Jerzy – pochodzenie i znaczenie imienia
Jerzy to człowiek spokojny, opanowany i emanujący pozytywną energią. Jest zaangażowany w każdy projekt, którego się podejmie. To mężczyzna bardzo pracowity, który bez grymasu wykonuje wszystkie zadania. W stosunku do bliskich jest ciepły, opiekuńczy i oddany. Jerzy to doskonały przywódca grupy. Dzięki otwartości szybko zjednuje sobie przychylność nowo poznanych osób.
Spis treści
- Znaczenie imienia Jerzy
- Jerzy - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Jerzy
- Imieniny Jerzego
- Imię Jerzy dla dziecka
- Jerzy - edukacja
- Jerzy - rodzina i miłość
- Jerzy - predyspozycje zawodowe
- Znani Jerzowie
- Jerzy w innych językach
- Jerzy - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Jerzy
- Ciekawostki na temat imienia Jerzy
- Jerzy - szczęśliwa liczba
- Jerzy - szczęśliwy kamień
- Jerzy - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Jerzy
Jerzy jest mężczyzną o wielu zainteresowaniach. Nie lubi nudy i stagnacji, dlatego ciągle dąży do odkrywania nowych umiejętności i zdobywania doświadczeń. Ma doskonałą intuicję, na której niekiedy polega. Jerzy umie podejmować trudne decyzje, jednak potrzebuje na to czasu, najlepiej w samotności. Jest skromny, szczery, kulturalny i bardzo grzeczny. Wśród bliskich uchodzi za osobę zabawną, pracowitą, odważną. Jerzy nigdy nie odmawia pomocy. Angażuje się w przyjaźnie i koleżeństwa, które pielęgnuje latami. Przywiązuje się do ludzi, za co jest ceniony.
Jerzy - pochodzenie
Jerzy to imię pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa georgios, które oznacza rolnika lub pracownika ziemnego.
Zdrobnienia imienia Jerzy
Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Jerzy jest Jerzyk. Znane są również inne formy, takie jak: Juras, Jurasek, Jurcio, Jurek, Jurko, Juruś, Jerz.
Imieniny Jerzego
Jerzy może obchodzić imieniny: 27 stycznia, 19 lutego, 19 kwietnia, 23 kwietnia, 27 lipca, 24 sierpnia, 20 października, 2 listopada.
Imię Jerzy dla dziecka
Chłopiec o imieniu Jerzy jest z natury towarzyską i otwartą osobą. Interesuje się wszystkim, co go otacza, i z przyjemnością chłonie nową wiedzę. Lubi przygody i angażujące wyobraźnię zabawy. Wolny czas najlepiej spędza w gronie bliskich znajomych lub rodziny. Pomimo młodego wieku Jerzego wyróżnia umiejętność osądu sytuacji i wyciągania wniosków z podejmowanych decyzji.
Jerzy - edukacja
Jerzy jest dobrym uczniem. Uważa jednak, że ważniejsza jest wiedza praktyczna i doświadczenie niż czas spędzony w szkolnej ławie i teoria.
Jerzy - rodzina i miłość
Jerzy późno zakłada rodzinę. Najważniejsza dla niego jest kariera zawodowa, która daje poczucie spełnienia. Nie oznacza to jednak, że nie jest osobą rodzinną. Wręcz przeciwnie, Jerzy starannie pielęgnuje kontakty z bliskimi, którzy mogą na niego liczyć w każdej sytuacji. Jeśli zdecyduje się na założenie rodziny, ograniczy pracę i zadba o swoich bliskich. Jerzy jest dobrym, opiekuńczym i oddanym mężem. Jako ojciec bywa stanowczy i ciepły.
Jerzy - predyspozycje zawodowe
Jerzy jest cenionym pracownikiem. Powierzone zadania wykonuje z dokładnością, zaangażowaniem i skrupulatnością. Szybko się uczy i często sam wychodzi z inicjatywą zdobywania nowych umiejętności. Jerzy doskonale odnajduje się na stanowisku kierowniczym. Przewodzenie grupie wychodzi mu sprawnie, a jego zespół często odnosi sukcesy.
Znani Jerzowie
Wśród znanych osób noszących imię Jerzy znaleźli się m.in.: Jerzy Dudek (polski bramkarz), Jerzy Engel (polski trener piłki nożnej), Jerzy Gruza (polski reżyser), Jerzy Hoffman (polski reżyser), Jerzy Kawalerowicz (polski reżyser i scenarzysta), Jerzy I Glucksburg (król Grecji), Jerzy Wettyn (król Saksonii), Jerzy Gorgoń (polski piłkarz), Jerzy Kossak (polski malarz).
Jerzy w innych językach
Imię Jerzy w językach obcych:
- George - j.angielski;
- Jiri - j. czeski;
- Jurgis - j. litewski;
- Georges - j. francuski;
- Giorgi - j. gruziński;
- Juraj - j. słowacki;
- Giorgio - j. włoski;
- Jorge - j. hiszpański;
- Goran, Jorgen - j. szwedzki;
- Georg, Jorg - j. niemiecki
- Gieorgij - j. rosyjski;
- Jurij - j. ukraiński
- Georg - j. norweski.
Jerzy - patroni
Patronem imienia jest święty Jerzy, pochodzący z Kapadocji święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Po osiągnięciu pełnoletniości wstąpił w szeregi armii rzymskiej. Zginął jako męczennik w okresie prześladowań chrześcijan. Święty Jerzy jest m.in. patronem górników, żołnierzy, więźniów, harcerzy, wędrowców. Czczą go również rolnicy.
Przysłowia i cytaty z imieniem Jerzy
W polskim piśmiennictwie nie są znane cytaty i przysłowia z imieniem Jerzy.
Ciekawostki na temat imienia Jerzy
Wizerunek świętego Jerzego na koniu zdobi Krzyż Jerzego - najwyższe cywilne odznaczenie państwowe Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Odznaka przyznawana jest przez królową Elżbietę II za czyny wymagające największej odwagi. Krzyż Jerzego może być nadawany również pośmiertnie.
Jerzy - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą Jerzego jest 3. Numerologiczne trójki to urodzeni optymiści. Do życia podchodzą z pozytywnym nastawieniem i radością. Mają ogromną wyobraźnię, która napędza ich do działania. Trójki to osoby bardzo komunikatywne, towarzystwie i łatwo nawiązujące kontakty. Przez znajomych są postrzegane jako niekonfliktowe i niegroźne dla otoczenia.
Jerzy - szczęśliwy kamień
Szczęśliwym kamieniem Jerzego jest cytryn, określany jesiennym kamieniem słońca. Symbolizuje on pozytywną energię, radość, szczęście, powodzenie i zdrowie. Cytryn to również kamień sukcesów zawodowych i dużych pieniędzy. Przypisuje się mu także właściwości lecznicze. Cytryn ma pozytywny wpływ na wzrok, śledzionę, układ moczowy i nerki.
Jerzy - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Jerzego jest turkus. Barwa symbolizuje nadzieję, ukojenie, prawdę, wewnętrzną równowagę. Turkus jest kolorem ludzi skoncentrowanych na celu, zaangażowanych w pracę, zdeterminowanych, ale też pokornych.