Bartłomiej – popularne imię dla chłopca, znaczenie i pochodzenie, imieniny, ciekawostki
Bartłomiej to imię, któremu według numerologii odpowiada liczba 6. Szóstki ponad wszystko cenią sobie harmonię w rodzinie. To urodzeni opiekunowie, którzy z zaangażowaniem i troską opiekują się potrzebującymi tego osobami. Bartłomiej jest dobrym przyjacielem i towarzyszem zabaw. Wszyscy go lubią, ponieważ gdzie się nie pojawi, od razu wprowadza do otoczenia pozytywną atmosferę.
Spis treści
- Znaczenie imienia Bartłomiej
- Bartłomiej - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Bartłomiej
- Imieniny Bartłomieja
- Imię Bartłomiej dla dziecka
- Bartłomiej - edukacja
- Bartłomiej - rodzina i miłość
- Bartłomiej - predyspozycje zawodowe
- Znani Bartłomiejowie
- Bartłomiej w innych językach
- Patroni imienia Bartłomiej
- Przysłowia i cytaty z imieniem Bartłomiej
- Ciekawostki o imieniu Bartłomiej
- Bartłomiej - szczęśliwa liczba
- Bartłomiej - szczęśliwy kamień
- Bartłomiej - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Bartłomiej
Imie Bartłomiej oznacza osobę pełną wdzięku i chęci troszczenia się o innych. Rodzina jest dla niego najważniejsza. Bartłomiej to osoba niezwykle uczuciowa, oddana i lojalna. Cechuje go ogromna wielkoduszność i bezinteresowność. Ma szczęście w miłości. Gdy znajdzie już swoją wybrankę, zrobi wszystko, aby ją uszczęśliwić. To również świetny organizator. Wie, jak rozbawić znajomych, dlatego też zorganizuje każdą imprezę, uwzględniając upodobania poszczególnych członków grupy.
Bartłomiej - pochodzenie
Bartłomiej to męskie imię armeńskiego pochodzenia. Słowa Bar Tholomai oznaczają „syn Tolmaja” lub „syn oracza”.
Zdrobnienia imienia Bartłomiej
Najpopularniejszą formą zdrobnienia imienia Bartłomiej jest Bartek. W języku polskim można stosować jednak wiele innych spieszczeń, takich jak: Bartuś, Barteczek, Bartunio, Bartoś, Barteczunio, Bartolek, Bartusik, Barcik, Bartecki, Barti, Bart, Barcio, Bartunia, Barciu, Barto.
Imieniny Bartłomieja
Bartłomiejowie najczęściej obchodzą imieniny 24 sierpnia. Choć w kalendarzu dni do świętowania jest znacznie więcej. Są to: 21 lutego, 30 kwietnia, 12 i 24 czerwca, 6 lipca, 3 i 4 września oraz 11 listopada.
Imię Bartłomiej dla dziecka
Bartłomiej to bardzo popularne imię. Znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce na liście najchętniej nadawanych męskich imion w Polsce w roku 2020. Wówczas nazwano tak 899 chłopców. Imię jest dość długie, ale w potocznym języku można używać jego ładnego zdrobnienia - Bartek.
Bartłomiej - edukacja
Osoby o imieniu Bartłomiej bardzo lubią współpracować z innymi, dlatego też świetnie poradzą sobie z pracą w grupie. Szybko przyswajają nową wiedzę i rozważnie podchodzą do narzuconych obowiązków.
Bartłomiej - rodzina i miłość
Bartłomiej to osoba, dla której rodzina jest zawsze na pierwszym miejscu. Zrobi wszystko, aby jego bliscy byli szczęśliwi i czuli się bezpiecznie. Miłość dla Bartłomieja to fundament życia. Chce kochać i być kochanym. Lubi okazywać uczucia. Nie wyobraża sobie życia bez szczęśliwego i ciepłego związku.
Bartłomiej - predyspozycje zawodowe
Bartłomiej to urodzony opiekun. Troszczy się nie tylko o ludzi, ale również o zwierzęta. Jest przy tym szalenie szlachetny i bezinteresowny. Świetnie sprawdzi się zatem jako pracownik instytucji, w których pomaga się innym - domu dziecka, schroniska dla zwierząt czy ośrodka dla seniorów.
Znani Bartłomiejowie
Wśród znanych osób w Polsce noszących imię Bartłomiej większość związana jest ze sztuką, polityką i sportem. Należą do nich np.: Bartłomiej Topa (aktor), Bartłomiej Morawski (aktor), Bartłomiej Sienkiewicz (poseł, publicysta, historyk), Bartłomiej Kielar (wokalista), Bartłomiej Kominek (pianista), Bartłomiej Świderski (aktor, wokalista), Bartłomiej Macieja (szachista), Bartłomiej Drągowski (piłkarz).
Bartłomiej w innych językach
Imię Bartłomiej w innych językach przyjmuje podobną formę jak w polszczyźnie, np.: Bart - w języku angielskim, Bartoloměj - w języku czeskim, Bartholomé - w języku francuskim, Bartolomeo - w języku hiszpańskim, Barthel - w języku niemieckim.
Patroni imienia Bartłomiej
Patronem imienia jest Bartłomiej Apostoł. Z oddaniem głosił on Ewangelię w Armenii. Jest patronem rzemieślników, szewców, górników, piekarzy, krawców, pasterzy oraz rolników. Umarł śmiercią męczeńską, ukrzyżowany i obdarty żywcem ze skóry. Stąd powiedzenie: Drzeć ze skóry jak świętego Bartłomieja.
Przysłowia i cytaty z imieniem Bartłomiej
W języku polskim funkcjonuje wiele powiedzeń z imieniem Bartłomiej bądź jego zdrobnieniem. Najpopularniejsze to:
- Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje i czy w przyszłym latku dożyjesz dostatku;
- Na świętego Bartłomieja mroźnej zimy jest nadzieja;
- Kto na świętego Bartłomieja siał, będzie chleb miał;
- Drzeć ze skóry jak świętego Bartłomieja;
- Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.
Ciekawostki o imieniu Bartłomiej
Imię Bartek często używane jest jako oficjalne imię. Należy jednak pamiętać, że jest ono jedynie zdrobnieniem od Bartłomieja czy Bartosza, dlatego też rodzice nie mogą tak formalnie nazwać swojego dziecka. Byłoby to bowiem niezgodne z art. 50 ustawy o prawie o aktach stanu cywilnego, który mówi między innymi o tym, że kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia nadania dziecku imienia w formie zdrobniałej.
Bartłomiej - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą Bartłomieja jest 6.
Bartłomiej - szczęśliwy kamień
Bartłomiejowi jako talizmany posłużą opal i agat. Pierwszy z nich jest symbolem wiary i zaufania. Pomaga pozbyć się wszelkich trosk czy negatywnych myśli. Agat z kolei symbolizuje miłość oraz wierność. Energia agatu dodaje pewności siebie i poprawia zdolności analityczne.
Bartłomiej - szczęśliwy kolor
Szczęście Bartłomiejowi przyniesie kolor żółty. To barwa, która kojarzy się z radością, słońcem, energią oraz ciepłem. Żółty utożsamiany jest także z humorem, kreatywnością i pewnością siebie.