Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Konstanty

Konstanty na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie osoby silnej, którą niełatwo wzruszyć. Tymczasem to mężczyzna wrażliwy, dlatego też mimo twardej powierzchowności dość słabo radzi sobie z ewentualnymi porażkami. Mogą się one zdarzać, ponieważ Konstanty nie lubi iść na łatwiznę i stawia przed sobą czasem bardzo trudne cele. Będzie dążył do ich osiągnięcia ze wszystkich sił.

Konstanty - pochodzenie

Konstanty to imię wywodzące się z łaciny, które powstało od przydomka Constantinus. Słowo constans oznacza w tłumaczeniu „niezłomny, stały lub stanowczy”. Do Polski imię dotarło w XV wieku.

W 2020 roku ponad 6 tysięcy mężczyzn nosiło w Polsce imię Konstanty.

Zdrobnienia imienia Konstanty

Pierwsze zdrobnienie tego imienia, które przychodzi na myśl, to niewątpliwe Kostek. Poza tym do Konstantego można mówić per Kostuś, Kosto czy Kostunia. Do oryginalniejszych form zaliczyć trzeba: Kostę, Kostulka, czy nawet… Kota lub Kotka.

Imieniny Konstantego

Konstantowie najczęściej obchodzą imieniny 11 marca. Świętować mogą również 23 stycznia, 17 lutego lub 30 listopada.

Imię Konstanty dla dziecka

Mały Kostek od dziecka lubi otaczać się rzeczami wartościowymi, lubi wygodę. Ceni przyrodę i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jest bardzo związany ze swoimi bliskimi i naprawdę szczęśliwy czuje się, kiedy może być z rodzicami i rodzeństwem.

Konstanty - edukacja

To, jak uczył się będzie Konstanty, w dużej mierze zależy od tego, czy nauczyciele będą umieli wzbudzić w nim zainteresowanie danym przedmiotem. Monotonne, czy wręcz nudne, zajęcia to prosta droga do zniechęcenia Konstantego do nauki.

Konstanty - rodzina i miłość

Jeśli Konstanty pozna miłość swojego życia, będzie gotów rzucić jej do stóp cały świat. Warunek jest jeden - musi czuć, że jego miłość jest odwzajemniona, że jego partnerka kocha go tak samo gorąco, jak on ją. W przeciwnym wypadku Konstanty może poczuć się odrzucony, a to prosta droga do problemów w związku. Jeśli wszystko w rodzinie będzie się dobrze układać, to Konstanty okaże się bardzo opiekuńczym mężem i kochającym ojcem.

Konstanty - predyspozycje zawodowe

Konstanty ze względu na swoje predyspozycje będzie chciał szybko wspinać się po szczeblach kariery. Szeregowe stanowisko będzie dla niego zdecydowanie niewystarczające. Dlatego interesują go tylko najwyższe stanowiska w organizacji, a jeśli nie, to choćby kierowanie projektem. Poza tym dobrze sprawdzi się w zawodach, w których sam będzie sobie szefem, takich jak muzyk, psychiatra czy psycholog.

Znani Konstantowie

Do znanych postaci historycznych noszących imię Konstanty należeli papież Konstantyn oraz cesarze rzymscy, z których najsłynniejszy był Konstantyn I Wielki. Imię Konstantyn nosili również kolejny cesarze bizantyjscy.

Konstanty Ildefons Gałczyński to chyba najbardziej znany Polak o omawianym imieniu. Urodził się na początku XX wieku i był jednym z najbardziej popularnych poetów tego okresu. Teatrzyk Zielona Gęś to seria humoresek jego autorstwa, które znane są i cytowane do dziś. Tworzył również poważne wiersze, do których należą m.in. Ballada o dwóch siostrach czy Pieśń o żołnierzach z Westerplatte.

Konstanty Julian Ordon był oficerem Wojska Polskiego, powstańcem listopadowym. To o nim Adam Mickiewicz napisał wiersz Reduta Ordona. Polski wieszcz uśmiercił w swoim utworze jego tytułowego bohatera, ale Ordon przeżył zniszczenie reduty i zmarł 50 lat później na emigracji we Włoszech.

Konstanty w innych językach

Imię Konstanty w większości języków zapisuje się przez literę „C”. W Anglii imię to występuje w postaci Constantine, we Francji - Constantin, we Włoszech - Costantino, natomiast w Hiszpanii i Portugalii - Constantino. Od litery „K” imię to zapisuje się w Niemczech (Konstantin) i w Finlandii (Konstantinus).

Konstanty - patroni

Patronem osób noszących to imię jest św. Konstanty. Był to cesarz rzymski, wsławiony założeniem Konstantynopola, który przez tysiąc lat stanowił stolicę Cesarstwa Bizantyńskiego. Władca przeprowadził na terenie swojego państwa szereg reform, które zmieniły jego ustrój społeczny, ekonomiczny i religijny.

Przysłowia i cytaty z imieniem Konstanty

Brak.

Ciekawostki na temat imienia Konstanty

Z imieniem Konstanty związane są nazwy kilku miejscowości. Jedna z nich to wieś Konstantyn, leżąca w województwie lubelskim. We Włoszech znajduje się wieś San Costantino Albanese, a w Wielkiej Brytanii miejscowość Constantine. Największą miejscowością, która nosi nazwę związaną z tym imieniem, jest miasto Konstantyna w Algierii, które liczy niemal pół miliona mieszkańców.

Konstanty - szczęśliwa liczba

Konstanty jest numerologiczną czwórką, czyli osobą pracowitą, wytrwale dążącą do wyznaczonych celów. Czwórka to też symbol czterech żywiołów, czyli dużych różnorodności. I właśnie taką niejednoznaczną osobą jest Konstanty, który pomimo swojej dość surowej powierzchowności jest osobą czułą i wrażliwą.

Konstanty - szczęśliwy kamień

Siła i moc to cechy szczęśliwego kamienia Konstantego, czyli onyksu. Osoba z nim związana doskonale panuje nad swoim losem i może zaplanować dokładnie drogę do celu. Onyks uwalnia też od przeszłości, pozwala zdjąć ciężar dotychczasowych doświadczeń, by realizować skutecznie kolejne zamierzenia.

Reklama

Konstanty - szczęśliwy kolor

Niebieski to kolor, który uspokaja. Poza tym kojarzy się z bezkresem morza i nieba, czyli z nieograniczonymi możliwościami. Osoby, które związane są z kolorem niebieskim, szukają w życiu nowych wyzwań i tak jak Konstanty, nie znoszą monotonii. Potrafią opanować swoje emocje.

Reklama
Reklama
Reklama