Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Bolesław

Słowiańskie imię Bolesław w dosłownym tłumaczeniu oznacza „bardzo sławny” lub „cieszący się wielką sławą”. Takie znaczenie przypisywano już w epoce średniowiecza, na kartach pochodzącej z początku XI wieku „Kroniki” Thietmara z Merseburga. Mężczyzna o imieniu Bolesław faktycznie cieszy się dobrą sławą wśród swoich znajomych. Jest nie tylko duszą towarzystwa, lecz także świetnym kompanem w podróży.

Bolesław - pochodzenie

Imię Bolesław powstało z połączenia dwóch słów: bole(j) („bardzo”, „bardziej”) i sław („chwała”, „sława”). To jedno z najstarszych polskich imion, które początkowo było zastrzeżone wyłącznie dla członków dynastii Piastów. Nosiło je wielu polskich królów na czele z Bolesławem I Chrobrym i Bolesławem III Krzywoustym. Dopiero od połowy XV wieku można było nazywać tak synów szlacheckich.

Zdrobnienia imienia Bolesław

Imię Bolesław w podstawowej wersji występuje przede wszystkim na urzędowych dokumentach. W języku polskim funkcjonują jego liczne zdrobnienia, takie jak np.: Bolek, Bolo, Bolko, Boluś, Boleś, Bolech, Boleczek.

Imieniny Bolesława

Najpopularniejszą datą imienin Bolesława jest 12 czerwca. Inne możliwe dni do świętowania to: 29 stycznia, 28 czerwca, 23 lipca i 19 sierpnia.

Zobacz także

Imię Bolesław dla dziecka

Imię Bolesław lata świetności ma już za sobą. Wśród przedstawicieli młodszego pokolenia nie cieszy się ono dużą popularnością, choć wciąż są rodzice, którzy wybierają je dla swojego dziecka. W 2020 roku nazwano tak 41 chłopców, co dało dopiero 173. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku Bolesław awansował w rankingu - nazwano tak 24 młodych Polaków, co oznacza 158. miejsce.

Bolesław - edukacja

Bolesław to ambitny uczeń, który wyróżnia się dużą kreatywnością i niezależnym myśleniem. Nie unika stawiania kłopotliwych pytań, a zdobywaną wiedzę lubi weryfikować w praktyce. Dlatego chętnie bierze udział w różnego rodzaju eksperymentach. Bardzo dobrze odnajduje się podczas pracy w grupach i często wypowiada się publicznie.

Bolesław - rodzina i miłość

Jako singiel Bolesław nie spieszy się do tego, by stworzyć stały związek lub założyć rodzinę. Przelotne romanse nie są mu obce, jednak rzadko przekształcają się w poważniejsze uczucie. Jego ukochana - jeśli ją znajdzie - musi być gotowa na szereg kompromisów, ponieważ Bolesław nie ma zamiaru rezygnować z bogatego życia towarzyskiego, a sprawy zawodowe często są dla niego ważniejsze niż rodzina.

Bolesław - predyspozycje zawodowe

Bolesław to ambitny pracownik nastawiony na ciągłą rywalizację i dążący do awansu. Swoje sukcesy zawdzięcza kontaktom oraz wyjątkowej pomysłowości. Doskonale sprawdzi się jako biznesmen, reporter telewizyjny lub dyplomata. Jeśli pojawi się taka możliwość, z chęcią spróbuje swoich sił w show-biznesie.

Znani Bolesławowie

Wśród znanych Bolesławów są przede wszystkim postacie historyczne lub przedstawiciele starszego pokolenia. Warto wspomnieć o takich osobach jak np.: Bolesław I Chrobry (król Polski), Bolesław Kędzierzawy (król Polski), Bolesław Leśmian (polski poeta), Bolesław Prus (polski prozaik), Bolesław Bierut (polski polityk z okresu komunizmu) oraz Bolesław Szabelski (polski kompozytor).

Bolesław w innych językach

Imię Bolesław występuje też w innych językach. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • j. angielski - Boleslas;
  • j. niemiecki - Bunzel;
  • j. kaszubski - Blesłôw;
  • j. hiszpański - Boleslao;
  • j. słowacki - Boleslav;
  • j. czeski - Boleslav.

Bolesław - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest bł. Bolesław Strzelecki. Był on duchownym Kościoła katolickiego żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. W roku 1941 został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym wraz ze 107 innymi męczennikami tego okresu.

Przysłowia i cytaty z imieniem Bolesław

Mimo że Bolesław jest bardzo tradycyjnym imieniem, w języku polskim nie ma przysłów ani charakterystycznych powiedzonek z nim związanych. Można za to przytoczyć jeden z cytatów polskiego pisarza Bolesława Prusa: „Najgorszą samotnością nie jest ta, która otacza człowieka, ale ta pustka w nim samym”.

Ciekawostki na temat imienia Bolesław

Imię Bolesław cieszyło się największą popularnością w XIX i XX wieku. Ta olbrzymia popularność mogła wynikać z tego, że w końcu przestał obowiązywać niepisany zakaz nadawania tego imienia zwykłym ludziom. Z bazy PESEL wynika, że w Polsce jest 21895 Bolesławów (stan z 31 stycznia 2021 roku).

Bolesław - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Bolesława jest 8. Ósemki to osoby bardzo wytrwałe i zdeterminowane w swoich dążeniach.

Bolesław - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Bolesława to agat - półszlachetny, wielobarwny minerał.

Reklama

Bolesław - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Bolesława jest beżowy.

Reklama
Reklama
Reklama