Hugo – znaczenie imienia, patroni, kariera zawodowa
Hugo to imię pochodzenia germańskiego, które jest bardzo popularne we Francji – nosi je wielu obywateli tego kraju. W Polsce występuje ono dość rzadko, choć co roku jacyś rodzice decydują się nadać je swojemu synowi. Według najnowszych danych statystycznych z 2020 roku Hugo nie zmieścił się w pierwszej setce najczęściej nadawanych imion. To oryginalne imię jest dość krótkie, jednak jego odmiana w języku polskim może przysporzyć niemałych trudności. Hugo to ugodowy mężczyzna, który ceni wartości intelektualne i chętnie spędza czas w samotności. Sprawdź, co jeszcze warto o wiedzieć o osobach o tym imieniu.
Spis treści
- Znaczenie imienia Hugo
- Hugo - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Hugo
- Imieniny Hugona
- Imię Hugo dla dziecka
- Hugo - edukacja
- Hugo - rodzina i miłość
- Hugo - predyspozycje zawodowe
- Znani Hugonowie
- Hugo w innych językach
- Patroni imienia Hugo
- Przysłowia i cytaty z imieniem Hugo
- Ciekawostki o imieniu Hugo
- Hugo - szczęśliwa liczba
- Hugo - szczęśliwy kamień
- Hugo - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Hugo
Imię Hugo pochodzi od germańskiego słowa „hugu”, które oznacza „rozum” lub „umysł”. W dosłownym tłumaczeniu to określenie człowieka rozumnego i bystrego, który ceni wartości intelektualne.
Hugo to mężczyzna, który - mimo swojego oryginalnego imienia - nie lubi wyróżniać się z tłumu. Jest raczej cichym i spokojnym domatorem, a nie poszukiwaczem przygód. Pragnie zdobywać wiedzę i bardzo chętnie przebywa w samotności z książkami. W relacjach z innymi jest nieśmiały i bardzo wrażliwy, ale zyskuje przy bliższym poznaniu. Swoim wewnętrznym ciepłem potrafi przekonać do siebie każdego. Unika konfliktów i stara się żyć w zgodzie z najbliższymi.
Hugo - pochodzenie
Hugo to imię, które pochodzi z kręgu kultury germańskiej. Najprawdopodobniej stanowi krótszą formę starogermańskich imion Hubert, Hugbald i Hugubert. Podobnie jak Hugo oznaczają one „umysł” i „bystrość”.
W Polsce pierwsze wzmianki o tym imieniu pojawiły się już w średniowieczu, a dokładniej w XIII wieku. Nie zrobiło ono jednak kariery na polskim gruncie i dziś jest rzadko nadawane. Mimo to wciąż są osoby, które doceniają jego oryginalność i nadają swoim dzieciom.
Zdrobnienia imienia Hugo
Hugo to krótkie imię, które w podstawowej formie brzmi bardzo ładnie i oryginalnie. Mimo to doczekało się wielu ciekawych zdrobnień w języku polskim. Najpopularniejsze spieszczenia to:
- Hugonek;
- Hugi;
- Huguś;
- Hugunio;
- Huguniek;
- Huguniuś;
- Hugoniuś;
- Hugoniś;
- Hugens;
- Hugonik.
Imieniny Hugona
Hugo najczęściej obchodzi imieniny 29 kwietnia. Poza tą najpopularniejszą datą istnieją też inne okazje do świętowania:
- 1 kwietnia;
- 9 kwietnia;
- 10 sierpnia;
- 17 listopada.
Zgodnie z tradycją dniem imienin powinien być pierwszy termin przypadający po urodzinach dziecka.
Imię Hugo dla dziecka
Hugo to oryginalne i rzadko wybierane imię dla chłopca. Statystyki sporządzone na podstawie rejestru PESEL (stan na dzień 31 stycznia 2021 roku) wskazują, że Hugo zajmuje 113. pozycję w zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w 2020 roku. Otrzymało je łącznie 153 chłopców w całej Polsce. Co ciekawe, mniejszą popularnością cieszą się imiona takie jak np. Zbigniew, Dariusz i Norbert.
Hugo - edukacja
Hugo to materiał na zdolnego i ambitnego ucznia. Jest urodzonym intelektualistą, który lubi poszerzać swoją wiedzę. Nie boi się godzin spędzonych nad książkami i uwielbia studiować w samotności. W szkole jest raczej nieśmiały i woli samodzielną pracę niż realizowanie grupowych projektów. To wrażliwa osoba, która zyskuje przy bliższym poznaniu. Jest oddanym i wartościowym przyjacielem, który lubi długie rozmowy o poważnych sprawach.
Hugo - rodzina i miłość
Hugo bywa nieśmiały w kontaktach z kobietami, jednak potrafi ująć je swoim urokiem osobistym i inteligencją. Nie jest typem podrywacza, szuka kobiety, z którą zbuduje stabilny związek pełen miłości i wzajemnego zaufania. Jest domatorem i bardzo lubi spędzać czas z najbliższymi. Aby zachować równowagę psychiczną, potrzebuje odrobiny samotności, dlatego chętnie wyjedzie sam na ryby lub wybierze się na długi spacer. Mężczyzna ten nie lubi kłótni i w każdej sytuacji stara się osiągnąć kompromis lub dąży do ugody.
Hugo - predyspozycje zawodowe
Hugo to urodzony intelektualista i badacz, który doskonale sprawdzi się jako pracownik naukowy na wyższej uczelni. Chętnie zaszyje się w bibliotece, aby szukać materiałów do swojego doktoratu lub jednego z artykułów naukowych. Hugo będzie też dobrym pracownikiem administracji. Doskonale sprawdzi się jako programista, jeśli tylko informatyka znajdzie się w kręgu jego zainteresowań. Z reguły będzie raczej wybierał zawody, w których nie musi być widoczny ani stać w pierwszym szeregu.
Znani Hugonowie
Ponieważ imię Hugo nie jest zbyt popularne w Polsce, trudno znaleźć współczesną sławną osobę, która je nosi. Bohaterem z przeszłości jest np. Hugo Kołłątaj, polityk i publicysta działający w XVIII wieku.
Można za to wymienić wielu zagranicznych celebrytów o tym imieniu. W tym gronie są:
- Hugh Grant - brytyjski aktor;
- Hugh Laurie - brytyjski scenarzysta i aktor znany z kultowej roli doktora House’a;
- Hugh Politzer - amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla;
- Hugo Sanchez-Marques - meksykański piłkarz;
- Hugo Weaving - australijski aktor.
Hugo w innych językach
Hugo to popularne imię poza granicami Polski. Jest krótkie i brzmi podobnie w różnych językach. Oto jego najpopularniejsze warianty:
- Hugh - język angielski;
- Hugo - język niemiecki;
- Hugues/Hugo - język francuski;
- Ugo - język włoski;
- Hugo - język hiszpański;
- Hugo - język portugalski.
Patroni imienia Hugo
Hugo ma kilku ważnych patronów w Kościele Katolickim. Należą do nich wybitni intelektualiści i reformatorzy:
- Św. Hugo z Cluny - to opat benedyktynów z Francji, znany też jako Hugon Wielki lub Hugon z Semur, który żył w X wieku. Był nie tylko budowniczym największego kościoła w ówczesnej Europie, lecz także inicjatorem reform w ramach zakonu benedyktyńskiego.
- Św. Hugo, biskup Auxerre - żył w XII wieku w Burgundii. Biskupowi obcy był przepych. Prowadził życie ascetyczne, zaliczał się do zwolenników życia zakonnego i zreformował wiele klasztorów. Jego działania zostały docenione przez papieża.
- Św. Hugo z Lincoln - to kolejny średniowieczny biskup, który z zapałem głosił Słowo Boże, odwiedzał chorych i stawał w obronie Żydów. Potrafił uspokoić zamieszki i pogodzić skłócone grupy społeczne. Odważnie przeciwstawiał się działaniu władzy, które były niekorzystne dla Kościoła.
Przysłowia i cytaty z imieniem Hugo
Cytaty i przysłowia z imieniem Hugo nie funkcjonują w kulturze polskiej. Za to francuski pisarz Wiktor Hugo zostawił w spadku wiele sentencji i aforyzmów. To on twierdził, że „umysł jest ogrodem”, a „szczęśliwe zakończenie wielkich przedsięwzięć zawdzięcza człowiek po trosze losowi, a po trosze przebiegłości”.
Ciekawostki o imieniu Hugo
- Hugo to nie tylko imię, lecz także nazwisko. Wystarczy wspomnieć XIX-wiecznego francuskiego pisarza Wiktora Hugo. Takie nazwisko nosi również współczesny francuski piłkarz Angelo Hugues, który grał m.in. w Wiśle-Kraków.
- W odmianie przez przypadki imię Hugo otrzymuje dodatkowy element fleksyjny, którym jest spółgłoska „n”. Forma dopełniacza brzmi więc „Hugona”, a celownika „Hugonowi”.
- Św. Hugo z Cluny to patron gorączkujących chorych.
Hugo - szczęśliwa liczba
Szczęśliwa liczba Hugona to 6. Numerologiczne szóstki to osoby niepozorne, które okazują się świetnymi partnerami i przyjaciółmi. Wrodzony urok osobisty i dobroć to ich cechy rozpoznawcze. Są prawdomówne i stałe w uczuciach, więc mają predyspozycje do tworzenia trwałych związków. W relacjach społecznych wyróżnia je bezinteresowność w niesieniu pomocy innym.
Hugo - szczęśliwy kamień
Szczęśliwym kamieniem Hugona jest szmaragd. To minerał o charakterystycznym, zielonym kolorze. Symbolizuje m.in. wiosnę i początek nowego życia.
Hugo - szczęśliwy kolor
Szczęśliwy kolor Hugona to zielony.