praca mam więcej warta niż zysk branży technologicznej
fot. Adobe Stock

Ile jest warta mama siedząca w domu z dzieckiem? Policzono, to niewyobrażalne sumy!

„Niewidoczna" praca kobiet przynosi o wiele większe zyski niż branża technologiczna - ogłosili eksperci w raporcie organizacji humanitarnej Oxfam.
Agnieszka Majchrzak
praca mam więcej warta niż zysk branży technologicznej
fot. Adobe Stock
Ten raport powinien uciąć wszelkie dyskusje pod tytułem, że kobieta siedząca w domu z dziećmi tak naprawdę niewiele robi. Policzono, ile wynosi opieka nad potomstwem 24 h, ich wychowywanie, sprzątanie, robienie zakupów i masa innych domowych obowiązków. Wyszły z tego niebotyczne sumy. Zobaczcie!

Mamy zarabiają tryliony dolarów 

„Na całym świecie kobiety pracują codziennie 12,5 mld godzin bez wynagrodzenia" – wynika z raportu organizacji humanitarnej Oxfam. Eksperci szacują, że nieodpłatna praca wykonywana przez kobiety przynosi dla globalnej gospodarki trzy razy więcej zysku niż branża technologiczna.

Oxfam oszacował, że nieodpłatna praca kobiet daje rocznie 10,8 tryliona dolarów dla światowej gospodarki.
Redakcja poleca: Dziecko po rozwodzie: raz u mamy, raz u taty, czy to dobre? [WIDEO]
Opieka naprzemienna jest w Polsce coraz częściej stosowana, ale wymaga ona spełnienia odpowiednich warunków - mówi psycholog Alicja Budzyńska. Zobacz film, w którym ekspert tłumacz,y kiedy taka opieka nad dzieckiem po rozwodzie jego rodziców ma sens.

Praca kobiet w domu to „niewidzialny" silnik gospodarki

„To bardzo ważne, abyśmy zdali sobie sprawę, że niewidzialnym silnikiem naszej gospodarki jest tak naprawdę nieopłacana praca opiekuńcza kobiet. To musi się zmienić" – apeluje prezes Oxfam India Amitabh Behar.

Behar przywołał przykład hinduski – Buchu Devis, która każdego dnia poświęca około 17 godzin pracom domowym, związanym m.in. z przygotowaniem posiłków czy pozyskaniem wody, po którą musi iść pieszo trzy kilometry. Do tego dochodzi praca zarobkowa – bardzo słabo płatna, w trudnych warunkach.

Ludzie protestują, nie chcą dłużej akceptować tych nierówności, nie chcą żyć w takich warunkach – podkreślił Behar.

Matki cały czas są niedoceniane

Przykład podany przez prezesa indyjskiego oddziału organizacji może wydawać się skrajny, warto jednak podkreślić, że dotyczy milionów kobiet, matek żyjących w ubóstwie, często bez dostępu do opieki medycznej i pracy na godnych warunkach.

Raport Oxfam analizuje sytuację życiową kobiet w krajach rozwijających się, to jednak wart jest uwagi, gdyż pokazuje skalę wysiłku kobiet i ich pracy. Jest ona drastycznie niedoceniana, pomijana.

Ekonomiści z reguły skupiają się na wielkich liczbach i rzadko pochylają się nad wyceną prac domowych, ale my mamy, dobrze wiemy, ile wysiłku wymaga prowadzenie domu i opieka nad dzieckiem. Wystarczy spisać wszystkie czynności, które wykonujemy codziennie, a potem obliczyć, ile trzeba by było za nie zapłacić niani oraz pomocy domowej. To są naprawdę duże sumy. 


Źródło: national-geographic.pl

Zobacz też:  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 23 głosy

Zobacz także

Popularne tematy