Paweł – znaczenie imienia, kariera zawodowa, patroni
Paweł to łacińskie imię, które zawdzięcza swoją popularność Biblii, a dokładniej listom św. Pawła Apostoła. W Polsce pojawiło się ono w epoce średniowiecza i również dziś rodzice chętnie nadają je swoim dzieciom. Według danych w 2020 roku otrzymało je 1188 młodych Polaków. Imię to jest popularne także w innych krajach – często spotyka się je we Włoszech, w Hiszpanii i w krajach anglojęzycznych. Paweł to człowiek utalentowany, który uwielbia rywalizację i dąży do perfekcji. Bywa przy tym uparty i wybuchowy. Choć ma trudny charakter, kocha swoich bliskich i jest duszą towarzystwa. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Pawle.
Spis treści
- Znaczenie imienia Paweł
- Paweł - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Paweł
- Imieniny Pawła
- Imię Paweł dla dziecka
- Paweł - edukacja
- Paweł - rodzina i miłość
- Paweł - predyspozycje zawodowe
- Znani Pawłowie
- Paweł w innych językach
- Patroni imienia Paweł
- Przysłowia i cytaty z imieniem Paweł
- Ciekawostki o imieniu Paweł
- Paweł - szczęśliwa liczba
- Paweł - szczęśliwy kamień
- Paweł - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Paweł
Imię Paweł było popularne już w starożytności i początkowo funkcjonowało jako przydomek. Jego dosłowne znaczenie to: „mały” lub „drobny”.
Mężczyznę o omawianym imieniu charakteryzuje przede wszystkim światły umysł, pracowitość, ambicja w dążeniu do celu oraz oddanie najbliższym osobom. Paweł to dobry kolega, który ma też pewne wady - nie szczędzi kąśliwych uwag i często chce narzucać innym swoje zdanie. Jest uparty i potrafi wybuchnąć bez powodu.
Paweł - pochodzenie
Paweł to imię głęboko zakorzenione w kulturze łacińskiej, oryginalnie brzmiało „Paulus”. Zalicza się ono do wąskiej grupy najstarszych imion rzymskich. Jest bardzo popularne w kulturze chrześcijańskiej - nosił je św. Paweł, który zasłynął przede wszystkim jako autor listów zawartych w Nowym Testamencie i jeden z pierwszych - wraz ze św. Piotrem - pasterzy pierwotnego Kościoła.
W Polsce imię Paweł pojawiło się już w średniowieczu. W najstarszych źródłach występuje ono w różnych wersjach, wśród których najpopularniejsze są: Pawil, Pawał i Pawoł. O jego popularności na ziemiach polskich świadczą też liczne zdrobnienia, takie jak: Pach, Pasz, Paszko, Paszo czy Pachnik.
Zdrobnienia imienia Paweł
Imię Paweł ładnie brzmi w podstawowej wersji, jednak na przestrzeni lat doczekało się wielu ciekawych zdrobnień. Większość spieszczeń pochodzących ze średniowiecza straciła już aktualność. Dziś na Pawła mówi się przeważnie:
- Pawełek
- Pawcio
- Pawełcio
- Pawuś
- Pawlik
- Pawlić
- Pawlusz
- Pawlusza.
Imieniny Pawła
Paweł najczęściej obchodzi imieniny wraz z Piotrem 29 czerwca. Oprócz tego jest wiele innych okazji do świętowania. Święto Pawła przypada także:
- 10 stycznia
- 15 stycznia
- 25 stycznia
- 1 lutego
- 5 lutego
- 6 lutego
- 2 marca
- 7 marca
- 22 marca
- 28 kwietnia
- 26 maja
- 7 czerwca
- 26 czerwca
- 12 lipca
- 20 lipca
- 19 października
- 16 listopada
- 14 grudnia.
W związku z dużą liczbą dat rodzice często zastanawiają się, który termin imienin wybrać. Zgodnie z tradycją powinna to być pierwsza data przypadająca po dniu urodzin dziecka.
Imię Paweł dla dziecka
Imię Paweł jest chętnie wybierane przez rodziców ze względu na ładne brzmienie, długą tradycję i dużą możliwość zdrobnień. Według danych sporządzonych na podstawie rejestru PESEL (stan na dzień 31 stycznia 2021 r.) Paweł zajął 42. miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich w 2020 r. Otrzymało je łącznie 1188 chłopców w całej Polsce. Statystyki z pierwszego półrocza 2021 r. pokazują, że tendencja się utrzymuje.
Paweł - edukacja
Paweł to uczeń, który przykłada się do swoich obowiązków i konsekwentnie dąży do wyznaczonych celów. W rywalizacji z innymi czuje się jak ryba w wodzie. Potrafi pracować samodzielnie i nie boi się długich godzin spędzonych nad książkami. Jego niezależny umysł lubi swobodę i w takich warunkach potrafi w pełni rozwinąć swój potencjał.
Paweł - rodzina i miłość
Paweł dba o swoich bliskich i lubi ognisko rodzinne. Jednak życie z nim nie zawsze jest łatwe. Mężczyźni o tym imieniu są bardzo emocjonalni, lubią pouczać innych i nie potrafią się podporządkować. Muszą znaleźć ujście dla swojej energii, w przeciwnym razie tracą równowagę psychiczną. Kobieta, która wchodzi w związek z Pawłem, często przeżywa emocjonalną karuzelę. Mężczyzna bywa nieufny, pamiętliwy i dominujący. Jednak potrafi też być kochającym i oddanym partnerem.
Paweł - predyspozycje zawodowe
Paweł jest osobą o wielu talentach i zainteresowaniach. Dobrze sprawdzi się w każdej pracy, która daje możliwość codziennego kontaktu z ludźmi. To materiał na wzorowego pracownika korporacji, który widzi przed sobą jasną ścieżkę kariery i dąży do awansu zawodowego. Chętnie bierze udział w konkursach, które dają możliwość współzawodnictwa. Idealnie sprawdzi się też jako sportowiec; bez problemu zniesie trudy wymagającego treningu.
Znani Pawłowie
Imię Paweł nosi wiele znanych osób w Polsce. Wśród nich są m.in. artyści z różnych branży i sportowcy:
- Paweł Deląg - aktor
- Paweł Domagała - aktor i piosenkarz
- Paweł Kukiz - muzyk i polityk
- Paweł Korzeniowski - pływak
- Paweł Małaszyński - aktor
- Paweł Nastula - judoka, mistrz olimpijski
- Paweł Poncyliusz - polityk
- Paweł Wawrzecki - aktor
- Paweł Zagumny - siatkarz.
Paweł w innych językach
Imię Paweł jest popularne poza granicami Polski. Tak brzmi w najczęściej używanych językach:
- Paul - język angielski
- Paulus - język niemiecki
- Paul - język francuski
- Paolo - język włoski
- Pablo - język hiszpański
- Paulo - język portugalski
- Pavel - język czeski
- Pawieł - język rosyjski
- Povilas/Paulius - język litewski.
Patroni imienia Paweł
Najpopularniejszym patronem Pawłów jest św. Paweł Apostoł. Mimo że nie był w gronie dwunastu apostołów i nie towarzyszył Jezusowi w czasie jego publicznej działalności, tradycja Kościoła Katolickiego określa go mianem Apostoła Narodów. Napisał 13 listów adresowanych do gmin chrześcijańskich w różnych miastach.
Wśród innych patronów Pawła są m.in.:
- św. Paweł Pustelnik - jeden z pierwszych ascetów pierwotnego Kościoła
- św. Paweł I - średniowieczny papież
- św. Paweł od Krzyża - zakonnik i założyciel zgromadzenia pasjonistów.
Przysłowia i cytaty z imieniem Paweł
- „Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina”
- „Nie będzie Pawła, to się weźmie Gawła”
- „Kiedy Paweł się nawróci, zima na wspak się odwróci”
- „Ja o Pawle, on o Gawle”
- „Piotr wie, co mówi, Paweł zaś mówi, co wie”
- „Na świętego Pawła połowa zimy przepadła”
- „Paweł lód pruje, Marcin go buduje”
- „Jak Piotr święty ze świętym Pawłem płaczą, to i ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą”
Ciekawostki o imieniu Paweł
- Od imienia Paweł pochodzi wiele popularnych nazwisk, np.: Pawlak, Pawlica, Pawełkiewicz, Pawlicki, Pawlus, Pawłowicz, Pawlikowski, Pawliczuk.
- Żeński odpowiednik imienia Paweł to Paula.
- Imię Paweł nosiło 8 papieży w historii Kościoła i 60 kanonizowanych świętych.
- W sztuce sakralnej św. Paweł przedstawiany jest z atrybutem w postaci miecza.
- Paweł i Gaweł to bohaterowie wiersza dla dzieci autorstwa Aleksandra Fredry. Jednak to imię Paweł zyskało popularność. Z danych wynika, że w 2020 roku tylko 2 chłopców otrzymało imię Gaweł.
Paweł - szczęśliwa liczba
Szczęśliwa liczba Pawła to 3. Numerologiczne trójki są perfekcjonistami, którzy ogromną wagę przywiązują do rozwoju fizycznego i duchowego. Dbają o siebie i zawsze chcą wyglądać atrakcyjnie. Mimo silnej budowy są raczej delikatnymi osobami, wymagającymi troski ze strony bliskich.
Paweł - szczęśliwy kamień
Szczęśliwym kamieniem Pawła jest lapis-lazuli - klejnot o intensywnie niebieskiej barwie. Najczęściej zdobi on pierścionki, naszyjniki i kolczyki, jednak jest także wykorzystywany jako pigment przy produkcji farb.
Paweł - szczęśliwy kolor
Szczęśliwy kolor Pawła to granatowy.