Stefan – pochodzenie, znaczenie, znane osoby
Stefan to greckie imię o długich tradycjach. Mimo że największą popularnością cieszyło się wśród starszych pokoleń, dziś też ma spore grono swoich miłośników. W 2020 roku w Polsce nazwano tak niemal 500 chłopców. Mężczyzna o tym imieniu to introwertyk, który z uwagą słucha innych, ale sam niewiele o sobie opowiada. Jego małomówność często bywa odbierana jako gburowatość. Jeśli komuś naprawdę zaufa, stanie się wiernym przyjacielem na całe życie. Jest osobą szlachetną i bardzo uczciwą, która nie toleruje żadnych przejawów kłamstwa czy hipokryzji. Najważniejszą wartość w jego życiu stanowi rodzina. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Stefanie.
Spis treści
- Znaczenie imienia Stefan
- Stefan - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Stefan
- Imieniny Stefana
- Imię Stefan dla dziecka
- Stefan - edukacja
- Stefan - rodzina i miłość
- Stefan - predyspozycje zawodowe
- Znani Stefanowie
- Stefan w innych językach
- Stefan - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Stefan
- Ciekawostki na temat imienia Stefan
- Stefan - szczęśliwa liczba
- Stefan - szczęśliwy kamień
- Stefan - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Stefan
Stefan to greckie imię, które tłumaczy się dosłownie jako „nagrodzony wieńcem zwycięstwa” lub „ukoronowany”. Noszący je mężczyzna ma dość zagadkową osobowość. Niewiele opowiada na swój temat, jednak jego liczne atuty same dają o sobie znać. Jest niezwykle ambitny i pracowity, jednak często brak mu wiary we własne możliwości. Chętnie pomaga innym, jednak sam rzadko przyjmuje pomoc.
Stefan - pochodzenie
Imię nawiązuje do greckiego słowa stefanos, czyli „korona” lub „wieniec zwycięstwa”. W przeszłości nosiły je osoby na wysokich stanowiskach, w tym królowie, papieże i biskupi. Na ziemiach polskich początkowo funkcjonowało w nieco innej formie, jako Szczepan. Obecnie to są dwa odrębne imiona.
Zdrobnienia imienia Stefan
Imię Stefan brzmi poważnie i dostojnie, dlatego w języku polskim funkcjonuje wiele zdrobnień, takich jak: Stefek, Stefcio, Stefko, Stefciu, Stefuś, Stefanek, Stefanuś.
Imieniny Stefana
W ciągu roku Stefan ma wiele okazji do świętowania - w samym tylko sierpniu jego imieniny występują w kalendarzu aż 9 razy. Daty imienin Stefana to: 3 lutego, 8 i 16 marca, 17 kwietnia, 12 czerwca, 16 lipca, 2, 3, 6, 7, 8, 15, 16, 20 oraz 26 sierpnia, 2, 7 i 18 września, 7 oraz 22 października, 10, 22 i 28 listopada, a także 11 grudnia.
Imię Stefan dla dziecka
Stefan to jedno z tradycyjnych imion, które cieszą się umiarkowaną popularnością. W 2020 roku nazwano tak 475 chłopców, co dało 70. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku Stefan awansował w rankingu na 69. miejsce - nazwano tak 231 małych Polaków.
Stefan - edukacja
Stefan to ambitny, sumienny i obowiązkowy uczeń. Zawsze starannie przygotowuje się do zajęć i nie uznaje ściągania na egzaminach. Jest wystarczająco inteligentny, aby osiągać dobre wyniki w nauce, jednak nie wierzy w swoje możliwości. Jeśli trafi na odpowiedniego mentora, pokaże, na co go stać. Jest dość skryty, więc niechętnie wypowiada się publicznie, jednak podczas prywatnych rozmów ujawniają się wszystkie jego skrywane talenty. Po zajęciach chętnie udziela się w akcjach charytatywnych.
Stefan - rodzina i miłość
Mężczyzna o tym imieniu bardzo ceni wartości rodzinne, jednak sam późno wchodzi w stały związek. Powodem jest jego ogromna nieśmiałość wobec kobiet. Stefan nie ma przyjaciółek, więc tym bardziej trudno mu nawiązywać romantyczne relacje z płcią przeciwną. W głębi serca marzy o głębokiej, namiętnej miłości. Jeśli spotka wyjątkową kobietę, tworzy z nią harmonijną i stabilną więź na całe życie.
Stefan - predyspozycje zawodowe
Stefan jest ambitnym i uczciwym pracownikiem. Ma jednak spore trudności w integrowaniu się z zespołem. Przez współpracowników bywa odbierany jako gbur, ale zyskuje przy bliższym poznaniu. Mężczyzna o tym imieniu ma dobre pomysły, choć nie zawsze potrafi uwierzyć w ich wartość. Pracuje zgodnie z filozofią work-life balance, więc sporo czasu poświęca także na swoje zainteresowania. Najlepiej sprawdzi się w zawodach takich jak inżynier, lekarz lub nauczyciel.
Znani Stefanowie
Na kartach historii zapisało się wielu wybitnych mężczyzn o tym imieniu. Warto wspomnieć o takich osobach jak m.in.: Stefan Batory (król Polski), Stefan Czarniecki (hetman Polski), Stefan Wyszyński (prymas polski), Stefan Żeromski (polski pisarz), Stefan Friedmann (polski aktor), Stephen King (amerykański pisarz), Steven Spielberg (amerykański reżyser), Steve Tyler (amerykański wokalista) oraz Stefan Kraft (austriacki skoczek narciarski).
Stefan w innych językach
Imię Stefan występuje w wielu językach. Oto jego najpopularniejsze wersje:
- j. angielski - Stephen, Steven;
- j. niemiecki - Stephan, Steff;
- j. francuski - Stéphane, Étienne;
- j. hiszpański - Esteban;
- j. włoski - Stefano;
- j. rosyjski - Stjepan;
- j. czeski - Štěpán, Štefán.
Stefan - patroni
Patronem mężczyzn o tym imieniu jest m.in. św. Stefan - pierwszy męczennik chrześcijaństwa, który został ukamienowany w I wieku. Kolejny patron to św. Stefan Młodszy, który żył w VIII wieku. Ten skromny mnich bronił kultu świętych obrazów, czym naraził się cesarzowi Konstantynowi.
Przysłowia i cytaty z imieniem Stefan
Imię Stefan pojawia się w kilku polskich przysłowiach, takich jak np.: „Za króla Batorego stało się wiele dobrego” lub „Stefan Batory dał rozumu wory”.
Ciekawostki na temat imienia Stefan
Imię Stefan cieszyło się dużą popularnością wśród starszych pokoleń. W Polsce nosi je 62175 osób, co daje 77. miejsce w zestawieniu wszystkich imion (baza PESEL, stan na 31 stycznia 2021 roku). Od Stefana wzięły się niektóre polskie nazwiska, np. Stefczyk, Stefanowicz czy Stefaniak.
Stefan - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą Stefana jest 2. Numerologiczne dwójki to osoby spokojne i zrównoważone.
Stefan - szczęśliwy kamień
Szczęśliwy kamień Stefana to rubin - klejnot o intensywnej, czerwonej barwie.
Stefan - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Stefana jest złoty.