Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Maciej

Maciej jest bardzo aktywny, przepełnia go energia do działania. Rzadko stosuje zasadę „najpierw myśleć, później robić”. Bardzo często nad konsekwencjami swoich czynów zastanawia się dopiero wtedy, kiedy już ich dokona. Na co dzień jest dość tajemniczy i skryty, ale kiedy coś go sprowokuje, potrafi być wybuchowy. Może tak być w sytuacji, gdy dostrzeże czyjąś krzywdę. Zawsze wtedy stanie po stronie słabszego.

Maciej - pochodzenie

Imię Maciej wywodzi się z języka hebrajskiego, gdzie zapisuje się je Matatjahu. Można je przetłumaczyć jako „dar od Jahwe”. Do Polski przywędrowało z Czech i zostało spolszczone z formy Matěj, ta wersja z kolei wywodzi się z łacińskiej i niemieckiej wersji imienia - Matthias.

Zdrobnienia imienia Maciej

Maciek i Maciuś - tak najczęściej pieszczotliwie zwracamy się do Macieja. Maćko to z kolei wersja staropolska, który pojawia się w powieści „Krzyżacy”. Inne, nieco rzadziej używane zdobienia to Macio, Maciunia, Maciunio, Maciuszek oraz Maciejek.

Imieniny Macieja

24 lutego to dzień, w który imieniny obchodzi Maciej. Inne daty, kiedy można składać mu z tej okazji życzenia, to: 30 stycznia, 14 maja, 3 czerwca i 11 listopada.

Zobacz także

Imię Maciej dla dziecka

Mały Maciek jest bardzo zżyty z rodziną. Przyjmuje wszystkie zasady i wartości, które wyznają jego najbliżsi. Jest typem domatora, uwielbia spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi w bezpieczny zaciszu domowym.

Imię Maciej jest stosunkowo popularne. W 2020 roku 1460 nowo narodzonych chłopców w Polsce otrzymało to imię, co stawia je na 38. miejscu w rankingu popularności imion męskich.

Maciej - edukacja

Jeśli nie pojawiają się większe problemy, to Maciej uczy się dobrze. Po cichu, spokojnie i powoli będzie zdobywać ważną dla siebie wiedzę. Kiedy spotka go niepowodzenie, może dość mocno je przeżyć i agresywnie reagować, co na pewno nie wywoła sympatii u nauczycieli.

Maciej - rodzina i miłość

Maciej jest osobą wrażliwą. Chociaż z tego powodu jest dość zamknięty w sobie i niezbyt łatwo jest mu zaufać. Kiedy jednak stworzy trwały związek, staje się wiernym i uczciwym partnerem. Nie można jednak liczyć na jego zbytnią wylewność. Nie będzie raczej osobą namiętną czy wspaniałym przyjacielem. Podobnie zachowuje się w stosunku do dzieci - zaopiekuje się nimi, zadba o ich edukację, ale nie często okazuje swoje uczucia.

Maciej - predyspozycje zawodowe

Maciej to aktywny i pełen energii pracownik. Jest dokładny i precyzyjny. Problemem w pracy zawodowej może tendencja do szybkiego zniechęcenia - kiedy zadanie go przerośnie, zrezygnuje z jego realizacji, wymyślając różne usprawiedliwienia. Maciejowi raczej odpowiadać będą zawody związane z reprezentowaniem innych, takie jak np. przedstawiciel handlowy, dyplomata lub pełnomocnik.

Znani Maciejowie

Znanych Maciejów w Polsce jest bardzo wielu. W świecie filmu i telewizji mamy aktora Macieja Damięckiego, reżysera Macieja Dejczera, łączącego obie te profesje Macieja Englerta, aktora Macieja Kozłowskiego, prezentera telewizyjnego Macieja Orłosia, a także takich popularnych postaci jak aktorzy Maciej Stuhr i Maciej Zakościelny oraz reżyserowie Maciej Ślesicki i Maciej Wojtyszka.

W świecie muzyki szczególnie znani są Maciej Zembaty, Maciej Maleńczuk oraz Maciej Miecznikowski. Ze świat sportu wymienić trzeba kolarza Macieja Bodnara, koszykarza Macieja Lampe, skoczka narciarskiego Macieja Kota, a także piłkarza Macieja Żurawskiego.

Maciej w innych językach

W wielu krajach imię Maciej przyjmuje formę Matthias. Tak jest w Anglii, Francji, Holandii i Niemczech. We Włoszech występuje Mattia, w Hiszpanii Matias, w Serbii pojawia się Matija, a w Chorwacji - Matej.

Maciej - patroni

Patronem osób noszących to imię jest św. Maciej, jeden z uczniów Chrystusa. Po samobójczej śmierci Judasza został dołączony do grona 12 Apostołów w drodze… losowania. Zginął męczeńską śmiercią przez ukamienowanie, nie chcąc wyrzec się nauk Chrystusa.

Przysłowia i cytaty z imieniem Maciej

Z imieniem Maciej związane są dwa znane przysłowia:

  • „Umarł Maciek, umarł, już leży na desce, żeby mu zagrali, podskoczyłby jeszcze”.
  • „Kiedy Gromniczna zimę traci, to święty Maciej ją wzbogaci”.

Ciekawostki na temat imienia Maciej

Co ciekawe, imiona Maciej i Mateusz do XVI wieku były traktowane jako dwie wersje tego samego imienia i miały podobne zdrobnienia (Maciek, Maćko). Wynika to z tego, że Maciej jest prawdopodobniej skróconą formą imienia Mateusz.

Maciej - szczęśliwa liczba

Maciej jest numerologiczną piątką. Takie osoby wyróżniają się stałością i pewnością siebie. Bardzo ważna jest dla nich godność osobista - jeśli ktoś próbuje ją naruszyć, może się spotkać z ich gwałtowną reakcją. Duże poczucie sprawiedliwości jest cechą, która najbardziej łączy Macieja z liczbą 5. Inne elementy wspólne to niezmienny system wartości i chęć wywierania pozytywnego wpływu na otoczenie.

Maciej - szczęśliwy kamień

Topaz, szczęśliwy kamień dla Macieja, przyciąga szczęście, zdrowie i pozytywnie wpływa na realizację założonych celów. Wspiera też relaks i oczyszcza aurę. Poza tym topaz wspiera ludzi, którzy chcą działać, podejmować nowe wyzwania. Usuwa smutek, przegania czarne myśli i daje zastrzyk pozytywnej energii.

Reklama

Maciej - szczęśliwy kolor

Złoty, kolor przypisany Maciejowi, wspiera go w odnalezieniu drogi rozwoju i podejmowaniu słusznych wyborów życiowych. Stanowi również symbol mądrości i zaufania. Ta barwa jest oznaką sukcesu i bogactwa, czyli czegoś, co ma dla Macieja szczególne znaczenie.

Reklama
Reklama
Reklama