Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Baltazar

Babilońskie imię Baltazar w dosłownym tłumaczeniu oznacza „niech Baal zachowa jego życie” albo „niech Baal chroni króla”. Określenia te odnoszą się do bóstw z mitologii babilońsko-asyryjskiej. Baltazar to mężczyzna o niebywałej odporności psychicznej, który emanuje spokojem ducha. Jest ciekawy świata, jednak jako domator woli poznawać go z bezpiecznego miejsca. Za największą wartość w życiu uznaje miłość i rodzinę.

Baltazar - pochodzenie

Imię Baltazar pochodzi z mitologii babilońsko-asyryjskiej i szybko zostało zaadaptowane przez kulturę semicką. W języku hebrajskim brzmi ono Belteszassar. Do tradycji chrześcijańskiej przeniknęło wraz z biblijną postacią mędrca ze Wschodu, Baltazara, który wraz z Kacprem i Melchiorem przyniósł nowo narodzonemu Jezusowi drogocenne dary. Najwcześniejsze polskie źródła, które wspominają to imię, pochodzą z XIII wieku.

Zdrobnienia imienia Baltazar

Imię Baltazar w podstawowej wersji brzmi bardzo dostojnie i poważnie. Dlatego doczekało się wielu zdrobnień, takich jak: Baltazarek, Bal, Balo, Balu, Balek, Balunio, Baltazuś, Baltek, Balti, Baluś i Baltazy.

Imieniny Baltazara

Najpopularniejszą datą imienin Baltazara jest 6 stycznia, czyli popularne święto Trzech Króli. Inne dni, w które można świętować, to 20 czerwca i 18 września.

Imię Baltazar dla dziecka

Baltazar należy do nietypowych i bardzo rzadko spotykanych imion. W 2020 roku nazwano tak tylko 5 chłopców, co dało dopiero 419. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku Baltazar nieco awansował w rankingu - nazwano tak 3 młodych Polaków, co oznacza 340. miejsce na liście.

Baltazar - edukacja

Baltazar to pracowity uczeń, który perfekcyjnie przygotowuje się do sprawdzianów. Dzięki wrodzonej ciekawości świata nauka sprawia mu ogromną przyjemność. Nauczyciele cenią go nie tylko za błyskotliwy umysł, lecz także za łagodne usposobienie - Baltazar potrafi dostosować się do panujących zasad i nie zadaje kłopotliwych pytań. Po zajęciach chętnie bierze udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych.

Baltazar - rodzina i miłość

Baltazar nie jest typem mężczyzny, który flirtuje bez zobowiązań. Gdy tylko wejdzie w dorosłość, zaczyna szukać kobiety na całe życie. Interesuje go jedynie stabilny związek oparty na wzajemnym szacunku, zaufaniu i wierności. Baltazar bywa nieco powściągliwy w okazywaniu uczuć, jednak nie stanowi to przeszkody w tworzeniu trwałych więzi. Jest domatorem, a jego ulubioną formą spędzania wolnego czasu po pracy jest popołudnie z rodziną w domu.

Baltazar - predyspozycje zawodowe

Baltazar jest wyjątkowo ambitnym pracownikiem ze skłonnością do pracoholizmu. Doskonale sprawdzi się w profesjach, które wymagają łagodnego usposobienia, siły psychicznej oraz opanowania. Mężczyzna o tym imieniu doskonale sprawdzi się jako szef własnej firmy, ale może być także lekarzem, prawnikiem, nauczycielem, a nawet politykiem.

Znani Baltazarowie

W Polsce trudno znaleźć sławną osobę o tym imieniu. Za granicą jest jednak wielu słynnych Baltazarów. Wśród nich są m.in. aktorzy, artyści i sportowcy: Balthazar Getty (amerykański aktor), Balthasar Kłossowski de Rola (francuski malarz polskiego pochodzenia), Balthasar Schneider (austriacki skoczek narciarski) oraz Baltasar Kormákur (islandzki aktor i scenarzysta).

Baltazar w innych językach

Imię Baltazar występuje też w innych językach. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • j. angielski - Balthasar;
  • j. niemiecki - Balthasar;
  • j. francuski - Balthasar;
  • j. hiszpański - Baltasar;
  • j. litewski - Baltazaras;
  • j. rosyjski - Baltasarij;
  • j. macedoński - Valjtasar;
  • j. węgierski - Baltazár;
  • j. włoski - Baldassare.

Baltazar - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest nie tylko jeden z Trzech Króli, lecz także św. Baltazar Ravaschieri. Był on włoskim franciszkaninem żyjącym w XV wieku. Bardzo pragnął zostać kaznodzieją, jednak poważna choroba gardła nie dała mu takiej szansy i skazała go na życie w samotności. Wieść o nim rozeszła się po okolicy i tuż po śmierci św. Baltazara rozpoczął się lokalny kult.

Przysłowia i cytaty z imieniem Baltazar

Mimo że Baltazar jest rzadko spotykanym imieniem, w języku polskim funkcjonują przysłowia z nim związane, takie jak np.: „Potrzebna znajomość stara, by polubić Baltazara”.

Znanym biblijnym związkiem frazeologicznym jest „uczta Baltazara”, oznaczająca występek, który przybiera elegancką, wytworną formę.

Ciekawostki na temat imienia Baltazar

Imię Baltazar cieszyło się największą popularnością w XV i XVI wieku. Z bazy PESEL wynika, że obecnie w Polsce jest tylko 125 Baltazarów. (stan na 31 stycznia 2021 roku). Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Balcerzak, Balcerowicz czy Balcerz.

Baltazar - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Baltazara jest 9. Numerologiczne dziewiątki to osoby niezwykle serdeczne.

Baltazar - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Baltazara to sodalit - rzadko spotykany, niebieski minerał.

Reklama

Baltazar - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Baltazara jest czerwony.

Reklama
Reklama
Reklama