Artur – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe i patroni
Imię Artur jest bardzo popularne w Polsce, ale i za granicą. Co ciekawe, pochodzi ono z języka celtyckiego. Posiadacz tego imienia jest osobą niezwykle towarzyską. To urodzony dyplomata, który zażegna nawet najgłębszy konflikt. Jest niezwykle kontaktowy, co wykorzystuje zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Jest mocno skupiony na najbliższych. To urodzony realista o pogodnym usposobieniu, honorowy i szlachetny. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Arturze.
Spis treści
- Znaczenie imienia Artur
- Artur - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Artur
- Imieniny Artura
- Imię Artur dla dziecka
- Artur - edukacja
- Artur - rodzina i miłość
- Artur - predyspozycje zawodowe
- Znani Arturowie
- Artur w innych językach
- Artur - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Artur
- Ciekawostki na temat imienia Artur
- Artur - szczęśliwa liczba
- Artur - szczęśliwy kamień
- Artur - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Artur
Artur to jedno z najczęściej wybieranych imion dla chłopców. Nic dziwnego, noszącą je osobę cechuje empatia, wysoka kultura osobista, wrażliwość i dobre serce. Co więcej, jego posiadacze są bardzo szlachetni i honorowi. Nie rzucają słów na wiatr i starają się spełniać obietnice. Artur to realista z praktycznym podejściem do życia, urodzony indywidualista, introwertyk. Uwielbia spędzać czas w zaciszu domowym. Niestety, jest niecierpliwy i dość łatwo się denerwuje.
Artur - pochodzenie
Imię pochodzi z języka celtyckiego i składa się z połączenia dwóch słów: art oznaczającego „niedźwiedź” oraz ur, czyli „piękny”, „młody”. Imię to często wiązane jest także z wyrazem ard, czyli „szlachetny”.
Zdrobnienia imienia Artur
Najbardziej powszechnym zdrobnieniem jest bez wątpienia forma Arturek. Wiele osób zwraca się do posiadaczy tego imienia także: Arcio, Arciuś, Arcik, Arturuś, Artunio, Art, Arturo, Artuś, Arni czy Arteczek.
Imieniny Artura
Arturowie najczęściej obchodzą imieniny 6 października, co jest związane ze wspomnieniem św. Artalda. Mogą jednak świętować także 15 listopada (wspomnienie św. Artura) oraz 11 grudnia (wspomnienie błogosławionego Artura Bell’a).
Imię Artur dla dziecka
Artur jako dziecko jest osobą nieco niedostępną i tajemniczą. To efekt silnego skupienia na sobie i swoich potrzebach. Młody Artur uwielbia otaczać się ulubionymi zabawkami. Świetnie dogaduje się z członkami rodziny - to oni są dla niego często mentorami i drogowskazami, zwłaszcza w najmłodszych latach. Poza tym Artur jest wrażliwy i kreatywny. Lubi spędzać czas wolny w domu.
Artur - edukacja
Głowa Artura jest pełna pomysłów. Jest to cecha widoczna już we wczesnych latach szkolnych. Posiadacz omawianego imienia bardzo łatwo przyswaja wiedzę i nowe umiejętności. Lubi się uczyć, jednak nie jest typem osoby, która otrzymuje same najwyższe oceny. Nie wszystkie przedmioty w szkole go interesują. Jest osobą skrupulatną i utalentowaną. Chętnie angażuje się w projekty szkolne, zwłaszcza te charytatywne.
Artur - rodzina i miłość
Artur otacza się zaufanymi osobami. W kontaktach międzyludzkich jest bardzo otwarty, ciepły i pogodny. To idealny przyjaciel - lojalny i dotrzymujący słowa. Jego najlepszym przyjacielem jest… on sam! Indywidualista i introwertyk, w życiu poszukuje jedynej miłości. Założenie rodziny nie jest dla niego priorytetem, jednak jeśli już pozna swoją wybrankę, na pewno jej niczego u jego boku nie zabraknie.
Artur - predyspozycje zawodowe
Artur to osoba odpowiedzialna, jednak potrzebuje motywacji do podjęcia stanowczych kroków. Jeśli już zabiera się za jakieś zadanie, jest typem lidera, który będzie kontrolerem. Lepiej czuje się na stanowiskach nadzorujących niż wykonujących. Ma umysł analityczny, przeplatany nutką artystycznej duszy. Jeśli zauważy, że zadanie, którego się podjął, jest za trudne, natychmiast z niego zrezygnuje.
Znani Arturowie
Imię Artur jest niezwykle popularne nie tylko w Polsce. Lista jego posiadaczy jest imponująca. Warto wspomnieć o polskich przedstawicielach: polityku Arturze Dziamborze, judoce Arturze Kejzie, bokserze Arturze Kłysie, dziennikarzu Arturze Olechu czy aktorach Arturze Barcisiu i Arturze Chamskim. Za granicą są to np. Arthur Evans, brytyjski archeolog, i Arthus Harris, brytyjski marszałek lotnictwa.
Artur w innych językach
Artur jest imieniem obecnym w kilkudziesięciu językach, m.in.:
- Arthur - j. angielski;
- Artza - j. baskijski;
- Arttu - j. fiński;
- Arthur - j. gruziński;
- Artur - j. słowacki;
- Arturo - j.włoski, hiszpański;
- Arturo, Artois - j. francuski;
- Arturs - j. łotewski.
Artur - patroni
Imię to nosiło dwóch świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego:
- błogosławiony Artur Bell - angielski męczennik z czasów reformacji;
- święty Artur z Glastonbury - benedyktyn.
Przysłowia i cytaty z imieniem Artur
Choć imię Artur jest bardzo popularne w Polsce, ze względu na jego pochodzenie trudno znaleźć związane z nim przysłowia i cytaty.
Ciekawostki na temat imienia Artur
Posiadacze tego imienia mają swoje dni pomyślne: poniedziałek i czwartek. Co więcej, warto wspomnieć także o szczęśliwych miesiącach: czerwcu i listopadzie. Artur, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją pomyślność, powinien zaopatrzyć się w amulety roślinne. Są to powój polny i tarnina.
Artur - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą mężczyzn o imieniu Artur jest 6. Numerologiczne szóstki są osobami bezkonfliktowymi i cierpliwymi. Zdecydowanie stawiają rodzinę na pierwszym miejscu. Szóstki są także bardzo szlachetne. To uosobienie opiekuńczości.
Artur - szczęśliwy kamień
Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także do imienia. Uważa się, że szczęśliwymi kamieniami Artura są malachit i kamień księżycowy. Pierwszy ma ostrzegać posiadacza przed niebezpieczeństwem i chronić go przed ciemnymi mocami. Wprawia w pozytywne wibracje, napawa pogodą ducha. Co więcej, malachit wspiera dobre przemiany. Kamień księżycowy ma bardzo podobne działanie - sprzyja wewnętrznemu wzrostowi siły. Łagodzi stres, niestabilną sytuację i zapewnia spokój.
Artur - szczęśliwy kolor
Szczęśliwymi kolorami Artura są srebrny i szaroniebieski. Obydwa mają bardzo podobną symbolikę - spokój, opanowanie, stabilność czy uduchowienie.