Kajetan – pochodzenie i znaczenie imienia
Kajetan to melancholik, który do wszystkiego podchodzi z przesadną ostrożnością. Chociaż sprawia wrażenie człowieka niepewnego, ma w sobie dużą przebojowość. Szybko zyskuje sympatię innych, jednak ma problem z podejmowaniem decyzji. Kajetan jest zdeterminowany, sumienny i uparty.
Spis treści
- Znaczenie imienia Kajetan
- Kajetan - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Kajetan
- Imieniny Kajetana
- Imię Kajetan dla dziecka
- Kajetan - rodzina i miłość
- Kajetan - predyspozycje zawodowe
- Znani Kajetanowie
- Kajetan w innych językach
- Kajetan - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Kajetan
- Ciekawostki na temat imienia Kajetan
- Kajetan - szczęśliwa liczba
- Kajetan - szczęśliwy kamień
- Kajetan - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Kajetan
Kajetan to mężczyzna ambitny, pracowity i zaangażowany w to, co robi. Jest człowiekiem odpowiedzialnym i konsekwentnym. Zanim podejmie decyzję, musi rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie lubi snuć dalekosiężnych planów. Z pokorą przyjmuje to, co przynosi mu los. Ma zmienne nastroje. Przy obcych jest osobą skrytą, skromną i wycofaną, zyskuje dopiero przy bliższym poznaniu. Prywatnie Kajetan to człowiek odpowiedzialny, ułożony i pomocny. Ma dużo empatii, którą okazuje bliskim. To dobry przyjaciel i towarzysz życia.
Kajetan - pochodzenie
Kajetan to imię pochodzenia łacińskiego. Jego etymologia sięga Włoch. Zostało utworzone od słowa Caietanus, które oznacza osobę pochodzącą z Kajety, miasta położonego na północ od Neapolu.
Zdrobnienia imienia Kajetan
Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Kajetan jest Kajtek. Znane są również inne spieszczenia, takie jak: Kajcio, Kajko, Kajtko, Kajtuch, Kajetanuś, Kajtuś, Kajetanko i Kajetanek.
Imieniny Kajetana
Kajetan obchodzi imieniny 7 sierpnia.
Imię Kajetan dla dziecka
Chłopiec o imieniu Kajetan to dziecko skryte i lubiące samotność. Nie jest duszą towarzystwa i nigdy nie przejmuje inicjatywy w zabawach grupowych. W szkole cieszy się sympatią nauczycieli, gdyż jest pilnym i sumiennym uczniem. Oprócz tego Kajetan to chłopiec nad wyraz szczery i dosadnie komunikujący swoje potrzeby.
Kajetan - rodzina i miłość
Kajetan nie narzeka na brak powodzenia, jednak dość późno decyduje się na założenie rodziny. Uważa, że na wszystko przychodzi czas, dlatego nigdy nie szuka partnerki na siłę. Nie chce zbyt szybko rezygnować z samotności, która daje mu poczucie niezależności. W życiu rodzinnym niechętnie podejmuje się prac domowych. Jest jednak dobrym ojcem i wiernym mężem. Partnerka Kajetana powinna być osobą stanowczą i zdecydowaną, gdyż to do niej będzie należało podejmowanie większości ważnych decyzji. Mężczyzna o tym imieniu ma beztroskie podejście do życia, dlatego w wielu ważnych sytuacjach może zawieść swoją małżonkę.
Kajetan - predyspozycje zawodowe
Kajetan pragnie sukcesu zawodowego, ale długo nie wie, jak go osiągnąć. Nie umie pracować pod presją czasu. Jest melancholikiem i flegmatykiem, dlatego zadania wykonuje powoli. Często myśli nad sensem swojej pracy. To mężczyzna podatny na wpływy innych i nie nadaje się do przewodzenia grupie. Próby pracy na samodzielnym stanowisku najczęściej kończą się porażką. Kajetan jest typem pracownika, który musi mieć określony schemat działań. Nie ma duszy artysty i nie przejawia kreatywnych zdolności. Doskonale sprawdzi się w branży inżynierii.
Znani Kajetanowie
Wśród znanych osób noszących to imię są m.in.: Kajetan Kajetanowicz (polski kierowca rajdowy), Kajetan Sosnowski (polski malarz), Kajetan Kraszewski (polski pisarz), Kajetan Lewandowski (reporter), Kajetan Broniewski (wioślarz i trzykrotny mistrz olimpijski), a także Gajetano Mosca (twórca terminu klasa polityczna).
Kajetan w innych językach
Imię Kajetan w językach obcych:
- Gaetan - j. francuski;
- Gaetano - j. włoski;
- Cajetano - j. hiszpański
- Kajetan - j. słowacki;
- Kajetanos - j. grecki;
- Kajetan - j. niemiecki.
Kajetan - patroni
Jednym z patronów osób o tym imieniu jest św. Kajetan Catanoso, włoski ksiądz, który promował naukę katechizmu wśród ubogich i walczył z profanacją świętych symboli. W 1934 roku założył Zgromadzenie Córek św. Weroniki, misjonarek Świętego Oblicza, które skupiało się na pomocy dzieciom, młodzieży i osobom starszym. Za swoją posługę misjonarską został kanonizowany przez papieża Benedykta XVI. Drugim patronem jest św. Kajetan z Thieny, włoski duchowny i założyciel Zakonu Kanoników Regularnych, nazywanego zakonem teatynów.
Przysłowia i cytaty z imieniem Kajetan
W języku polskim znajdziemy przysłowie związane z tym imieniem: „Święty Kajetanie, strzeż od deszczu sprzątanie”.
Ciekawostki na temat imienia Kajetan
Imię Kajetan pojawia się w nazwie brazylijskiego miasta Sao Caetano do Sul.
Kajetan - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą Kajetana jest 8. Numerologiczne ósemki to osoby odpowiedzialne, cieszące się sympatią ogółu, empatyczne i wrażliwe. Lubią porządek społeczny i jasno określone zasady. Ósemka wierzy, że nie na wszystko ma wpływ, dlatego z pokorą przyjmuje to, co daje jej los. To osoba uparta, konsekwentna i zdeterminowana. Niekiedy brak jej wiary we własne możliwości.
Kajetan - szczęśliwy kamień
Szczęśliwym kamieniem Kajetana jest magnetyt. Symbolizuje lojalność, stałość uczuć i równowagę. Przypisuje się mu właściwości magiczne. Magnetyt łagodzi ból i przynosi ukojenie, a także chroni układ krwionośny.
Kajetan - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Kajetana jest purpura. Symbolizuje duchowość i szlachetność. Barwę tę przypisuje się ludziom z ostrożnym podejściem do życia. Purpura to spokojny i dostojny kolor. Utożsamiają się z nią ludzie pełni powagi.