Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Henryk

Imię Henryk oznacza władcę potężnego kraju lub właściciela bogatego domu. Mężczyzna o tym imieniu nie jest jednak arogancki, wywyższający się i zbyt pewny siebie. Wręcz przeciwnie! Henryk jest niesamowicie współczujący i uduchowiony. Dobro innych stawia na pierwszym miejscu, a do tego ma wysoko rozwiniętą intuicję. Jest świetnym przyjacielem i bardzo dobrym ojcem. Spełnia się, pomagając innym. Udziela się w placówkach oferujących wsparcie i często pracuje jako wolontariusz. Bardzo istotny jest dla niego rozwój duchowy, a wszelkie problemy rozwiązuje z udziałem psychologa lub mentora. Henryk ma wrażliwą duszę, którą doceni romantyczna i czuła partnerka.

Henryk - pochodzenie

Imię Henryk pochodzi z języka germańskiego i wywodzi się od dwóch słów: heim, które oznacza „dom” oraz richi, czyli „bogaty” lub „potężny”.

Zdrobnienia imienia Henryk

Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Henryk są: Henio, Henryczek, Heniu, Heniulek, Heniuszek, Heniutek, Heniek, Heniaszek, Hani, Haniś, Henry, Heniuś, Heńko i Henryś.

Imieniny Henryka

Henryk obchodzi imieniny: 19 stycznia, 23 stycznia, 27 stycznia, 19 lutego, 2 marca, 16 marca, 10 kwietnia, 10 czerwca, 13 lipca, a także 2 września. Najpopularniejsze dni, kiedy Henryk świętuje, to 19 stycznia i 13 lipca.

Imię Henryk dla dziecka

Henryk to imię, które od wielu lat mieści się w pierwszej setce najpopularniejszych imion dla dzieci. W rankingu imion znajduje się zazwyczaj między miejscem sześćdziesiątym a osiemdziesiątym. Henryk to bardzo opiekuńcze i empatyczne dziecko, które rozbawi rodziców w najgorsze dni. Jest niezwykle troskliwy i o wiele dojrzalszy niż jego rówieśnicy. Należy jednak pamiętać, że on również potrzebuje czułości i uwagi, nawet jeśli nie sprawia takich pozorów. Lubi spędzać czas w sposób kulturalny i chętnie pochłania wiedzę starszych. Henryk już jako dziecko jest bardzo hojny i pomocny. Z wielką przyjemnością poświęca swój wolny czas na pomoc kolegom, co niektórzy z nich niestety wykorzystują. Dobra natura Henryka sprawia jednak, że nie potrafi nikomu odmówić, często odczuwa poczucie winy i zawodu.

Henryk - edukacja

Henryk jest fanem przedmiotów humanistycznych i tych związanych ze sztuką. Interesują go studia na kierunku pedagogika, historia sztuki, psychologia lub teologia. Henryk bierze czynny udział w zajęciach dodatkowych, a w szczególności w kółkach teatralnych lub plastycznych. Udziela się też jako wolontariusz i z wielką przyjemnością organizuje akcje charytatywne. Bardzo ważne jest jednak to, żeby Henryk jak najwcześniej odkrył potencjał, jaki w nim drzemie. Tylko wtedy jest w stanie w pełni się realizować. Zadaniem rodziców jest zachęcanie go do przełamywania swoich barier.

Henryk - rodzina i miłość

Henryk to osoba czuła, wrażliwa i lojalna. Wraz z partnerką tworzy romantyczny i bardzo udany związek, mimo że nie jest zbyt wylewny w uczuciach. Henryk dogaduje się najlepiej z numerologiczną dwójką, czwórką, szóstką, a nawet dziewiątką. Partnerka Henryka doceni jego emocjonalność, opiekuńczość, a także hojność i siłę. To mężczyzna gotowy do poświęceń i doskonale odnajdujący się w roli ojca i partnera. Rodzinę stawia na pierwszym miejscu i nie poświęca się wyłącznie pracy. Henryk jest świetnym przykładem dla swoich pociech i wielkim oparciem w każdej sytuacji.

Henryk - predyspozycje zawodowe

Henryk jest numerologiczną dziewiątką, co oznacza, że świetnie odnajduje się w roli nauczyciela, psychologa, psychiatry, osoby duchownej, lekarza, pielęgniarza czy opiekuna seniorów. Henryk to osoba empatyczna, która spełnia się, pomagając innym. Idealną pracą dla Henryka będzie ta, w której w jakimś stopniu przysłuży się społeczeństwu. Weekendy i wolny czas wypełnia pomaganiem innym, a nawet wyprowadzaniem psów w schronisku. Henryk to również dusza artystyczna, którą interesuje malarstwo, teatr, kino i taniec. Odnajduje się więc w roli pracownika muzeum, domu kultury lub jako choreograf. Henryk ma umiejętność adaptacji, która przydaje się zwłaszcza w nowym miejscu pracy. Powinien jednak popracować nad asertywnością, ponieważ niektórzy wykorzystują jego dobroduszność.

Znani Henrykowie

Henryk to bardzo popularne imię na całym świecie. Nosili je wyjątkowy nowelista i powieściopisarz Henryk Sienkiewicz, publicysta i arystokrata Henryk Rzewuski, grafik i rysownik Henryk Chmielewski znany jako Papcio Chmiel czy geograf Henryk Arctowski. Imię Henryk otrzymali również piosenkarz Enrique Iglesias, książę Harry czy piosenkarz Harry Styles. Nosili je również polski król Henryk Walezy oraz królowie francuscy.

Henryk w innych językach

Imię Henryk w innych językach to:

  • angielski - Henry, Harry
  • czeski - Jindřich
  • duński - Henrik
  • esperanto - Henriko
  • estoński - Indrek
  • fiński - Henrik lub Harri
  • francuski - Henri
  • hiszpański - Enrique
  • islandzki - Hinrik
  • kataloński - Enric
  • łaciński - Henricus
  • niemiecki - Heinrich, Hein lub Heinz
  • niderlandzki - Hendrik
  • norweski - Henrik
  • portugalski - Henrique
  • szwedzki - Henrik
  • walijski - Harri
  • węgierski - Henrik
  • włoski - Enrico oraz Arrigo.

Patroni imienia Henryk

Liczba patronów imienia Henryk jest całkiem spora, bo wynosi około trzydziestu świętych i błogosławionych. Wśród nich wymienia się szczególnie Henryka biskupa Uppsali, Henryka z Marcy, Henryka z Bolzano, Henryka Suzo, Henryka II cesarza czy Henryka Walpole.

Przysłowia i cytaty z imieniem Henryk

Popularne przysłowia z imieniem Henryk to:

  • „Od świętego Henryka noc umyka”
  • „Henryk zapowiada mamie, że gdy podrośnie, pisarzem zostanie”
  • „Rex Henricus spłatał Polsce psikus”, które dotyczy Henryka III Walezego, porzucającego w pośpiechu tron Polski.

Ciekawostki o imieniu Henryk

Od imienia Henryk utworzono takie nazwiska, jak: Henrykiewicz, Hendrych, Hendrykowski, Hendrychowski, Henrych, Henrykowski, Hendrycki, Henrysiak i Henryszewski.

Henryk - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Henryka jest 9. Numerologiczna dziewiątka symbolizuje ludzi niezależnych, kreatywnych i odpowiedzialnych. To osoby pełne wiedzy i odpowiedzi na nurtujące pytania. Dziewiątka jest bardzo pomocna i empatyczna. Robi wszystko, żeby zmniejszyć cierpienie innych. Przez to bardzo często zapomina o własnych potrzebach. Pomoc innym daje jej jednak poczucie szczęścia i spełnienia. Dziewiątka to osoba czuła, oddana i opiekuńcza. Ceni sobie czas w pojedynkę, podczas którego się wycisza i odnajduje harmonię.

Henryk - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Henryka jest lapis-lazuli, który ma drogocenne właściwości lecznicze. Nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, ale też wspomaga leczenie słuchu. Ponadto ma duży wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ koi nerwy i łagodzi stres. Lapis-lazuli to kamień, który wpływa na rozwój duchowy swojego właściciela i zwiększa jego intuicję. Medytując z lapisem-lazuli, uzdrawiamy swój umysł, emocje i postrzeganie świata.

Reklama

Henryk - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Henryka to lazurowy, który ma nie tylko spokojną, przyjemną barwę, ale też ciekawe właściwości. Symbolizuje spokój, lekkość i stałość w uczuciach. Kolor lazurowy poprawia nastrój i koi nerwy.

Reklama
Reklama
Reklama