a ty jesteś w pierwszych tygodniach po porodzie, to najprawdopodobniej masz obrzęk piersi. Twój maluch może mieć problem z uchwyceniem brodawki, co będzie powodowało jego frustrację i zwiększało twój niepokój.

Rada: To, co możesz zrobić, to zmiękczyć otoczkę poprzez odciąganie niewielkiej ilości pokarmu przed karmieniem, po to, aby dziecku było łatwiej ją uchwycić. Postaraj się dodatkowo zrelaksować w trakcie karmienia. Jest to stan, który najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Mleko wypływa za szybko

Czasami mleko wypływa z piersi samoistnie i zbyt dużym strumieniem, zalewając jamę ustną niemowlęcia. Maluszek krztusi się i wypluwa brodawkę. Zdarza się to najczęściej wtedy, gdy pierś jest przepełniona.

Rada: Staraj się karmić dziecko wtedy, gdy tylko zaczyna wykazywać oznaki głodu, nie czekaj, aż zacznie się gwałtownie domagać piersi, a ona sama stanie się przepełniona. Możesz także tuż przed przystawieniem dziecka do piersi odciągnąć trochę mleka, aby nie wypływało pod dużym ciśnieniem. Najlepszą pozycją do karmienia w sytuacji, gdy maluch sobie nie radzi z szybkością wypływu lub ilością mleka, jest pozycja naturalna (mama jest w pozycji półleżącej na wznak, dziecko leży na brzuchu mamy, wzdłuż lub na ukos). Dzięki grawitacji wypływ mleka jest wolniejszy, co zmniejsza ryzyko krztuszenia się dziecka i puszczania piersi.

Dziecko chwyta pierś zbyt płytko

Podczas karmienia prawidłowo przystawione niemowlę wciąga do buzi całą brodawkę i większą część jej otoczki. Tylko taki chwyt pozwala niemowlęciu skutecznie ssać. Zbyt płytki chwyt sprawia, że mleka wypływa zbyt mało lub wcale nie płynie do ust dziecka, a mama może odczuwać ból. Maluch wtedy się denerwuje i nie chce ssać.

Rada: Naucz się, jak podawać dziecku pierś. Noworodkom warto czasem pomóc, chwytając pierś 1 cm nad otoczką brodawki, lekko ją spłaszczając i przysuwając główkę malucha w stronę brodawki w momencie, gdy ma bardzo szeroko otwarte usta. W razie kłopotów poproś o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego. 

Pokarmu jest zbyt mało

To najczęściej podawana przyczyna, która prowadzi do szybkiego zakończenia karmienia piersią, bądź dokarmiania dziecka. Przyczyny niedoboru pokarmu mogą leżeć po stronie matki (bardzo rzadko), po stronie dziecka lub wynikać z nieprawidłowego postępowania. Należy pamiętać, że pierwsze tygodnie po porodzie to regulacja laktacji. To, co możesz zrobić to zgłębianie wiedzy na temat fizjologii laktacji jeszcze przed porodem, znalezienie grupy wsparcia, wybranie położnej środowiskowej, która będzie cię wspierała w pierwszych tygodniach laktacji. Twoje piersi potrzebują trochę czasu, aby dostosować produkcję mleka do potrzeb małego ssaka.

Rada: Przystawiaj niemowlę do piersi często – ssanie stymuluje laktację. Jeżeli nadal jesteś zaniepokojona i chcesz mieć pewność, że maluch zjada odpowiednią ilość mleka – opowiedz o swoich wątpliwościach osobie zajmującej się laktacją, która zbada i zważy twojego malucha, zbada twoje piersi oraz oceni akt karmienia. 

To ciekawe! Jesteś w dobrym nastroju, z miłością patrzysz na malca? Zwiększasz ilość hormonów odpowiadających za produkcję twojego mleka.

Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi

Poniżej wymieniamy najczęstsze problemy, przez które niemowlę, które przestało być już noworodkiem, nie chce ssać sutka. Spróbuj zdiagnozować problem i go wyeliminować lub przeczekać.

Zatkany nosek

Niemowlę potrafi coś, czego nie umieją dorośli – ssać i połykać podczas oddychania przez nos. Gdy maluszek dostaje kataru, nie może skorzystać z tej umiejętności – musi oddychać przez usta. To dlatego podczas karmienia niemowlę z zatkanym noskiem się wścieka i często wypluwa pierś, żeby zaczerpnąć powietrza.

Rada: Oczyść nosek dziecka przed przystawieniem go do piersi. Używaj w domu nawilżacza powietrza i nie czekaj, aż maluszek będzie bardzo głodny, bo wtedy jest jeszcze mniej cierpliwy.

Niemowlę jest zmęczone

Senne dziecko zasypia przy piersi, przez co nie najada się i szybko znowu dopomina się o jedzenie.

Rada: Małego śpiocha, który zbyt szybko zasnął przy piersi, można delikatnie budzić i dalej karmić. Wystarczy połaskotać mały nosek lub policzek.

Dziecko (lub mama) jest podenerwowane

3-miesięczne dziecko nie chce ssać piersi? Tak zdarza się wtedy, gdy jest wytrącone z równowagi nadmiarem bodźców lub zlęknione. Czasami maleństwo wyczuwa podenerwowanie mamy i samo zaczyna się niepokoić, przez co ma problemy ze ssaniem.

Rada: Zapewnij dziecku spokojną atmosferę w domu. Na czas karmienia siadaj w spokojnym miejscu, możesz maluszkowi nucić lub śpiewać spokojne melodie, aby je nieco wyciszyć. Sama postaraj się także odprężyć – pomyśleć o czymś przyjemnym, rozluźnić wszystkie mięśnie i spokojnie oddychać. Pomaga też przyciszenie radia czy telewizora i odłożenie smartfona.

Zbyt wczesne wprowadzenie smoczka uspokajającego lub butelki

Smoczki mają inny kształt niż pierś mamy. Gdy zacznie się je stosować zbyt wcześnie, maluszek może tak mocno przyzwyczaić się do gumowego kształtu, że ssanie piersi wyda mu się niewygodne.

Rada: Powstrzymaj się z podawaniem dziecku smoczka uspakajającego i butelki. Najlepiej jest unikać podawania dziecku butelki przed upływem 6. miesiąca życia dziecka. Jest na to za późno? Zmień smoczek na inny. Może nowy model nie będzie zakłócał karmienia piersią?

Problemy z jamą ustną lub choroba

Ząbkowanie, pleśniawki, gorączka, ból gardła lub ucha – czasami to różne dolegliwości mogą nie pozwalać dziecku spokojnie ssać.

Rada: Na bolesne ząbkowanie lub pleśniawki pomogą znieczulające żele, które warto zaaplikować tuż przed przystawieniem maluszka do piersi. Przy infekcjach trzeba stosować się do zaleceń lekarza i wykazać cierpliwością. Chore niemowlę ma prawo być marudne i kaprysić przy jedzeniu. Dolegliwości miną wraz z powrotem do zdrowia.

Zmiana smaku mleka

Niektóre leki, ostre przyprawy lub np. czosnek mogą zmienić smak i zapach mleka w taki sposób, że twoje niemowlę to odczuje. Bardzo rzadko powodują one niechęć dziecka do ssania.

Rada: Pamiętaj natomiast, że karmienie piersią jest jedną z dróg poznawania smaków przez twojego malucha, więc dobrze, żeby twoje odżywianie było urozmaicone, a już na pewno nie powinnaś eliminować produktów na własną rękę.

Zmiana zapachu mamy

Niemowlę po zapachu rozpoznaje ciało matki. Zapach, który pozna i zapamięta, jest dla niego synonimem bezpieczeństwa, spokoju i pełnej piersi. Gdy zapach mamy się zmieni, maleństwo może się niepokoić i mieć kłopoty ze ssaniem piersi.

Rada: Przez pierwsze miesiące życia dziecka nie zmieniaj dezodorantu ani innych pachnących, kosmetyków, których używasz. Na marginesie: okres karmienia piersią to nie jest najlepszy czas na używanie intensywnie pachnących kosmetyków.

Dokarmianie mieszanką modyfikowaną

Wydaje ci się, że masz mało pokarmu i podajesz niemowlęciu nie tylko pierś, ale i butelkę z mieszanką mleczną? Błąd!

Rada: Sprawdź, jak dzidziuś przybiera na wadze. Jeżeli rośnie prawidłowo, mleka masz wystarczająca ilość. Jeśli myślisz, że słabo, poradź się położnej lub konsultanta laktacyjnego. Fachowcy podpowiedzą ci, co zrobić, by mleka było więcej. Dużo odpoczywaj, a najlepiej połóż się z dzidziusiem na cały dzień do łóżka i podawaj pierś, kiedy tylko ma na to ochotę.
Czasem konieczne jest dokarmianie mieszanką. Powinien to jednak zlecić lekarz (zarówno rodzaj mleka, jak i jego ilość).

Sprawdź także:

karmienie piersią
Panthermedia
Karmienie
Karmienie noworodka: 7 błędów, których lepiej nie popełniać
Wydaje się proste: wystarczy podać noworodkowi pierś, gdy tylko jest głodny. Ale... skąd wiedzieć, kiedy jest głodny i czy się najadł? Karmienie piersią noworodka nie zawsze idzie jak po maśle.

Karmienie piersią noworodka nie zawsze jest proste. Rzadko karmienie piersią noworodka wygląda tak, jak to sobie wyobrażałaś: dziecko wpatruje się w ciebie i spokojnie ssie pierś. Bywa i tak, że noworodek nie chce ssać, krztusi się mlekiem, płacze. Albo odwrotnie: w ogóle nie daje się „odłączyć” od cycusia. Powodem tych kłopotów często są błędy. Nie popełniaj tych błędów!  1. Nie podawaj piersi za każdym razem, gdy noworodek zapłacze Płacz nie zawsze jest spowodowany głodem . Dlaczego noworodek płacze ? Płacz to mowa noworodka. Gdy noworodek płacze, to mówi ci o rzeczach, które mu się nie podobają: uwiera go pieluszka, dokucza pragnienie, boli brzuszek, bo napił się za dużo mleka. Może noworodek wcale nie chce jeść, tylko chciałby się trochę przytulić? Podejdź do niego, weź go na ręce, sprawdź, co się dzieje. Przecież gdy ciebie boli brzuch, też nie masz ochoty na jedzenie.    2. Nie denerwuj się, jeśli noworodek jest niespokojny, gdy karmisz go piersią   Nie myśl, że z tobą coś jest nie w porządku albo, że Twoje mleko jest słabej jakości lub nawet dziecku szkodzi. Jeśli noworodek wierci się i popłakuje, gdy karmisz go, to może po prostu boli go brzuszek? Uspokój dziecko, pogłaszcz je po brzuszku, ponoś chwilę na rękach, uśmiechnij się do niego. Gdy przestanie się złościć, zaproponuj pierś. Ale w chwili spokoju zwróć uwagę na to, co jesz: może w Twoim menu jest coś, co dziecku szkodzi? Na liście podejrzanych są głównie: kawa, herbata i wszelkie dania smażone.        3. Gdy karmisz noworodka piersią, nie musisz pić mleka i bawarki Gdy karmisz noworodka piersią, nie musisz pić mleka ani bawarki - to nieprawda, że bawarka wzmaga laktację. Mleko i nabiał są potrzebne (jeśli ty lub twoje dziecko nie macie alergii pokarmowej na mleko ), ale we wszystkim konieczny jest umiar....

jak polubić karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
22 rady, dzięki którym polubisz karmienie piersią
Nie zawsze od początku karmienie piersią idzie jak po maśle. Bądź jednak cierpliwa, twoje dziecko jeszcze cię zaskoczy pięknym ssaniem!

Wiesz, że pierwszy odruchy szukania piersi twój maluszek miał już gdy byłaś w 13 tygodniu ciąży ? Czy nie jesteś pewna, jak przystawić dziecko do piersi? Boisz się, że robisz coś nie tak? Nie ty jedna! Abyś uwierzyła, że karmienie może być łatwe, że można je polubić, przygotowaliśmy listę rzeczy, o których warto pamiętać. Po to, by karmienie ci się udało! W karmieniu piersią nie chodzi tylko o to, by dziecko się najadło. Może się też najeść mlekiem modyfikowanym. W ssaniu piersi chodzi o coś więcej: o zdrowie (każdy łyk to przecież mnóstwo cennych składników), miłość, czułość, poczucie bezpieczeństwa. Na pewno – tak jak każdej mamie – zdarzają ci się chwile zwątpienia i kłopoty, z którymi nie wiesz, jak sobie poradzić. Boisz się, że dziecko jest głodne, a pokarm nie taki idealny. Zastanawiasz się, czy nie lepiej odstawić maluszka od piersi. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Tobie też uda się karmić! Musisz w to uwierzyć i pamiętać, że... 1. Kobiecy pokarm jest lepszy od każdej mieszanki       Zawiera składniki (np. przeciwciała i komórki odpornościowe), które nie mogą się znaleźć w mlekach modyfikowanych. Mleczko z piersi działa jak naturalna szczepionka. Twój pokarm ma też specjalne składniki bakteriobójcze i przeciwciała chroniące przed alergią. Korzystnie wpływa na inteligencję: dzieci karmione piersią do 7–9 miesiąca życia mają wyższe IQ od tych, które piły mleko mamy przez miesiąc. Jeszcze się wahasz?       2. Dla powodzenia w karmieniu piersią ważne są pierwsze dni       Maluszek uczy się prawidłowego sposobu ssania. Jeśli przyzwyczai się źle chwytać pierś, potem trudno go tego oduczyć (chociaż oczywiście jest to możliwe). Po to, by w piersiach było dużo mleka, muszą one być pobudzane.  ...

niemowlę, butelka, karmienie
Karmienie
Jak odciągać i przechowywać mleko?
Twierdzisz, że odciąganie mleka wcale nie jest takie proste? Ok, możesz się poddać lub spróbować jeszcze raz. Jeśli uwierzysz w sukces, będzie łatwiej. Poznaj dobry sposób na odciąganie mleka i zasady przechowywania pokarmu.

Nawet jeśli zamierzasz przez cały rok nie wracać do pracy, tylko być razem ze smykiem, nieraz będziesz go chciała zostawić z babcią, ciocią czy tatą. Warto więc nauczyć się przygotowywać zapasy ze swojego mleka. Muszę mieć laktator czy mogę odciągać ręcznie? Wszystko zależy od tego, jak często chcesz odciągać mleko . Jeśli myślisz, że zdarzy ci się to raptem kilka razy, naucz się ręcznego odciągania. To nie takie trudne! Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby maluszkowi wystarczyło na jedną porcję, czyli około 120–150 ml): zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. włącz muzykę, którą lubisz, przygotuj czysty, wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź, weź głęboki oddech wyobraź sobie coś bardzo miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości około 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Mleko wkrótce zacznie wypływać. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zobaczysz, zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać z drugiej piersi. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Lepszy jest laktator ręczny czy elektryczny? Gdy chcesz bardzo często odciągać mleko (np. wracasz do pracy), warto kupić elektryczny. Możesz go też wypożyczyć (zapytaj o taką możliwość w szpitalu położniczym). Jeśli zamierzasz odciągać rzadziej, wystarczy ręczny. Wybierz taki o regulowanej sile ssania, bo odciąganie nie może cię boleć. Niektóre laktatory mają dodatkową wkładkę sylikonową masującą pierś (są mamy, którym to pomaga)....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj