Fryderyk – uroczy marzyciel
Fryderyk jest raczej osobą upartą i niezależną. Zaciekle walczy o swoje racje. Ma bardzo rozbudowaną wyobraźnię i potrafi znakomicie opowiadać, dzięki czemu jest prawdziwą duszą towarzystwa. To może być też jego wadą. Zbyt często buja bowiem w obłokach i zapomina o swoich obowiązkach. Przeczytaj więcej o tym, jaki jest Fryderyk.
Spis treści
- Znaczenie imienia Fryderyk
- Fryderyk - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Fryderyk
- Imieniny Fryderyka
- Imię Fryderyk dla dziecka
- Fryderyk - edukacja
- Fryderyk - rodzina i miłość
- Fryderyk - predyspozycje zawodowe
- Znani Fryderykowie
- Fryderyk w innych językach
- Fryderyk - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Fryderyk
- Ciekawostki na temat imienia Fryderyk
- Fryderyk - szczęśliwa liczba
- Fryderyk - szczęśliwy kamień
- Fryderyk - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Fryderyk
Fryderyk na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie osoby silnej, stanowczej, na której można polegać. Niestety to tylko pozory. W sytuacji kryzysowej często reaguje agresją, a sposobem rozwiązania problemu jest dla niego ucieczka. Może to być fizyczne opuszczenie miejsca, w którym się znajduje, lub ucieczka do świata marzeń. Na szczęście z wiekiem zmienia się i staje się coraz bardziej odpowiedzialny, godny zaufania, a zamiast uciekać w świat fantazji, wykorzystuje wyobraźnię od snucia ciekawych opowieści.
Fryderyk - pochodzenie
Fryderyk to imię pochodzenia germańskiego, które po niemiecku brzmi Friedrich. Powstało z połączenia słów fridu oznaczającego „opiekę” lub „obronę” oraz richi, czyli „mężny”, „potężny” lub „bogaty”. Dlatego imię to można tłumaczyć jako „władca pokoju” lub „ten, który broni innych”. Bardzo często imię Fryderyk nadawano chłopcom urodzonym w królewskich i książęcych rodach.
Zdrobnienia imienia Fryderyk
Zdrobnień imienia Fryderyk jest kilkanaście. Najczęściej stosowane to: Fredek, Fryderyczek, Fred, Freduś czy Fredzio. Do Fryderyka można zwracać się też Fryc, Fredzik lub Frycek. Rzadziej stosowane zdrobnienia to: Fredziulek, Frydzi czy Frysiek.
Imieniny Fryderyka
Fryderyk świętuje najczęściej 18 lipca w dniu upamiętnienia męczeńskiej śmierci patrona tego imienia św. Fryderyka. Poza tym imieniny może obchodzić 3 i 5 marca, 8 i 27 maja, 4 sierpnia, 30 września, 29 i 30 listopada.
Imię Fryderyk dla dziecka
Fryderyk to niezależny, uparty indywidualista. I te cechy widać u niego już od dziecka. Kiedy czegoś zapragnie, to będzie imał się wszystkich sposobów, aby to osiągnąć. Nawet tych bardzo hałaśliwych. Od cierpliwości rodziców zależy, czy będą ulegać i spełniać jego kaprysy. Poza tym lubi, kiedy to na nim skupia się uwaga otoczenia. Potrafi też być uroczym dzieckiem, a wymarzone dla niego chwile to te spędzone z najbliższymi.
Fryderyk - edukacja
Charakter Fryderyka powoduje, że bardzo często z ust nauczycieli usłyszeć można stwierdzenie: „zdolny, ale leniwy”. Dużo lepiej uczy się przedmiotów humanistycznych, w których może wykorzystać swoją elokwencję i fantazję. Przedmioty ścisłe stwarzają mu trudności, a pierwsze niepowodzenia mogą spowodować nawarstwianie się problemów. Jeśli Fryderyk zdecyduje się na edukację na wyższym poziomie, również powinien kierować się w stronę dyscyplin humanistycznych.
Fryderyk - rodzina i miłość
W młodości Fryderyk to najczęściej lekkoduch. Jest kulturalny, ujmujący i uroczy. To przyciąga do niego wiele kobiet. Fryderyk nie szuka jednak wtedy stabilizacji, raczej interesują go przelotne znajomości. Z biegiem czasu zaczyna odczuwać potrzebę czułości i ciepła. Jeśli trafi na partnerkę, która będzie w stanie mu to dać, pokocha ją całym sobą. Będzie wiernym, uczciwym i oddanym mężem, bardzo dobrze zadba o żonę i dzieci.
Fryderyk - predyspozycje zawodowe
Podobnie jak w edukacji tak w trakcie kariery zawodowej Fryderyk okazuje się osobą zdolną, ale dość chwiejną. Na pewno nie odnajdzie się w zawodach, w których ważne jest błyskawiczne podejmowanie decyzji. Potrzebuje on bowiem dość dużo czasu na spokojne przemyślenie tematu i podjęcie odpowiedniej decyzji. Jest osobą, która łatwo zapala się do nowych idei, ale ciężko jest mu je doprowadzić do końca. Dobrym dla niego wyborem będą zawody wymagające koncepcyjnego myślenia, absolutnie nieobciążone presją czasu. Praca jako freelancer byłaby dla Fryderyka dobrą opcją.
Znani Fryderykowie
W Polsce najpewniej po usłyszeniu imienia Fryderyk pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy, to Chopin. To oczywiście jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów, a na pewno najbardziej znany na świecie.
Wśród Fryderyków, którzy wywarli wpływ na historię świata, wymienić trzeba cesarzy niemieckich Fryderyka I Barbarossę i Fryderyka II Hohenstaufa. Ten pierwszy podbił Włochy i poprowadził krucjatę w celu oswobodzenia Jerozolimy, a drugi położył ogromne zasługi dla rozwoju średniowiecznej nauki.
Z bardziej współczesnych Fryderyków nie sposób nie wymienić Nietzschego (światowej sławy filozofa), Federico Felliniego (włoskiego reżysera), Freddiego Mercury’ego (jednego z najsłynniejszych muzyków rockowych).
Fryderyk w innych językach
W języku angielskim Fryderyk ma cztery podstawowe formy: Fredric, Frederic, Fredrick lub Frederich. W języku niemieckim jest ich jeszcze więcej, bo pięć: Frederik, Frederic, Fredericus, Frederick, Friedrich. Po francusku będzie to Frédéric, po hiszpańsku - Frederico, po włosku - Federico, a po czesku dość oryginalnie - Bedrich.
Fryderyk - patroni
Patronem omawianego imienia jest św. Fryderyk z Utrechtu. W IX wieku prowadził działalność misyjną, zwalczając wszelkie objawy pogaństwa. Między rokiem 834 a 838, ale na pewno 18 lipca, został zamordowany po odprawionej przez siebie mszy, prawdopodobnie przez morderców opłaconych przez mieszkańców półwyspu Walcheren, wrogo nastawionych do chrześcijan i nauk Fryderyka.
Przysłowia i cytaty z imieniem Fryderyk
Brak
Ciekawostki na temat imienia Fryderyk
Od 1995 roku w Polsce przyznawana jest nagroda muzyczna „Fryderyk”, nazwana na cześć Fryderyka Chopina.
Fryderyk - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą Fryderyka jest 4. Związane z nią osoby cechują się skromnością, zaradnością i oszczędnością. W życiu kierują się rozwiązaniami praktycznymi, dającymi pewność odniesienia sukcesu, a nie analizowaniem innych możliwych scenariuszy.
Fryderyk - szczęśliwy kamień
Szczęśliwy kamień dla Fryderyka to szafir. Jest on związany z duchowością. Ze względu na kolor kamień ten łączony jest też z niebem. Szafir pozwala odprężyć umysł i przegonić złe myśli kłębiące się w głowie, co dla zorganizowanego Fryderyka jest szczególnie ważne.
Fryderyk - szczęśliwy kolor
Szary, szczęśliwy kolor Fryderyka, związany jest z osobami statecznymi, które cenią sobie przede wszystkim spokój. Nie wyróżnia z tłumu, wybierany jest zatem przez tych, którzy nie lubią być zbytnio zauważalni.